به گزارش برنا-ایلام -علی سلیمی مدیر کل امور عشایری ایلام اظهار داشت:  با توجه به اتمام فرآیند تردد زائران، عشایر استان و عشایر مهمان می توانند نسبت به انجام کوچ به مناطق گرمسیر اقدام کنند.
وی افزود: تاکنون 40 درصد معادل چهار هزار خانوار عشایری بومی و غیر بومی از طریق ایل راه های فرعی به مناطق میان بند (مناطق بین قشلاق و ییلاق) کوچ کرده اند.
سلیمی تاکید کرد: در زمان کوچ عشایر تدابیر لازم برای امنیت جان و مال آنها با کمک دستگاه های مرتبطی چون نیروی انتظامی، هلال احمر و بسیج در مسیرهای ایل راه، جاده های اصلی و فرعی، مبادی ورودی و خروجی تونل ها اتخاذ شده است.
وی یادآور شد: همچنین با توجه به فرا رسیدن فصل سرما، 22 جایگاه عشایری نفت و گاز با ظرفیت 300 هزار لیتر به منظور تامین سوخت مورد نیاز عشایر، آماده ارائه خدمات به جامعه هدف است.
سلیمی گفت: 9 هزار و 736 خانوار با جمعیت حدود 60 هزار نفر معادل 12 درصد جمعیت استان ایلام متشکل از 12 ایل و 32 طایفه را جامعه عشایری بومی این استان تشکیل می دهد که این جمیعت در 95 کانون قشلاقی و ییلاقی پراکنش دارند و یک میلیون و 400 هزار راس دام سبک و سنگین نیز در اختیار آنها است.
میمک، فکه، کولگ، سه راهی کاشی پور سومار، چنگوله از مهمترین مناطق گرمسیری استان ایلام به شمار می روند. 
استان ایلام همه ساله در این فصل پذیرای حدود 2 هزار خانوار از عشایر استان های کرمانشاه، همدان و لرستان به همراه 600 هزار راس دام است.