به گزارش خبرگزاری برنا از استان تهران، آئین مراسم غبار روبی امامزاده طالب (ع) در ایام سوگواری یاس نبوی، حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور علی صادقی فرماندار پاکدشت، حجت الاسلام و المسلمین رحیمی رئیس دفتر امام جمعه شهرستان پاکدشت، حجت الاسلام و المسلمین اردستانی رییس اداره تبلیغات اسلامی پاکدشت، عبدالحسین پازوکی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری شریف آباد، مجتبی خاش مسئول فرهنگی اداره اوقاف، شیری مدیر امامزاده طالب(ع)، برگزار شد.

 

نسب شریف امامزاده طالب(ع) به امام زین العابدین (علیه السلام) می رسد که درراه باز گشت از شهر سبزوار در ولایت یا حاکمیت ری درآن زمان (سده سوم) به شهادت می رسند.

آستان امامزاده طالب (علیه السلام) بعد از شهر پاکدشت در بخش شریف آباد و در شمال جاده اصلی تهران ـ مشهد بعد از شهر پاکدشت، شمال روستای خسرو واقع شده است. بنای این بقعه متبرکه در سال 1377 به صورت خشت و گل و بسیار قدیمی و فرسوده که مربوط به زمان قاجاریه بوده و با همت اداره اوقاف وامور خیریه پاکدشت تجدید بنا گردیده است.

داخل حرم با استفاده از سنگ مرمریت سبز و آیینه کاری و ضریح نقره فام و گنبد طلایی فضایی معنوی را به وجود آورده و له لحاظ گرایش ساختمان به معماری سنتی، در سال 1384 سردرب با ارتفاع حدوداً 10 متر احداث گردیده، سبک سردرب به بناهای قبل از دوره قاجاریه مشهور به پرعقابی و سقف های چشمه پوش و ستاره چهار ضلعی و قاب و طاقنمای سنتی تزیین شده است.

این بقعه تا قبل از نوسازی دارای 200 متر مربع مساحت بوده این بقعه دارای گنبدی شلجمی (تقریباً سروی شکلی) مرتفع است که نمای آن سفیدکاری شده و نمای داخل حرم فاقد هرگونه تزیینات و کتیبه است.

 بقعه مزبور به دلیل قرار گرفتن در محل ایستگاه وسایل نقلیه و اتوبوسها به لحاظ مراجعه زائران از موقعیت بسیار خوب و ممتازی برخوردار است.

این بقعه نیز درفهرست بناهای تاریخی ـ فرهنگی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.