به گزارش برنا آذربایجان غربی،  بعد از حادثه دلخراش پلاسکو بود که مردم با حضور در ایستگاه‌های آتش‌نشانی و ابراز همدردی و اهدای شاخه‌های گل قدرشناسی خود را بابت فداکاری و تعهد آتش‌نشان‌ها ابراز کردند.

 این قهرمانان حتی شهادتشان هم موجب شکل‌گیری وحدت و انسجام بیشتر در بین مردم برای شکل‌دهی به یک حرکت ماندگار فرهنگی شد؛‌ تشکیل کمپین تحریم مواد محترقه در چهارشنبه سوری امسال.

بدیهی است هدایت احساسات و هیجانات مردم به سمت و سوی مناسب و در یک پویش مردمی می‌تواند منتهی به اتفاقات خوشایندی شود؛ ‌اتفاقاتی که در نهایت هم خود مردم از آن منتفع می‌شوند و هم نیروهای امدادی مانند آتش‌نشان‌ها آرامش بیشتری خواهند داشت. بنابراین با عمل به آن می‌توانیم در راستای ارتقای فرهنگ پیشگیری گامی بلند برداریم. در کنار این، بی‌تردید هیچ قدرشناسی‌ای بالاتر از ارزش گذاشتن به جان آتش‌نشانان نیست.

در این راستا نخستین نشست گروه کمپین "نه به مواد منفجره در مراسم چهارشنبه سوری" در محل سالن اجتماعات فرمانداری ارومیه تشکیل یافت.

در ابتدای نشست، موسس و مسئول کمپین "چهارشنبه سوری بدون مواد محترقه" سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: در سال های اخیر جشن چهارشنبه سوری جایش را به استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده و نه تنها موجب از بین رفتن این سنت دیرینه شده بلکه باعث شده است هر سال حوادث و مصائب بزرگی در جامعه رخ دهد.

علی منصورفر گفت که کمپین "چهارشنبه سوری بدون مواد محترقه" به منظور همدردی با آتش نشانان، احترام شهدای آتش نشانان پلاسکو و تحریم استفاده از مواد منفجره تشکیل شد که در مدت کم به یک حرکت ملی تبدیل شده است.

او با بیان اینکه گسترش تکنولوژی به ویژه فضای مجازی و گروه های اجتماعی کارکردهای مثبت و منفی را برای افراد و جوامع در پی داشته است، به این نیز اشاره کرد که یکی از کارکردهای مثبت آن می تواند فرهنگ سازی در زمینه هایی باشد که جامعه در آن دچار ضعف است، کمپین هایی که با هدف فرهنگ سازی و آگاه کردن جامعه شکل می گیرد از این دسته است.

این عضو هیئت علمی در ادامه تصریح کرد که کمپین همدردی با جامعه آتش نشانان و تحریم استفاده از مواد منفجره نیز برای فرهنگ سازی در امور مثبت جامعه راه اندازی شده است که مورد استقبال شایسته جوانان قرار گرفت.

او خدمت به انسان و انسانیت، کاهش تلفات ناشی از مواد منفجره و کاهش دغدغه خانواده های آتش نشانان در روز چهارشنبه سوری را از جمله اهداف تشکیل کمپین عنوان کرد.

آذربایجان غربی پتانسیل انجام حرکت های ملی را دارد

سپس نوبت به مشاور استاندار در امور جونان رسید. محمد خزایی کمپین "چهارشنبه سوری بدون مواد محترقه" را یک حرکت ارزشمند و ماندگار عنوان کرد که به یک حرکت ملی تبدیل شده است.

محمد خزایی با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد برای موضوعات اجتماعی دست به کار شده‌اند تا مضرات و معضلات را حل و فصل کنند، گفت: آذربایجان غربی پتانسیل انجام حرکت های ملی را دارد که کمپین دریاچه ارومیه نمونه بارز آن است و امیدواریم کمپین "چهارشنبه سوری بدون مواد محترقه "نیز با عنایت مسئولان به سرانجام برسد.

وی همدلی و همراهی دستگاه های اجرایی را خواستار شد و تاکید کرد که تشکل های مردم نهاد انتظار تسهیل گری دارند و اینکه در پیج و خم های اداری گرفتار نشوند.

خزایی با بیان اینکه فرهنگ چهارشنبه سوری به عنوان فرهنگ باستانی- ایرانی تبدیل به ضدفرهنگ شده است، متذکر شد که عواقب حرکات ضدفرهنگی باید به گوش مردم رسانده شود که در این بین آموزش و پرورش نقش زیادی دارد.

مشاور استاندار در امور جونان با تاکید بر جایگزینی مواد محترقه، اظهار کرد: بازگشت به سنت های اصیل و دیرین چهارشنبه سوری از جمله راهکارهاست، سنت هایی که ضرر جانی و اکولوژیکی به دنبال ندارند.

وی تصریح کرد: زمینه های احیای سنت های قدیمی وجود دارد، فقط باید بر روی سنت های اصیل تبلیغ کرد که تلاش و همت می خواهد چه بسا جوانان شروع کرده اند و انتظار می رود دستگاه های اجرایی همکاری کنند.

خزایی یادآور شد: تشکیل کمپین "چهارشنبه سوری بدون مواد محترقه" از جنس پیشگیری است که باید ارج نهیم.

بعد از حادثه پلاسکو 200 مورد اخطار مهم داده شده است

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه هم در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: این سازمان تاکنون برای بازارهای قدیمی، نیکخواه و پارکینگ های طبقاتی این شهر اخطاریه های ایمنی صادر کرده است.

ابراهیم شاد قوشچی اظهار امیدواری کرد پیش از رخ دادن حوادثی همچون حادثه پلاسکو، مسئولان این بخش ها نسبت به اخطارهای صادره از سوی سازمان آتش نشانی حساس بوده و اقدامات عملی را انجام دهند.
وی با بیان اینکه بعد از حادثه پلاسکو 200 مورد اخطار مهم داده شده است، اضافه کرد: برای ایمن سازی برخی مناطق پرخطر در ارومیه باید تمام نهادها و ارگان ها دست در دست هم داده و در کنار کسبه باشند.

شاد قوشچی از رسانه ها خواست تا فرهنگ سازی صحیحی برای آگاه سازی شهروندان مبنی بر چگونگی برخورد و رفتار مناسب در مواقع بحرانی برای خدمات رسانی بهتر امدادگران را داشته باشند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه متاسفانه مردم بعضا همکاری های لازم را در موقع ماموریت های آتش نشانی انجام نمیدهند و شما شاهد بودید در پایتخت موقع آتش سوزی پلاسکو به جای همکاری و راه دادن به خودروهای آتش نشانی در حال سلفی گرفتن بودن و این ناشی از فقر فرهنگی است و هم اکنون که چند نفر از آتش نشانان خود را از دست دادیم متوجه زحمات این پرسنل و نحوه همکاری  در مواقع اضطراری شدند.

وی اظهار امیدواری کرد در سایر موضوعات هم در راستای فرهنگ سازی چنین پویش مردمی تشکیل شود.

چهارشنبه سوری در حال خارج شدن از فرهنگ ماست

سپس نوبت به فرماندار ارومیه رسید. عباس حسنخانی گفت: از گذشته های بسیار دور در سرزمین ایران برگزاری جشن های ملی در کنار اعیاد مذهبی به ارث رسیده که پاسدار خوبی بوده ایم.

عباس حسنخانی افزود: نوروز باستانی، جشن آغاز سال نو و آغاز بهار در بین اقوام و مذاهب مختلف ایران حتی در میان کشورهای سوریه، ترکیه، عراق، آذربایجان، تاجیکستان، بخشی از پاکستان و کشورهای آسیای میانه است.

وی با بیان اینکه متاسفانه از چهارشنبه سوری به عنوان مقدمه و پیش درآمد عید نوروز نتوانستیم به خوبی پاسداری کنیم و در حال خارج شدن از فرهنگ ماست، تشریح کرد: در 15 سال اخیر آیین عاریتی وارد جشن چهارشنبه سوری شده است که هیچگونه سابقه تاریخی ندارند به این دلیل از جشن استقبال برای نوروز خاطره خوشی نداریم.

حسنخانی تصریح کرد: مجموعه‌ای که در خرید و فروش مواد منفجره هستند چرخه مالی عظیم و قابل توجهی دارند که به راحتی از این سود کلان خود دست بر نمی‌دارند چه کشور چین به عنوان تولید کننده و یا بازرگانان کشور همسایه که این کالا را به کشور ما می‌آورند و این مهم علاوه بر ضررهای مادی سبب آسیب‌های معنوی نیز می‌شود.

فرماندار ارومیه با ذکر اینکه در چهارشنبه سوری ما با حجم هزینه های بسیار زیادی مواجه هستیم که به بودجه عمومی کشور تحمیل می شود، اضافه کرد: با وجود این به منظور کاهش میزان آسیب ها در روز چهارشنبه سوری، نیروی انتظامی، نیروهای بسیجی، دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت و درمان در حالت آماده باش کامل قرار می گیرند.

وی در ادامه به تاثیرات منفی مواد محترقه در چهارشنبه سوری بر زنان باردار، کودکان، محیط زیست و آلودگی هوا اشاره و اضافه کرد: به واسطه جشن چهارشنبه سوری زندگی بسیاری از مردم به مدت یک روز یا حتی یک‌ هفته مختل می‌ شود که امیدواریم با فرهنگ سازی مناسب از میزان آسیب ها کاسته شود.

حسنخانی تصریح کرد: خودجوش بودن راه اندازی کمپین تحریم مواد منفجره چهارشنبه‌ آخر سال یک حسن است چرا که از طرف خود مردم شروع شده است و توسط خود آنها مدیریت می شود.

وی تاکید کرد: فعالیت این کمپین در کنار فعالیت آموزش‌ و پرورش، صدا و سیما، نهادهای نظامی و انتظامی و بقیه دستگاه‌های متولی می تواند مقدمه جشن ملی نوروز را اصلاح کند تا بتوانیم به هدف والا و غایی دست یابیم.

فرماندار ارومیه با تاکید بر جایگزینی محصولات استاندارد به جای مواد منفجره اظهار امیدواری کرد به جایی برسیم که به صورت کلی شاهد جمع‌آوری اقلام آتش بازی خطرناک باشیم.

وی همچنین خواستار همکاری رسانه ها و شبکه های مجازی شد و تاکید کرد: دستگاه های اجرایی با تمام امکانات آماده حمایت از این حرکت مردمی و خودجوش هستند.

سخن آخر اینکه حادثه برای هرکسی اتفاق می افتد، در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب می بینند اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری می توان جلوگیری کرد.
بیایید امسال جدای از 10 سال اخیر چهارشنبه سوری را ایرانی برگزار کنیم با هرگونه مواد محترقه و آتش زای خطرناک قهر کنیم و همانند ایرانیان باستان چهارشنبه سوری را با پریدن از روی آن، فال گوش ایستادن، کوزه شکستن و ... در فضایی مملو از سادگی و صمیمیت بین اقوام برگزار کنیم.
بیایید از شبکه های مجازی کمک بگیریم و کمپین "تحریم چهارشنبه سوری با مواد منفجره" راه بیندازیم و به کودکان خود بیاموزیم که آیین چهارشنبه سوری به عنوان یکی از آیین های ماندگار سرزمین ما ایران آیینی سرشار از شادی و جشن سپاس از خدای یگانه است و نه ترس، وحشت، سوختگی و خوابیدن روی تخت بیمارستان!