به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ،بر اساس این گزارش، در این دیدار که برخی از مدیران و مشاوران استاندار نیز حضور داشتند، آیت الله مبلغی با اشاره به این که در اسلام، معیار ارزیابی نسبت به قدر و منزلت هر فرد،  کیفیت و اتقان کار او می باشد، گفت: باید به تعمیق فرهنگ کار در جامعه همت گماریم.

وی با بیان این که رویکرد اقتصادی استاندار لرستان فرصتی مغتنم برای این استان است گفت: حل مشکل بی کاری در این استان می طلبد که همه، تمرکز بیشتری  بر آن پیدا کنیم.

آیت الله مبلغی با تاکید بر این که باید فرهنگ کار و کارآفرینی به خوبی ترویج و توسعه پیدا کند، گفت: نباید به نیروی انسانی کار،  نگاه ترحمی داشت و در فضایی اینچنین، مقوله کارآفرینی را دنبال کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید چنان ارتقا یابیم که  برای به کارگیری نیروهای انسانی، احساس تقاضا، نیاز و ارزش در ما ایجاد شود و باید بدانیم بیش از آنچه نیروی به کار گرفته شده از کار منتفع می شود این جامعه است که از کار او منتفع می شود.

نماینده استان لرستان در مجلس خبرگان رهبری همچنین قانون و فرهنگ را دو نیاز اساسی هر جامعه انسانی ذکر کرد و گفت: قانون و فرهنگ هر دو در جامعه نظم ایجاد می کنند و هیچ کدام نمی تواند جای دیگری را بگیرد، بلکه مکمل یکدیگر هستند.

 او با بیان این که رعایت قانون گرایی و فرهنگ مداری دو عامل ضروری پیشرفت هستند، گفت: تحقق پیشرفت اقتصادی نیز جز با  قانون مناسب و فرهنگ مناسب امکان پذیر نیست.

آیت الله مبلغی همچنین با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان برای توسعه نیز گفت: هر چه جهان به پیش می تازد، گردشگری پدیده ای جدی تر، ضروری تر و اجتماعی تر برای انسان می شود و از همین جا اهمیت منطق "سیروا فی الارض" در دین که مطلق زمین را موضوع و محل سیر قرار داده، آشکارتر می گردد.

وی با اشاره به ظرفیت بسیار خوب استان لرستان در امر گردشگری  و ضرورت بهره گیری  از این فرصت، گفت: لرستان می تواند در گردشگری درخشش های خاص پیدا کند.

 آیت الله مبلغی با اشاره به این که واژه زمین در ادبیات دینی جایگاهی مهم به خود اختصاص داده، گفت: انجام عدل نسبت به زمین، عمران و آبادانی آن است و رها کردن آن به حال خود ظلم به آن است و از همین جا خداوند امر به آباد کردن آن کرده است.

وی گفت: متاسفانه گاهی فکر می کنیم، ادبیات دینی تنها در چارچوب عبادات شکل گرفته است؛  در حالی که فرهنگ زندگی و اقتصاد زندگی، بخش عظیمی از مفاهیم و ادبیات  دینی است. ما  باید از خاستگاه دین به امر عمران و آبادانی اقدام کنیم تا زندگی شکل گیرد و مشکلات مردم برطرف شود.

استاد حوزه علمیه قم همچنین از خدمات استاندار لرستان، فرمانداران و مدیران، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تقدیر کرد و گفت: ایجاد همگرایی و هم اندیشی بین این مجموعه ها، می تواند گام های بسیار اساسی برای رفع محرومیت های استان باشد.

  آیت الله مبلغی با بیان این که باید بین دو مقوله سیاست ورزی و سیاست زدگی تفاوت قائل شد، گفت: باید در استان در چارچوب سیاست های  نظام و رهبری  به کار و عمران و آبادانی همت گماریم و اگر این آبادانی و عمران نباشد سیاست ورزی جای خود را به سیاست زدگی می دهد و به شغلی کاذب با معنایی کاذبی بدل می شود.

وی گفت: در چارچوب فرصت تبدیل شدن استان به  پایلوت اقتصاد مقاومتی، الحمد لله مقوله های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مجال بهتری برای پی گیری یافته است.

 وی گفت:  نمایندگان استان در مجلس خبرگان رهبری نیز  آماده هر گونه همکاری و تعامل جهت ایجاد یک حرکت همه جانبه استانی برای خدمت به مردم فهیم لرستان و رفع مشکلات آنها هستند.

* مهندس هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز در این دیدار گفت: متاسفانه معضل بیکاری و مشکلات اقتصادی از معضلات اصلی استان لرستان است و باید با هماهنگی، تعامل و همفکری دنبال رفع این معضلات باشیم.

 وی تنها راه رفع مشکلات بیکاری در استان را جذب سرمایه گذار ذکر کرد و گفت: اگر در سال، چهار هزار و 500 میلیارد تومان در لرستان سرمایه گذاری شود، مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان برطرف می شود.

مهندس بازوند همچنین ایجاد وتوسعه آزاد راه ها، فرودگاه  و راه آهن را لازمه جذب سرمایه گذاری در استان ذکر کرد و گفت: عملیاتی کردن این اقدامات وبستر سازی برای این الزامات، تنها از عهده بخش خصوصی برمی آید و دولت توانایی وارد شدن به چنین موضوعات و طرح های کلانی را ندارد.

استاندار لرستان برطرف شدن موانع سرمایه گذاری در استان را نیز مورد تاکید قرار داد وگفت: بخش خصوصی می تواند در زمینه گردشگری وطرح های عمرانی سرمایه گذاری خوبی در استان لرستان داشته باشد.

 وی برخی القائات مبنی بر عدم احساس امنیت برای سرمایه گذاران در لرستان را رد کرد وگفت: ما خود را موظف به تامین امنیت سرمایه گذاران در استان می دانیم