به گزارش برنا از اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در هفتاد و پنجمین جلسه ی شورای مسکن استان اظهارداشت: دولت از روز اول اعلام کرد که تعهداتی که در خصوص ساخت مسکن مهر ایجاد شده است را با سرعت و قوت پیگیری خواهد کرد و علیرغم محدودیت های منابعی و تسهیلاتی تکمیل این مجموعه ها را در اولویت قرار می دهد.

رسول زرگرپور با بیان اینکه استان اصفهان تکمیل ۲۱۰ هزار واحد مسکن مهر را متعهد شده بود، گفت: این مسکن ها شامل مسکن مهر روستایی، شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و بالای ۲۵ هزار نفر و همینطور شهرهای جدید می باشند که تا به امروز تنها ۱۲ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده است بعبارتی ۹۵ درصد مسکن مهر تاکنون تحویل متقاضیان شده است و تنها ۵ درصد باقی مانده است.

استاندار اصفهان اعلام نمود: با تکمیل ۵ درصد باقی مانده، تلاش می کنیم تا پایان امسال، پرونده ی مسکن مهر استان اصفهان بسته شود و تمامی ۲۱۰ هزار واحد مسکن مهر استان تحویل متقاضیان گردد.

زرگرپور با بیان اینکه این واحدهای باقی مانده عمدتا در شهرهای جدید می باشند، اظهارداشت: بیش از ۶ هزار واحد در فولادشهر و بقیه در بهارستان و شهر جدید مجلسی و تعدادی هم در دیگر شهرها می باشد و ۱۴ هزار واحد نیز بدون متقاضی است که به صورت آزاد به فروش می رسد.

رسول زرگرپور در ادامه عمده مشکلات اساسی مسکن مهر را خدمات زیربنایی مانند آسفالت معابر، جدول گذاری و ... و خدمات روبنایی مانند مدرسه، مسجد و .. عنوان کرد و افزود: با عقد قراردادی که از سوی اداره کل راه شهرسازی با شهرداری های ذیربط صورت گرفته و تحویل ۶۶ میلیارد ریال اعتبار و ۳۷۰هکتار زمین و حدود ۷ هزار تن آسفالت، احداث تاسیسات زیربنایی به طور کامل به شهرداری های ذیربط واگذار شده است.

استاندار اصفهان اظهارداشت: در حال حاضر شهرداری ها در بیش از ۴۵ شهر مشغول تکمیل خدمات زیربنایی و تاکنون در ۲۵ شهر به اتمام رسیده است و این اقدام تنها راهکاری بود که بتوانیم علیرغم کمبود منابع مشکل این واحدها را حل نماییم.

زرگرپور با بیان اینکه خدمات روبنایی مانند ساخت درمانگاه، مدرسه، مسجد، پاسگاه و .. نیز تعیین تکلیف شده است، گفت: کسری حدود ۱۲۰ مدرسه در کل مسکن مهر استان وجود دارد که مقرر گردید ۵۰ درصد اعتبار را راه و شهرسازی استان و ۵۰ درصد را سازمان نوسازی مدارس تعهد نماید.

استانداراصفهان خاطر نشان کرد که با این اقدامات و تدابیر اندیشیده شده مسائل اساسی و مشکلات حاد مربوط به مسکن مهر تعیین تکلیف و به زودی مرتفع گردد.

وی با بیان اینکه در دو مسکن مهر فولاد شهر و فریدون شهر مشکلات ویژه ای وجود داشت، گفت: به صورت ویژه به این مجموعه ها پرداخته شده است و در خصوص مسائلی از قبیل بیمه، مالیات و ... به صورت ویژه برنامه ریزی شده که امیدواریم با قوت و سرعت مرتفع گردد.

مدیرارشد استان به مشکلات مربوط به فاضلاب مسکن مهر نظنز و فریدونشهر اشاره کرد و تصریح نمود: ۴۵ میلیارد ریال کمک به ایجاد فاضلاب فریدون شهر و ۸ میلیارد ریال نیز برای تکمیل فاضلاب نظنز در نظر گرفته شده است که این منابع می تواند مشکل این دو شهر را حل کند.

وی افزود: با اقدامات صورت گرفته و اعتبارات در نظر گرفته شده استان اصفهان شاید اولین استانی باشد که تا پایان امسال پرونده ی مسکن مهر را به صورت کامل با خدمات روبنایی می بندد.

رسول زرگرپور در ادامه در خصوص اعتبارات مربوط به بافت فرسوده و خرید مسکن اشاره کرد و افزود: براساس گزارش مدیرعامل بانک مسکن علیرغم تسهیلات خوب و نرخ های قابل قبول از تسهیلات مربوط به خرید مسکن استقبال زیادی نشده است که باید بررسی های لازم در خصوص عدم استقبال متقاضیان خرید مسکن برای اخذ این تسهیلات شناسایی شود.

استانداراصفهان در پایان مسکن را موتور محرک اقتصاد دانست و گفت : بیش از ۳۷۰ رشته ی کاری به مسکن ارتباط دارد و اگر تحرکی در این بخش ایجاد شود می تواند در مسائل اشتغال موثر باشد.