به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، علی رضا رشیدیان در آئین افتتاحیه پایتخت فرهنگی جهان اسلام افزود: امروز در جوار حرم رضوی و در مرکز خراسان، این کهن دیار مردان و بزرگ ایران، رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام آغاز می شود.

وی با بیان به اینکه مشهد در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود در حوزه های مختلف فرهنگی و دینی نامدار بوده است، اظهار کرد: این شهر همواره به عنوان پیونددهنده فکری و فرهنگی کشور و جهان مطرح بوده است.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه حوزه گستره فکری بزرگان مشهد همه انسان های کره زمین را تحت تاثیر قرار داده است،خاطر نشان کرد: پس از اسلام بازار علم و ادب در این خطه پر رونق بوده است و نامدارانی همچون حکیم فردوسی، غزالی، شیخ طوسی و بسیاری دیگر از علما در این سرزمین رشد کرده اند.

وی گفت: مشهد می تواند نقش اساسی را در آینده جهان اسلام ایفا کند و عنوان بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان اسلام به شایستگی می تواند در طرح تمدن نوین اسلامی نقشی اساسی ایفا کند و کانون ارتباطات فرهنگی و فکری در منطقه به حساب بیاید.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: نوای وحدت، همدلی صلح و صفا و برادری می تواند از مشهد نواخته شود و این نوا به گوش همه جهانیان برسد.

وی یادآور شد: مشهد شایستگی این را دارد که از ظرفیت های موجود همچون حوزه های علمیه و دانگشاه های خود استفاده کند و به عنوان کانون گفت وگوهای جهانی در سطح جهان شناخته شود.