به گزارش برنا،کارشناسان می گویند که استان اردبیل همچنان در زمینه منابع آب در مرز خطر و ورود به بحران قرار دارد و ضروری است که با صرفه جویی و مدیریت مصرف آب از این وضعیت خطرناک رهایی یافت.
هنوز در زمینه ذخایر آب در پشت سدها تصویری مبهم و نه چندان دلگرم کننده وجود دارد و این درحالی است که در زمینه منابع زیر زمینی استان اردبیل در قلب بحران قرار گرفته و دشت آن در زمره مناطق ممنوعه بشمار می رود.
با همه این تفاصیل ، چند ماه گذشته بویژه پاییز، آسمان با مردم اردبیل مهربان بود و بارش هایی خوبی در مناطق مختلف صورت گرفته و موجب امیدواری کشاورزان شد.
بر اساس اعلام هواشناسی استان اردبیل، امسال بارش باران وبرف در دوره آماری (از مهر ماه تا بیست وسوم آبان ماه ) 23 درصد افزایش داشته است.
علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: در سال زراعی جاری از اول مهر ماه تا بیست وسوم آبان ماه استان اردبیل به لحاظ میزان بارش دومین استان کشور پس از سیستان وبلوجستان است.
وی افزایش بارش در استان اردبیل را 23 درصد اعلام کرد و افزود: در سال زراعی جاری میزان بارندگی ها در استان اردبیل 76 میلی متر در سال زراعی گذشته 111میلی متر ودر بلند مدت هم 62 میلی متربوده است .
وی افزود: میزان بارش در اردبیل 55میلی متر، بیله سوار116 میلی متر، پارس آباد 92 میلی متر، خلخال 80 میلی متر، سرعین 73 میلی متر، کوثر63 میلی متر، گرمی 92 میلی متر، مشگین شهر 64 میلی متر، نمین 42 میلی متر ونیر 72 میلی متر در سال زراعی جاری ارزیابی شده است.
گرچه این بارش ها مایه امیدواری شده است اما پیش بینی های در باره کاهش بارندگی ها تا نیمه آذرماه همچنان زنگ خطر را در باره مشکلات تامین آب استان به صدا درمی آورد.
کارشناسان می گویند که مصرف بی رویه و غیر علمی از منابع آب استان بویژه در بخش کشاورزی حجم زیادی از این نعمت خداوندی را هدر داده و از ذخایر آن می کاهد.
داود نجفیان مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در این باره گفت: با اینکه ذخیره آب در اثر بارندگی در اغلب سدهای استان مناسب بوده و در برخی از آنها حتی تا مرحله سرریز شدن نیز پیش رفته است اما مصرف بی رویه کشاورزان وضعیت تهدید کننده ای دربرخی از سدها از جمله سد یامچی و سبلان ایجاد کرده است.
وی افزود:سدهای یامچی در شهرستان نیر وسبلان در شهرستان مشگین شهر با وجود بارندگی های مناسب با کاهش آب مواجه هستند.
نجفیان گفت: ظرفیت ذخیره سد سبلان 105 میلیون مترمکعب وسد یامچی 82 میلیون متر مکعب می باشد که بدلیل کاهش ظرفیت آب آنها کاهش یافته است ، آورده سد سبلان 38 میلیون متر مکعب وسد یامچی 64 میلیون متر مکعب است که در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته دارد.
وی با بیان اینکه جبران کسری سدها در کوتاه مدت امکان پذیر نیست، افزود: دلیل اصلی کسری مخازن سدها برداشت بیش از حد و در برخی مواقع 80 درصد بیشتر از ظرفیت برداشت با هدف تامین مصارف آب اشامیدنی می باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل اضافه کرد: مناطق شمالی این استان به رغم دارا بودن بارش مناسب، همچنان نیازمند آب است و منابع آبی حوضه آبریز' ساری قمیش' که با مساحتی در حدود 87 هزار و 49 هکتار، بخش هایی ازشهرستان های گرمی و بیله سوار مغان در شمال این استان را شامل می شود حدود 12 میلیون مترمکعب کمبود آب دارد در حالی که نیاز آبی جمعیت انسانی، دامی و اراضی کشاورزی این حوزه بیش از 15 میلیون مترمکعب تخمین زده می شود.
به گفته نجفیان، باید 20 درصد از منابع موجود آب هر منطقه مصرف و بقیه برای استفاده نسل های آینده و حفاظت محیط زیست نگهداری شود .
وی افزود:در عین حال وضعیت بسیاری از 48 سد دیگر استان بعلت بارندگی زیاد تا حدودی مطلوب بوده و بسیاری از آنها با افزایش آب مواجه بوده است.
بهروز محمدی معاون حفاظت وبهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل معتقد است که برای حفظ و افزایش ذخیره آب در پشت سدها و نیز منابع زیرزمینی، تغییر الگوی کشت، تغییر روش آبیاری، استفاده از گونه های کشاورزی کم مصرف آب، آبیاری قطره ای وتحت فشار برای افزایش راندمان آبیاری اقدامی ضروری است.
او یکپارچه سازی اراضی ، کشت گلخانه ای وتوسعه گلخانه های صنعتی وکشاورزری را در کاهش سهم آب کشاورزی موثر دانست و بیان کرد: در صورت اعمال این اقدامات می توان سهم آب کشاورزی را کاهش وسهم آب صنعتی را افزایش داد .