خبرگزاری برنا لرستان - سرویس محیط زیست : رصد شبانه روزی منطقه اهمیت و نقش پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده در ابعاد گوناگون آموزشی، پژوهشی، علمی، تفرج و توریسم، تربیت نیروی انسانی و از همه مهمتر حفظ تنوع زیستی در سطح ملی و جهانی در همه کشورها و در تمام قاره ها از نظر اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی به رسمیت شناخته شده است.

اکوتوریسم یا بوم‌گردی، به گونه‌ای  است که در آن گردشگر برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکونی و دست‌نخورده جهان سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی و دیگر جانوران می‌پردازند.

به این‌گونه از گردشگران که به دیدار از زیست بوم و طبیعت می‌پردازند، نام اکوتوریست یا بوم گرد داده شده است.

بسیاری از کشورها بخش هنگفتی از درآمد خود را از بومگردان خارجی تأمین می‌کنند. گروه‌های بزرگ دیگری نیز هستند که سرگرمی‌شان سفر به جاهای دور و جست‌وجو و به کمین نشستن برای دیدن گونه‌ای پرندهٔ کمیاب و گرفتن عکس از آن است. به آن‌ها پرنده نگر می‌گویند. وبسیاری دیگر به اعماق دریاها رفته و به غواصی می‌پردازند.

با راه اندازی مجدد گروه سیار در روزهای تعطیل از هیچ گونه تخلفی حتی کوچکترین تخلفات چشم پوشی نخواهیم کرد و در این ایام پایانی سال که   که توام است با فرارسیدن بهار طبیعت .چناچه افرادی بخواهند دست به هر گونه صید و شکار ،.بوته کنی،قطع اشجاربزنند شدیدا برخورد خواهد شد؛ چرا که شروع فصل بهار همراه با زایش طبیعت و حیات وحش می باشد .

  افراد باید از حمل هر گونه سلاح در داخل خودرو های خود جدا بپرهیزند چرا که با حکم قضایی تفتیش صورت خواهد گرفت.

ازکلیه طبیعت دوستان در خواست داریم در حین گلگشت در اطراف منطقه اشترانکوه از به جا گذاشتن هر گونه زباله خود داری نمایند و باقی مانده زباله های خود را به زباله دانی های مشخص شده ببرند.

نویسنده : احمدگودرزی