به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، فریدون همتی استاندار قزوین در دیدار با محمدحسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور که با حضور منوچهر حبیبی معاون اقتصادی و علی فرخزاد معاون عمرانی و جمعی از مدیران استان در استانداری برگزار شد، بیان کرد: امروزه در دوران پسابرجام و با محوریت بخش خصوصی و بانک ها و جذب نیمی از سرمایه گذاری خارجی تعهد شده برای استان قزوین شاهد شکل گیری فضایی فعال، پویا و پرنشاط در حوزه های مختلف هستیم که اثرات خود را در بخش های مختلف نشان می دهد که بیانگر جهت گیری درست دولت در بخش اقتصادی است.

وی افزود: در سفر رییس جمهور مقرر شد 1000واحد تولیدی در استان قزوین فعال شوند که درحال حاضر 974واحد با 1064میلیارد تومان فعال شده اند و یا فعال سازی بقیه واحدها تا پایان سال از تعداد وعده داده شده نیز عبور خواهیم کرد.

استاندار بابیان اینکه هم اکنون 615واحد تولیدی تعطیل در استان قزوین وجود دارد تصریح کرد: 15درصد از این واحدها جزو بنگاه های کوچک است و بقیه جزو واحدهای متوسط و بزرگ محسوب می شود اما نکته مهم این است که 68درصد این واحدها در دولت گذشته تعطیل شده اند.

همتی اظهار کرد: می توان گفت در حال حاضر با بحران بیکاری در استان  قزوین مواجه نیستیم و توانسته ایم نرخ بیکاری را از 2/12درصد سال 93 به 6/11درصد تا تابستان امسال کاهش دهیم که نشان می دهد نرخ بیکاری در قزوین از میانگین کشوری پایین تر است.

وی افزود: در سال جاری با اعتبارات تخصیص یافته به واحدهای تولیدی 17هزار شغل ایجاد شده که 10هزار بیمه شده جدید تامین اجتماعی را به همراه داشته است و بقیه آنها نیز جزو خود اشتغالی محسوب می شوند.

استاندار بیان کرد: از مجموع واحدهای متوسط و بزرگ تعطیل شده توانستیم در سال جاری 40واحد را احیا و به چرخه اقتصادی برگردانیم و تا پایان سال 20واحد دیگر احیا و فعال خواهند شد.

نماینده عالی دولت در استان قزوین یادآور شد: 487واحد نیمه تمام با بیش از 60درصد پیشرفت فیزیکی در استان وجود دارد که تاکنون از هیچ بانکی تسهیلات نگرفته اند و این خود نشان از رونق اقتصادی دارد و از طرفی هم روند متقاضیات سرمایه گذاری های جدید در استان رو به رشد است.

همتی خاطرنشان کرد: علاوه بر این 106واحد تولیدی نیز در حال نصب ماشین آلات هستند که تا تیرماه سال آینده 18هزار شغل جدید با افتتاح و بهره برداری این واحدها ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به روند رو به رشد سرمایه گذاری داخلی در استان اظهار کرد: برای 300واحد جواز تاسیس صادر شده که نشان از رشد 133درصدی سرمایه گذاری داخلی در استان قزوین دارد.

استاندار با تاکید بر افزایش چشمگیر سرمایه گذاری خارجی در استان گفت: در چند ماه گذشته پس از برجام 451میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان انجام شده است درحالیکه حجم سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته در استان از سال 52 تا 94، 450میلیون دلار می باشد و این آمار بیانگر انجام 50درصد از سرمایه گذاری خارجی استان قزوین در پسابرجام می باشد.

همتی گفت: معادل یک میلیون دلار در بخش انرژی های نو و احداث نیروگاه های جدید اعم از خورشیدی و بادی با سرمایه گذاران خارجی مذاکره شده و بخشی از این تفاهم نامه ها و توافقات در مرحله اجرایی شدن است.

نماینده عالی دولت در استان عنوان کرد: حجم صادرات غیر نفتی استان در سنوات قبل از تحریم ها 300میلون دلار بوده اما هدف گذاری و سهمیه ستاد اقتصادمقاومتی و سازمان توسعه تجارت ایران  برای استان در سال جاری 430میلیون دلار هدف گذاری و تاکنون نیز 540میلیون دلار از استان قزوین به سایر کشورها صادرات شده است.

وی افزود: هم اکنون 30شرکت دانش بنیان در استان قزوین فعالیت می کنند که تا پایان سال تعداد این شرکت ها به 50مورد افزایش خواهد یافت که محصولات بخشی از آنها صادر می شود اما نیاز به حمایت جدی تری برای تولید انبوه و تجاری سازی دارند.

استاندار یادآور شد: 264هزار تن امسال خرید تضمینی گندم در استان قزوین انجام شد درحالیکه این رقم در سال 92 تنها 12هزار تن بود.

وی ادامه داد: طرح اجرای 20هزار هکتار آبیاری قطره ای از مصوبات سفر رییس جمهور در استان بود  که 6هزار هکتار آن معطوف به باغات انگور می باشد و تا پایان سال بخش عمده این طرح عملیاتی می شود.

همتی از طرح توسعه گلخانه ها به عنوان یکی دیگر از مصوبات سفر رییس جمهور در استان نام برد و اظهار کرد: در دوره های گذشته مجموعا 51هکتار گلخانه در سطح استان ایجاد شده اما درحال حاضر 180هکتار در دست احداث است و در سفر هیات دولت نیز راه اندازی شهرک گلخانه ای 780هکتاری به تصویب رسید که تمامی فعالیت های صیفی شهرستان های بویین زهرا و تاکستان را پوشش خواهد داد.