به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، علی اکبر متقی فرد رییس سازمان جهادکشاورزی قزوین با اعلام این خبر گفت: از محل سامانه بهین یاب تاکنون متولیان 156طرح کشاورزی نیمه تمام در استان قزوین برای اتمام طرح های خود تسهیلات رونق تولید دریافت کرده اند.

متقی فرد افزود: برای فعال سازی این طرح های مذکور تاکنون 600میلیارد ریال تسهیلات به این واحد ها پرداخت شده است.

وی توضیح داد: اعطای این تسهیلات بدون شک به تکمیل واحدهای کشاورزی و تقویت تولید و اشتغالزایی در استان کمک می کند.

رییس سازمان جهادکشاورزی قزوین با اشاره به روند پرداخت تسهیلات طرح بهین یاب اظهار کرد: تاکنون 967واحد تولیدی کشاورزی از طریق ثبت نام در سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند که 156واحد تسهیلات خود را دریافت کرده اند.

متقی فرد تصریح کرد: واحدهایی هم که تسهیلات دریافت نکرده اند باید این تسهیلات برای رونق آنها تامین شود.

وی بر لزوم پیگیری جذب اعتبارات برای این واحدها تاکید کرد و گفت: عمده تسهیلات اعطایی به  واحدهای دام، طیور، صنایع تبدیلی و کشاورزی، گلخانه ها و مجتمع کشت و صنعت بوده است.

این مقام مسوول بیان کرد: این تسهیلات از محل اعتبارات تخصیص داده شده دولت برای فعال سازی واحدهای راکد و نیمه تمام پرداخت می شود.

متقی فرد همچنین در جلسه ستاد آبیاری تحت فشار که با حضور معاونین و مدیران جهادکشاورزی برگزار شد از تجهیز 4هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین به سیستم های نوین آبیاری در راستای مصوبه سفر هیات دولت به این استان خبر داد و گفت: با تصویب هیات دولت در سفر استانی به قزوین عملیات اجرایی سیستم های نوین آبیاری در بیش از 4هزار هکتار از اراضی کشاورزی به پایان رسیده یا در دست اجرا می باشد.

وی افزود: طرح های مصوب سفر ریاست جمهوری در آبیاری تحت فشار را بر اساس برنامه ریزی انجام شده آغاز کرده ایم.

این مقام مسوول اظهار کرد: عملیات تجهیز 10هزار و 790هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های نوین آبیاری مطالعه شده و 5700هکتار نیز در حال مطالعه می باشد.

متقی فرد تصریح کرد: شیوه نامه اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تنظیم شده و پیمانکاران و مجریان باید بر اساس آن این طرح را اجرا کنند.

وی در ادامه به مصوبه هیات دولت برای داربستی کردن باغات انگور اشاره کرد و گفت: اجرای طرح های داربستی عمدتا در شهرستان تاکستان، بویین زهرا و قزوین اجرا شده که باید به نسبت سطح زیر کشت اراضی کشاورزی شهرستان ها اقدام به اجرای این طرح کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی قزوین تاکید کرد: شرایط و بستر مناسب را باید برای اجرای طرح های مصوبه سفر هیات دولت به استان مهیا کرد تا با اجرای این طرح ها شاهد رشد و توسعه بیشتر بخش کشاورزی استان باشیم.

متقی فرد بیان کرد: یکی از اولویت های وزارت جهادکشاورزی اجرای سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی و باغات است.

وی تصریح کرد: اجرای این طرح ها با هماهنگی و همکاری کلیه دستگاه ها و همچنین بهره برداران امکان پذیر خواهد بود.

جهادکشاورزی2