به گزارش خبر گزاری برنا در تهران، نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر دیروز با حضور دبیر و مدیران جشنواره و جمعی از اهالی رسانه و با یادی از آتشنشان ها در هتل اسپیناس برگزار شد.

محمد حیدری دبیر جشنواره در ابتدای سخنان خود درباره بخش چشم انداز در جشنواره گفت: طی جلسات و گفتگوهای متفاوت درباره جشنواره و فراخوان آن با توجه به شرایط سینما مقرر شد یک بخش را به عنوان چشم انداز داشته باشیم که تمام بخش های سال قبل در آن گنجانده شود. فیلم اولی ها در دوره گذشته بسیار موفق بودند و همین مساله سبب شد تا بخش جداگانه ای برای این بخش در نظر نگیریم ‌و در چشم انداز سینمای ایران بدون سهمیه بندی و تنها با توجه به کیفیت، انتخاب‌های خود را انجام دهیم که در نهایت ۱۷ فیلم اول و دوم برای این دوره از جشنواره انتخاب شد.

وی افزود: سینمای ایران در مرحله پوست اندازی قرار گرفته و فیلم اولی ها در کنار بزرگان سینما حضور دارند که اتفاق مثبتی است.

حیدری با اشاره به فیلم های بخش هنر و تجربه گفت: امسال  85 فیلم در این بخش مورد بررسی قرار گرفت و پس از بررسی فیلم های نهایی به هیات انتخاب داده شد که متاسفانه در بخش هنر و تجربه قرار بود 7 تا 11 فیلم مستند داشته باشیم و یک یا 2 فیلم را در بخش سودای سیمرغ بپردازیم اما نشد و من از دست اندرکاران هنر و تجربه که این شرایط را پذیرفتند ممنونم.

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با اشاره به مشکلاتی که برای سایت ثبت نام پیش فروش اینترنتی جشنواره به وجود آمد، اظهار داشت: با مشکلاتی که برای سامانه بوجود آمد مجددا عذرخواهی می کنم. می خواستیم در این دوره، جشنواره فیلم فجر آورده جدیدی داشته باشد و جلسات متعددی همراه با شورایعالی تهیه کنندگان و مدیرعامل خانه سینما برگزار شد، اما متاسفانه در روز اول با مشکل مواجه شدیم. سرعت کند بود و 15 هزار نفری که ثبت نام کردند با پیامکی که به آنها ارسال شده برای تهیه بلیت به پردیس ملت می روند.

وی درباره ماجرای پذیرفته نشدن فیلم «کاناپه» در جشنواره فیلم فجر، گفت: این فیلم در توان تصمیم گیری ما در جشنواره نبود و قرار است شورای پروانه نمایش درباره آن تصمیم بگیرد. دوست نداریم برای عیاری مشکلی پیش آید و امیدواریم در نمایش عمومی شاهد موفقیت این فیلم باشیم.

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به پرسشی درخصوص استفاده از مشاوران هنری در دوره سی و چهارم فیلم فجر و مقایسه آن در این دوره گفت: بهروز غریب پور مدیر سینمای رسانه های گروهی (برج میلاد) و مجید مظفری (مدیر کاخ  مردمی- پردیس ملت) هستند و من از این دو هنرمند تشکر می کنم که این مسئولیت را پذیرفتند. امسال همچنان که حضور هنرمندان در رونمایی از پوستر پررنگ بود در بقیه برنامه ها و آیین ها در کنار ما خواهند بود و مهتاب کرامتی امسال هم در جشنواره حضور دارد و همانند سال گذشته مشاور هنری می باشد.

وی درباره اینکه نظر هیات انتخاب تحت تاثیر مسایل بیرونی قرار گرفته است یا خیر، گفت:‌ هیات انتخاب جشنواره و دبیر جشنواره در چارچوب قانون و با توجه به محتوا و موضوع و کیفیت، فیلم ها را انتخاب کرده اند و هیچ کسی در مورد انتخاب هیچ فیلمی ورود پیدا نکرده است.

حیدری درباره بیانیه انجمن منتقدان و مسائلی که پس از اعلام اسامی داوران این دوره جشنواره رخ داد نیز گفت: با شورای مرکزی انجمن منتقدان جلساتی داشتیم و آنها 5 نفر را معرفی کردند. باید توجه داشته باشیم که جشنواره سیاست های خودش را دارد و در انتخاب داوران تنها دبیر جشنواره تصمیم نمی گیرد. قضاوت و داوری کار سختی است و به همین دلیل تشکر می کنم از داورانی که پذیرفتند تا فیلم های امسال را قضاوت کنند. انجمن منتقدان 5 نفر را به ما معرفی کردند تا یکی از آنها در داوری حضور داشته باشند. ما در بخش سودای سیمرغ هم از آقای اکبر نبوی دعوت کردیم و به نظرم به همه عزیزان احترام بگذاریم .

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره برگزاری مراسم فرش قرمز توضیح داد: برج میلاد مکانی تخصصی برای دیدن فیلم برای اهالی رسانه منتقدان و صاحبان فیلم است.در دوره های گذشته این نقد مطرح می شد که حضور آدم ها زیاد است به همین دلیل تصمیم گرفته شده است که فرش قرمز در برج میلاد برگزار نشود و معرفی فیلم ها در پردیس ملت انجام می شود و عکاسان در هر دو کاخ می توانند عکاسی کنند. امسال بخشی از ظرفیت ها به پردیس ملت منتقل شد تا بار برج میلاد در طول جشنواره کم شود. البته ما امسال یک سالن هم در چارسو در نظر گرفته‌ایم.

حیدری ادامه داد: از روز 10 بهمن فیلم ها در برج میلاد و پردیس ملت نمایش داده خواهد شد و جشنواره در سینماهای دیگر از 11 بهمن ماه شروع خواهد شد.

وی همچنین گفت: هر سال تعداد تولیدات سینمای ایران اضافه می شود و این شکل برگزاری نمی تواند پاسخگو باشد. ما می خواستیم 22 فیلم در جشنواره به نمایش درآید اما بسیاری از فیلم ها بیرون می ماندند. شورای سیاستگذاری باید تصمیم جدید بگیرد زیرا این شکل، پاسخگوی سینمای ایران نخواهد بود.

دبیر جشنواره در بخش دیگری از این نشست درباره حضور خود به عنوان یک تئاتری در سینما گفت: بسیاری از ما از تئاتر آمده‌ایم. نزدیکی تئاتر و سینما دیرینه است و بسیاری از هنرمندان خوب سینمای ایران از تئاتر آمده اند. من هم همه تلاشم را برای برگزاری جشنواره به کار گرفته ام. باید بپذیریم که مسئولیت بسیار سختی است و ما با همه عشق مان به تئاتر که همیشه پاینده و زنده است کارمان را جلو می بریم. آقای مظفری و غریب پور هم با کارنامه بسیار خوب از تئاتر آمده اند. تا به امروز این بار سنگین را به دوش داشتیم و اگر نخواستند حاضریم این مسئولیت را واگذار کنیم.

وی ادامه داد: دبیری جشنواره کار بسیار سختی است اما خوشحالیم که می توانیم خدمتگزار شما باشیم و تا زمانی که هستیم قصدمان خدمتگذاری است زیرا عاشق ایران و مردم کشورمان هستیم. اگر تلاش کنیم درکنار هم با صداقت حضور داشته باشیم در هر جایگاهی که باشیم موفق خواهیم بود.

 

نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر