به گزارش برنا از اصفهان، دکتررسول زرگر‌پور در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران با محوریت استان اصفهان، که با حضور دکتر طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار گردید ، اظهارداشت: از دید محققان، اصفهان آفرینش‌گر هنر و معنویت است زیرا فلات مرکزی ایران بنا بر شهادت تاریخ از بیش از ده هزار سال قبل ، زادگاه خلاقیت، اندیشه‌ها و تفکرات بلندی بوده است و این مگر براساس تفکرات نخبگان خداجوی این سرزمین که از اولین حضور خود در تاریخ تمدن بشری، پیوسته مبشر راستی و عدالت پروری بوده اند ایجاد نشده است.

استانداراصفهان افزود: این مردم در پرتو اعتقاد به یگانه قادر متعال هستی آفرین، توانسته اند در حالی که حیاتشان در طول تاریخ پرفراز و فرودی همواره با مخاطرات جدی تهدید می شد، فرهنگ و تمدنی جهانی را پایه گذاری نمایند که امروز همچون رویداد فرهنگی و جهانی نوروز مایه فخر و مباهات ایرانیان است.

وی با بیان اینکه بدون شک بخش بزرگی از این فرهنگ و تمدن جهانی در مقوله هایی همچون معماری و شهرسازی خود را نمایان می سازد، افزود: مردم فلات مرکزی ایران پس از پایان دوره غارنشینی که قدمت آن در این محدوده به بیش از ۴۰ هزار سال قبل می رسد، حیات خود را به صورت یکجانشینی در بیش از ۱۰ هزار سال قبل آغاز نموده بودند .

زرگرپور تصریح کرد: فلات مرکزی ایران یکی از اولین مناطقی در تمام جهان بود که در پرتو کار و کوشش مستمر خویش و در قالب زندگی اجتماعی جدید خود، محیطی مسکون توام با امنیت را پدید آورد که از نمونه های بارز آن می‌توان به منطقه "چهل حصاران" و "ویگل" در آران و بیدگل، "اریسمان" در نطنز و روستای "رحمت آباد" در شمال غرب استان اشاره کرد.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه با آغاز دوران تمدن و شروع عصر شهر نشینی فلات مرکزی همچنان در جهان سرآمد است، گفت: شهر باستانی سیلک در کاشان، شهر زیرزمینی نوش آباد با بیش از سه هزار سال قدمت و حتی شهر تاریخی اصفهان با پیشینه‌ای باستانی همگی نشان از توسعه روز افزون تفکر اندیشمندانه معماری و شهرسازی در ایران دارد که اتفاقا در توافق کاملی با اقلیم پیرامون خود بوده است.

استاندار اصفهان افزود: بدون تردید با کوشش نیاکان از گذشته های کهن و سپس در عصر تمدن اسلامی شاهد چنان رشدی در حوزه ی فرهنگ و تمدن و به ویژه معماری و شهرسازی ایران هستیم که برآن اساس محققان همواره اصفهان را یکی از اصلی ترین مراکز توسعه معماری و شهرسازی نه تنها در ایران بلکه در تمامی جهان اسلامی می دانند که همواره الگوهای ارزشمندی را در این مقولات به جهان بشریت و به ویژه به تمدن اسلامی اهدا نموده است.

رسول زرگرپور خاطر نشان کرد: بدون شک معماری اصفهان به ویژه در دوران اسلامی دارای ویژگی هایی است که در مقایسه با سایر کشورها آن را متمایز می گرداند که از آن جمله می توان به طراحی متناسب فرهنگ و اقلیم منطقه، انجام محاسبات دقیق، رعایت مسائل علمی و فنی در ساختار معماری بناها همچون ساخت ایوان های رفیع، ایجاد ستون های بلند، ساخت گنبدهای عظیم و در نهایت تزئینات منحصر به فرد وابسته به معماری اشاره کرد.

وی اضافه کرد: همه ی این بناها در عین سادگی معرف شکوه معماری این سرزمین است به گونه ای که این عظمت و شکوه حداقل در سده های چهارم و پنجم و ششم و سپس در سده ی یازدهم هجری قمری به بهترین شکل ممکن در دوران "زیاریان"، "دیالمه"، "سلاجقه" و سپس "صفویه" به جهانیان ارائه می شود.

استانداراصفهان افزود: بدون شک همین شاخصه ها در کنار سایر دستاوردهای فرهنگی ایران است که هرساله هزاران گردشگر مشتاق را به این دیار سوق می دهد.

وی با بیان اینکه امروز با شهری مواجه هستیم که میراث دار این عظمت و شکوه است، گفت: اصفهان امروز از یکسو جزو ده شهر برتر جهان از منظر جاذبه های گردشگری شناخته شده و از سوی دیگر با استقرار ده ها هزار هنرمند در آن و وجود بیش از یک سوم صنایع دستی جهان در این استان و با وجود ۱۹۹ رشته ی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در سرتاسر گیتی انتخاب شده است.

رسول زرگرپور با اشاره به اینکه امروز مردم متمدن این دیار با معضلاتی همچون خشکسالی و آلودگی هوا و بعضا توسعه ی نامتوازن شهری همچون بلند مرتبه سازی و ایجاد نامتوازن شهرک های اقماری، رشد ناموزون پدیده ی آپارتمان نشینی، رشد نامتعارف ترافیک شهری و مواردی از این دست مواجه است، گفت: به نظر می رسد با توجه به بروز این ناملایمات راهکار اساسی برون رفت از بحران های پیش آمده به واسطه ی این مشکلات، بازخوانی مجدد تفکرات نیاکان به ویژه در دو حوزه ی شهرسازی و معماری باشد.

زرگرپور افزود: براساس تفکر نیاکان و بررسی های کارشناسانه به این نتیجه دست یافته ایم که توسعه ی آینده کلان شهر اصفهان دیگر براساس توسعه ی نامتوازن صنعت نبوده بلکه توسعه ی این شهر و استان باید براساس مقولاتی همچون علم و فناوری، هنر و میراث فرهنگی و مقوله ی گردشگری استوار گردد تا براین اساس بتوانیم آینده ای روشن را برای نسلهای آینده ی ایرانی رقم زنیم.

استانداراصفهان با بیان اینکه ۱۲ سال در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص تحلیل طرح های جامع و تفضیلی حضور داشته است، اظهارداشت: شهرهای ایران و به خصوص اصفهان از بعد شهرسازی و معماری در شرایط رضایت‌بخش و قابل قبولی قرار ندارد.

وی افزود: براساس این تحلیل ها طرح های جامع شهری و منطقه ای حتی اگر متناسب با مسائل بومی و فرهنگ منطقه ای طراحی شده باشند تنها بین ۲۵ تا ۳۰ درصد این طرح‌ها به مرحله اجرا در می‌آید و ۷۰ درصد آن خارج از طرح‌های جامع و تفصیلی است.

رسول زرگرپور یادآور شد: تا ۳ سال قبل ۱۷ سال بود که شهر اصفهان دارای طرح تفصیلی مصوب نبود و از آن موقع این طرح تفصیلی مبنای کار قرار گرفته است.

صرف عناوین زیبا ، شهرها را جذاب نمی کند

زرگر‌پور با بیان اینکه مهم این نیست که برای اصفهان عنوان‌های زیبا را بیان کنید، گفت: عناوین ، شهرها را زیبا نمی کنند و واقعیت آن چیزی است که الآن وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که در خصوص آلودگی هوا صحبت می شود هرچند که وضعیت بسیار بهتر شده ولی رانندگان تک سرنشین و حتی موتورسیکلت سوارها که خود موجب آلودگی شهر هستند می‌گویند چرا هوا آلوده است و یا اصحاب صنعت هم که موجب به وجود آوردن برخی آلودگی‌ها هستند از این موضوع گلایه دارند، در حالی که دلیل آلودگی هوا رفتار تک تک ما است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه در ادامه مسیر با ۳ گزینه روبرو هستیم ، تصریح کرد: اولین گزینه این است که طرح‌های جامع منطقه و تفصیلی را ادامه دهیم و راه دیگر این است که به تجربه نیاکان و اصل خودمان به عنوان یک میراث ارزشمند بازگردیم و از میراث های گذشته ی خود استفاده کنیم و ببینیم درگذشته با این مشکلات چه رفتاری می‌شده است که یکی از دلایل برگزاری این کنگره هم شاید همین باشد.

مدیرارشد استان با بیان گزینه سوم، تاکید کرد: در پژوهش‌هایی که در خصوص بحث انتقال پایتخت به عنوان راهکار برتر مطرح شد ، سؤال اصلی این کارگروه این بود که شهر ایده آل کدام شهر است و نتیجه بیش از ۳ سال مطالعات این گروه مدل جدیدی به اسم حیات طیبه را مطرح کرد.

وی یادآور شد: براساس این پژوهش اگر بخواهیم شهرهای متناسب با فرهنگ، اقلیم و ... خود داشته باشیم باید از این مدل حیات طیبه استفاده شود که از اهمیت بسیاری بر خوردار است و راهکاری برای حل این مشکل است.

استانداراصفهان در پایان اظهارداشت: اصفهان در مقایسه با دیگر شهرها در جایگاه بهتر قرار دارد، اما همین شهر با مشکلات و چالش هایی روبرو است که در حل بعضی از این‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم و باید یک طرح نو در این رابطه ایجاد شود.