به گزارش خبرگزاری برنا از تهران، آیت الله محمدی ری شهری در این دیدار اقدام به برگزاری کنگره بزرگداشت بانوی بزرگوار اسلام حضرت آمنه سلام الله علیها را که بنا به رهنمود تولیت حضرت معصومه سلام الله علیها، آغاز شده است، اقدامی بسیار ستودنی و ارزشمند دانست و گفت: کتاب های متعددی در خصوص این شخصیت بزرگ نوشته شده است، اما همچنان در این حوزه نیازمند کارهای فاخر و با محتوای عمیق هستیم.

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با بیان اینکه اگر کار خوب و ارزنده ای در این خصوص انجام شود، در جهان اسلام مورد توجه قرار خواهد گرفت، با آرزوی موفقیت برای اعضای ستاد برگزاری کنگره بزرگداشت حضرت آمنه سلام الله علیها، تمرکز بر کیفیت و  غنای آنچه در کنگره ارائه می شود و استفاده از همه ظرفیت های علمی و منابع پژوهشی را از دیگر لوازم برگزاری خوب این کنگره علمی برشمرد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام همچنین پیشنهاد کرد این کنگره در برنامه ریزی مدون برای شخصیت های برازنده علمی شهر قم، به طور متناوب کنگره های علمی و فاخر با آثار ماندگار برگزار نماید.

 آیت الله محمدی ری شهری همچنین با بیان برخی از تجربیات موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث در برگزاری کنگره های علمی درخصوص بزرگان ری از جمله حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، شیخ ابوالفتوح رازی ، عبدالجلیل رازی و شیخ کلینی(ره) گفت: در برگزاری این کنگره ها، باید در حد توان به غنای محتوای علمی این کنگره ها پرداخته شود و بدین منظور در ارزیابی مقالات سخت گیری های لازم صورت گیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام همچنین انتشار شناختنامه حضرت آمنه سلام الله علیها به عنوان یک کتاب علمی دقیق و همچنین تهیه گزیده ای از کتاب های کهن و ماخذ شناسی و نیز مجموعه کتاب شناسی با ارائه گزارشی از نوشتارهای کهن درخصوص آنحضرت مناسب است که مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله محمّدی ری شهری گفت: علاوه بر این، خلاصه زندگینامه برای استفاده عمومی و در قطع پالتویی هم می تواند از خروجی های این کنگره باشد تا غیر از محققان این حوزه برای دیگران هم مورد استفاده قرار گیرد .

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث همچنین در خصوص بخش فراخوان مقالات علمی این کنگره بیان کرد: در ارائه موضوعات کنگره به نیازهای اجتماعی و فرهنگی جامعه نیز بطور مثال در بیان الگوسازی نقش های مختلف اجتماعی با محوریت حضرت آمنه سلام الله علیها استفاده شود.

وی همچنین پیشنهاد داد: با توجّه به عظمت و نقش این بانوی بزرگوار اسلام مناسب است که ایجاد یک بنای فرهنگی و یا خدماتی ویژه برای این شخصیت گرانقدر از برنامه­ های کنگره باشد .