به گزارش خبر گزاری برنا،  مهندس محمد رضا نعمت زاده  در مراسم افتتاح کارخانه گندله سازی مجتمع گل گهر سیرجان افزود : تا قبل از راه‌اندازی این واحد کمبود گندله داشتیم و اکنون با راه‌اندازی کارخانه شماره 2 گندله‌سازی گل‌گهر شاهد تکمیل زنجیره تولید در کشور هستیم این موضوع در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری و در راستای اقتصاد مقاومتی برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد و ایجاد ارزش‌افزوده است.

وی با بیان اینکه گل‌گهر بزرگ‌ترین معدن سنگ‌آهن کشور است که به عنوان یک مرکز فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی وابسته به آن مطرح است افزود: در بخش گندله اکنون 29.5 میلیون تن تولید داریم که واحدهای دیگر این بخش نیز تا پایان سال افتتاح می شود و تولید آهن اسفنجی هم از 22 میلیون تن به 28.8 دهم میلیون تن افزایش پیدا کرده است.

نعمت زاده بیان کرد: در بخش تولید شمش هم از 22 میلیون تن به 27 میلیون تن رسیده ایم که باز هم طرح های متعددی تا پایان امسال راه اندازی می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه یکی از فعالیت های وزارت صنعت و معدن تکمیل این زنجیره است و در زمینه مس نیز همین کار را دنبال می کنیم، گفت: در برخی بخش ها معدن و در برخی نقاط صنایع جانبی جلوتر است، البته شاید برخی مکان ها درست جانمایی نشده و حمل و نقل مشکل دارد اما تا جایی که ممکن است تلاش می کنیم با همکاری وزارت راه و شهرسازی و راه آهن، مشکل را رفع کنیم.

نعمت زاده افزود: صنایع و معادن کشور علاوه بر وظایف اصلی خود، به سایر بخش ها کمک می کنند و این امر موجب شده سوددهی این بنگاه ها کاهش پیدا کند به همین جهت تقاضا داریم کمک شود تا هر بخش کارهای خودش را انجام بدهد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال وزارت نیرو باید آب و برق را تا دیواره صنایع بیاورد که این کار انجام نمی شود و امیدواریم تا آخر این دولت شاهد شکوفایی بیشتر ظرفیت ها باشیم.

نعمت زاده در ادامه تصریح کرد: امیدواریم واگذاری معدن شماره 2 و واگذاری پهنه های اکتشافی زودتر اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه این بهره برداری در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی و تاکید رهبری مبنی بر جلوگیری از صدور مواد خام و با هدف صادرات بوده است، تصریح کرد: اینجا هنوز بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن کشور است و به عنوان مرکز و مجموعه فعالیت های معدنی و صنایع وابسته فعالیت می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از زمان فعالیت دولت یازدهم، ظرفیت هایی در بخش های مختلف فولاد از جمله تولید ۳۱ میلیون تن کنسانتره بعد از سنگ خام داشته ایم که امروز به ۴۵ میلیون تن در سال رسیده است.

نعمت‌زاده اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش معدن حمل‌ونقل است که تا جایی که ممکن بوده با وزارت راه و شهرسازی و راه آهن سعی بر رفع این مشکل داریم. یکی از اقدامات انجام شده ایجاد خط راه‌آهن از کرمان به سیرجان است.

به گفته نعمت‌زاده مشارکت برای انتقال آب خلیج‌فارس نیز برای طرح های معدنی و صنایع معدنی در مرکز ایران یکی دیگر از پروژه های بزرگ کشور است.