به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حمید محله ای معاون دفتر بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قزوین با اشاره به راه اندازی سامانه جامع مدیریت بر انبارها و مراکز نگهداری کالا اظهار کرد: این طرح با هدف مجوز دار کردن فعالیت های اقتصادی فاقد پروانه، رصد دقیق جریان گردش کالا و پیشگیری از صدور بارنامه های غیرواقعی و دسترسی به آمار کالا در انبارها اجرایی خواهد شد.

محله ای خاطرنشان کرد: برای مدیریت جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا نیازمند ایجاد یک بانک اطلاعاتی هستیم که باید از طریق همکاری دستگاه های مربوطه و عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا آن را راه اندازی کنیم.

وی افزود: با اجرای این طرح با هدف پیشگیری از قاچاق که از سال آینده انجام می شود صدور بارنامه برای خودروهای حمل کالا از طریق یک سامانه ویژه صورت خواهد گرفت.

این مقام مسوول گفت: با اجرای چنین طرح هایی تلاش داریم تا مبارزه با قاچاق کالا را از رویکرد بازرسی به سیستمی تغییر دهیم.

محله ای بیان کرد: برای اجرای طرح مذکور کارشناسی های زیادی صورت گرفته و راه های سو استفاده سودجویان در رابطه با استفاده از انبارها و خودروهای حمل و نقل کالا برای تجارت قاچاق شناسایی شده است.

وی افزود: در راستای اجرای این طرح شرکت های توزیع و پخش کالا نیز شناسنامه دار شده و به سمت لجستیک شدن پیش می روند که این موضوع می تواند به کاهش پدیده قاچاق کمک کند.

معاون دفتر بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: با الکترونیکی شدن فرآیندهای مرتبط با حمل و نقل، انبار و نگهداری و توزیع کالا در این حوزه ها اطلاعات به روز به دست می آید و شفاف سازی صورت می گیرد.

محله ای از این طرح به عنوان طرحی فرادستگاهی نام برد و گفت: تلاش داریم تا از ظرفیت استانداری ها به عنوان دستگاه بالادستی برای اجرا و پیشبرد این طرح در سطح مناطق بهره ببریم.

وی به بند23 سیاست های اقتصاد مقاومتی که در آن بر شفاف سازی نظام توزیع و قیمت گذاری و روزآمد سازی شیوه های نظارت بر بازار تاکید شده است نیز اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح ضمن تشدید مبارزه با قاچاق کالا به تحقق اقتصادمقاومتی در کشور نیز کمک می کند.

این مقام مسوول در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه رشد چهار برابری فروشگاه های زنجیره ای پیش بینی شده است افزود: این فروشگاه ها به دلیل شفافیت در فعالیت های بازرگانی خود و امکان پوشش نظارتی جامع تر نسبت به فروشگاه ها و مراکز عرضه خرد می توانند به کاهش قاچاق کالا کمک کنند.

محله ای یادآور شد: 800هزار واحد صنفی فاقد پروانه در سطح کشور فعالیت دارند که تمیهدات لازم برای ثبت اطلاعات آنها و تعیین و تکلیف و ساماندهی این دسته از واحدهای صنفی اندیشیده شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با اجرای طرح مدیریت بر انبارها و مراکز نگهداری کالا در حوزه زنجیره تامین کالا ورود پیدا کرده و به مبارزه جدی با قاچاق کالا خواهیم پرداخت.