فریدون همتی استاندار قزوین در سومین نشست با نمایندگان احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی استان منشور حقوق شهروندی را بر خواسته از قانون اساسی با پشتوانه فکری برگرفته‌شده از اسلام دانست و اظهار کرد: منشور حقوق شهروندی با بهره‌گیری از نظر همه نخبگان و فرهیختگان جامعه تهیه و تدوین‌شده است.

 وی افزود: این منشور در راستای آگاهی بخشی شهروندان جامعه از حقوق خود و حقوق حاکمیت بر مردم و بالعکس رونمایی شده است.

استاندار قزوین رونمایی از این منشور را گامی برای دفاع از حق مردم دانست و گفت: باید بپذیریم که افزایش آگاهی مردم از حقوق حاکمیت نسبت به خود و بالعکس آثار بسیار خوبی با خود در پی همراه دارد و می‌تواند از هرگونه انحراف از مسیر انقلاب جلوگیری کند.

وی ادامه داد: اگر به‌واسطه آشنایی با حقوق شهروندی، قوای سه‌گانه کشور به طور دائم و مستمر در معرض نقد مردم و نخبگان جامعه قرار داشته باشند بدون شک امور کشور به شکل بهتری پیش می‌رود.

همتی، برخی رسانه‌ها و صاحبان تریبون را که به انتقاد از رونمایی منشور حقوق شهروندی پرداخته‌اند خواست تا به جای محکوم کردن این حرکت و اعلام بی‌نیازی جامعه به آن، به نقاط قوت این منشور توجه داشته و بر آثاری که می‌تواند بر جامعه داشته باشد تأمل کنند. 

وی با بیان اینکه از نظرها و پیشنهادهای احزاب، گروه‌ها و تشکل‌ها بهره مند می‌شویم و آن‌ها را کمک به خود برای تصمیم‌گیری بهتر در امور تلقی می‌کنیم افزود: گردهمایی احزاب را در کنار یکدیگر به فال نیک می‌گیریم و از برگزاری چنین نشست‌هایی بدون شک نتایج و خروجی‌های مثبتی را شاهد خواهیم بود.

استاندار قزوین با بیان اینکه بی‌شک برگزاری این نشست‌ها موجب افزایش نشاط و پویایی سیاسی استان شده و به انتقال دیدگاه احزاب و تشکل‌ها به مدیریت استان کمک می‌کند، اضافه کرد: بازتاب این نشست‌ها در سطح جامعه آثار خوبی خواهد داشت چرا که مردم اطمینان می‌یابند که نخبگان جامعه به نمایندگی از آن‌ها ارتباط مناسبی با مدیران داشته و مسائل و خواسته‌ها و نیازهای آنان را به مدیریت استان منتقل می‌سازند.

این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود از احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی استان بابت همراهی مناسب در جریان سفر رئیس‌جمهوری به استان و کمک به استقبال پرشور مردم از دکتر روحانی قدردانی کرد و گفت: کمک احزاب و گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی قزوین در این سفر ملموس و مشهود بود.

وی ادامه داد: در این سفر وحدت، انسجام و یکپارچگی مردم و گروه‌ها و احزاب و تشکل‌ها و اندیشمندان و شخصیت‌های استان به‌خوبی نمایش گذاشته است و حضور مردم در چنین صحنه‌هایی که نماد وحدت و انسجام تلقی می‌شود را باید نشانه تداوم علاقه و اعتماد آن‌ها به نظام جمهوری اسلامی دانست.

استاندار قزوین، فراجناحی بودن دولت تدبیر وامید را به معنای بهره‌گیری از ظرفیت همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کشور که خط و مشی این دولت را قبول دارند دانست و تصریح کرد: این واژه همچنین به معنای استفاده از افراد معتدل برای اجرای امور است.

همتی اظهار کرد: دولت یازدهم تلاش کرده تا از نقاط قوت دولت‌های گذشته الگو بگیرد و آن‌ها را به اقتضای شرایط فعلی کشور تقویت کند و نقاط ضعف مربوط به دوره‌های گذشته را نیز کمرنگ کرده و از پیش رو بردارد.

این مسئول جامعه تک‌صدا را مرده و بی‌تحرک و بی‌خاصیت دانست و افزود: یکی از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران وجود آزادی بیان و تضارب آرا است.

وی تضارب آرا را راهبردی برای کمک به انتخاب مسیر درست و کارآمد برای پیشبرد بهتر امور جامعه یاد کرد و گفت: با شنیدن دیدگاه‌ها و نظرهای مختلف می‌توان بهترین آن‌ها را برگزید و پیش برد.

استاندار قزوین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه بنای دولت، مشارکت همه نیروها برای کمک به پیشبرد اهداف نظام و خدمت به مردم است تصریح کرد: در این رابطه یکی از ویژگی‌های دولت استفاده از تفکرات و گرایش‌های مختلف است که باید از این تجربه الگو گرفته و افراد با سلایق مختلف بتوانند با یکدیگر به همکاری بپردازند.

وی اظهار کرد: هر کس که بتواند به پیشبرد برنامه‌های دولت کمک کرده و خط و مشی اعتدالی آن را قبول داشته باشد، مورد احترام است و می‌توان از وی در رده‌های مدیریتی و مشاوره‌ای بهره گرفت.

استاندار قزوین در ادامه با اشاره به اینکه نقدهای غیرمنصفانه به شکل محترمانه و مؤدبانه و توام با عقلانیت پاسخ داده می‌شود ابراز کرد: پاسخگویی عالمانه را تنها شیوه برخورد نقدهای ناصواب ناصحان بی‌عمل می‌دانیم.

وی اظهار کرد: وقتی از روی منطق و استدلال پاسخ انتقادها را بدهیم دیگر نیازی به فریاد و صدای بلند نیست و بدون شک این شیوه مورد استقبال مردم به عنوان داوران نهایی واقع می‌شود.

همتی در خصوص گلایه برخی نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسی مبنی بر دعوت نشدن به گردهمایی با حضور رئیس‌جمهوری در زمان سفر وی به استان نیز گفت: در مشی دولت اینکه یک گروه و تشکل باشد و دیگری نباشد نیست و باید مطمئن باشید که در این خصوص عمد یا نظر و نگاه خاصی مطرح نبوده است.

در این نشست نمایندگان احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی استان به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود نسبت به مسائل جامعه از جمله موضوعات سیاسی پرداختند.

کانون زندانیان قبل از انقلاب، اعتماد ملی، حزب اتحاد ملت، انجمن اسلامی معلمان، عدالت‌طلبان ایران اسلامی، جمعیت زنان مسلمان، زنان اصلاح‌طلب، خانه کارگر، اعتدال و توسعه، ندای ایرانیان، اراده ملت و مردم‌سالاری احزاب و گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی بودند که نمایندگان آن‌ها در این نشست به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

براساس آمار رسمی که مربوط به سال 90 است، 39 جمعیت و حزب سیاسی در استان قزوین وجود دارد که برخی شاخه‌های احزاب سیاسی کشور و تعدادی دیگر نیز به طور مستقل و در گستره استانی فعال هستند.