به گزارش برنا از اصفهان،سردار عبدالرضا آقاخانی اظهار داشت: در پی شکایت تعدادی از شهروندان مبنی بر اینکه فرد ناشناسی با هک، آی دی گوشی آنها و برداشت غیر مجاز اطلاعات داخل آن اقدام به اخاذی می کند، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان قرار گرفت.

وی افزود: به دنبال این شکایات، تحقیقات وسیع و جستجو در فضای سایبری برای شناسایی و دستگیری متهم آغاز و در بررسی های انجام شده مشخص شد متهم که از هکرهای حرفه ای است توانسته با استفاده از نرم افزارهای خاص ، آی دی بیش از هزار گوشی اپل را در استان های مختلف کشور از جمله تهران و اصفهان هک کند.

این مقام مسئول عنوان داشت: این فرد علاوه بر دسترسی به اکانت این گوشی ها و فروش آنها اطلاعات داخل آن را نیز سرقت کرده و طی تماس با دارندگان این نوع گوشی ها به اخاذی و باج گیری از آنان پرداخته بود.

فرمانده انتظامی استان اظهار داشت: پیگیری های وسیع و عملیات پیچیده کارآگاهان پلیس فتا سرانجام به شناسایی هویت متهم که یک جوان 28 ساله و ساکن یکی از استان های شمالی کشور بود، منجر شد.

وی بیان داشت: با شناسایی مخفیگاه متهم، ماموران با هماهنگی مقام قضائی در یک عملیات غافلگیرانه وی را دستگیر کردند که او پس از مواجهه با مدارک و مستندات قوی پلیس مجبور به اعتراف شد.

این مقام انتظامی با اشاره به شناسایی هزار نفر از قربانیان در این پرونده اظهار داشت:متهم ازهر نفر یک میلیون تومان دریافت کرده بود.

سردار آقاخانی با بیان اینکه احتمال دارد تعداد قربانیان این پرونده بیش از هزار نفر باشد گفت: از آنجا که در پرونده های اخاذی ،افراد بزه دیده به دلیل حفظ آبرو به خواسته های فرد باج گیر تن می دهند که در این زمینه از کسانی که به این شکل مورد سوء استفاده قرار گرفته و یا اکانت آنان به سرقت رفته می توانند موضوع را از طریق پلیس فتا دنبال کنند.

فرمانده انتظامی استان گفت: به منظور پیشگیری از بروز این گونه جرایم به شهروندان توصیه می کنیم از ثبت تصاویر، فیلم ها و اطلاعات خصوصی در گوشی های تلفن همراه خود خودداری کرده و حتماً گوشی های خود را به سیستم های ایمنی و نرم افزار های ضد جاسوسی مجهز کنند و از رمز های عبور قوی بر روی گوشی های خود استفاده کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا اختلال درسیستم، موضوع را از طریق پلیس فتا پیگیری کنند.