به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، حمیدرضا قاسمی بیان کرد: این برای نخستین بار است که سازمانی در آستان قدس رضوی اقدام به صادرات دام زنده می‎کند.

وی ادامه داد: بر اساس قرارداد منعقد شده میان این سازمان و شرکت ترکمنستانی از ولایت ماری، قرار است 250 راس دام از واحدهای دامپروری سازمان موقوفات ملک طی دو فاز به این کشور صادر شود.

قاسمی اضافه کرد: محموله حاضر شامل گاوهای اصیل شیری نژاد هلشتاین و 100 راس تلیسه آبستن و 100 راس گاو نر اصلاح نژادی ریجستر است.

وی درباره اهداف سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی از صادارت دام زنده، گفت: علاوه بر بعد اقتصادی برای سازمان، توانستیم ثابت کنیم واحدهای دامپروری سازمان به لحاظ علمی و کارایی ژنتیکی به حدی پیشرفت کرده‎اند که کشورهای خارجی به جای خرید از اروپا، به این نهاد روی آورده‎اند.

قاسمی، مجموعه‎های دامپروری آستان قدس رضوی را پیش‎رو در زمینه اصلاح نژاد دام در کشور دانست و افزود: طبق بررسی‎های صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی کشور، دام‎های این سازمان جزو بهترین‎ها به لحاظ ترکیب گله، ژنتیک و بهره‎وری تولید است.

وی ادامه داد: امید است با تلاش همکاران و راهنمایی‎های تولیت محترم آستان قدس رضوی، بتوانیم خدماتی در راستای اعتلای بیش از پیش اهداف سازمان ارائه کنیم.

قاسمی با اشاره به وجود 2 واحد گاوداری شیری و یک واحد گاوداری پرواری در سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی، گفت: واحدهای گاوداری شیری، 3 هزار و 341 راس دام دارد که از این میان هزار و 307 راس دام دوشا است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، 700 راس گوساله نر پرواری نیز در واحد دامپروری سنگ بست وجود دارد.

مدیر‌عامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی بیان اینکه روزانه 50 تن شیر در واحدهای گاوداری شیری این سازمان تولید می‎شود، افزود: بدین ترتیب، مقدار شیر تولید شده به ازای هر راس دام شیری، حدود 38 کیلوگرم است.