به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، علی رضا رشیدیان در این دیدار ضمن تجلیل از استاد عثمان محمد پرست، نشان مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام را به وی اعطا کرد.

این هنرمند دوتار نواز ایرانی، متولد خطه خواف از توابع خراسان رضوی و از سن ۱۰ سالگی با دوتار مأنوس بوده است.

وی از طایفه "بای" که طایفه‌ای دامدار و چادرنشین هستند ، می‌باشد. عثمان محمد پرست، شش پسر و سه دختر دارد. وی درباره شروع فعالیت‌های خود در عرصه موسیقی می‌گوید :

از دوازده یا سیزده سالگی با دوتار هم نواز شدم و روزها و شب‌ها بعد از فراغت از کار که جوهر هر مرد خوافی است، به سماع روحانی با خویشتن خویش می‌پرداختم و هیچ گاه استادی در این زمینه نداشتم. دو تار یعنی عشق ، "دوتار"، ساز آرام و ملایمی است که هم نوازنده را آرامش می‌دهد و هم مردمی را که علاقمند به این ساز هستند."

عثمان محمد پرست، در خصوص منشاء "دوتار" نوازی می‌گوید :

خاستگاه "دوتار" سه شهر خواف ، تایباد و تربت جام است که بیشتر آهنگ‌های فارسی و محلی می‌پردازند و بعد از آن هم در قوچان ، شیروان و بجنورد "دوتار" رایج است که با آن آهنگ‌های کردی و ترکی می‌زدند ، از آنجا هم به ترکمن‌ها در گنبد کاووس رسید که با "دوتار" آهنگ‌های ترکمنی می‌نواختند ."

عثمان محمد پرست آثار مطرح و معروفی دارد که از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های این دیار، اجراهای گوناگونی را درعین وحدت آفریده است.