به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه سراسری کتاب قزوین گفت: قزوین شهر کتاب و کتابخوانی و مهد هنر است و افراد سرآمدی در رشته هایی مانند خوشنویسی، نگارگری، موسیقی و ... از این شهر برخاسته اند.

صالحی کتاب را محور و کانون انسانیت دانست و افزود: در دوره های مختلف بشری فرم کتاب تحولات زیادی پیدا کرده اما کتاب با هر شکلی جایگزین ندارد.

وی با تاکید بر اینکه قزوین شهر ادبیات است گفت: شعر طنز ایرانی با وجود بزرگانی چون عبید زاکانی و نسیم شمال و دیگران مدیون این خطه است و استادان قزوینی و دهخدا پایه گذاران پژوهش نوین در ایران هستند.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه کتاب محور و کانون انسانیت است و انسان متفکر با کتاب شناخته می شود افزود: اولین رسانه بشر کتاب است که قدمتی به اندازه او دارد و هیچ رسانه ای تاکنون نتوانسته جای کتاب را بگیرد.

صالحی کتاب را مادر همه رسانه ها دانست و خاطرنشان کرد: جامعه ایرانی، جامعه ای با فرهنگ غنی و مانوس با کتاب است بنابراین باید هر آنچه در توان داریم برای رشد و تقویت کتاب و کتابخوانی در جامعه به کار بگیریم.

وی تاکید کرد: وقتی از کتاب صحبت می کنیم یعنی یک تفکر منسجم پیوسته که گاهی در کاغذ و گاهی در قالب دیجیتال قرار گرفته است.

صالحی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید به اهمیت کتاب پی برده و با توجه به آن تلاش می کند کتاب رونق بیشتری در جامعه پیدا کند گفت: در سه سال و نیم گذشته در مجموع ٩٠نمایشگاه کتاب در استان های کشور برگزار و چهار میلیون کتاب عرضه شده و در حاشیه آن ها شاهد برگزاری هزار نشست فرهنگی نیز بوده ایم.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امسال ٣٠نمایشگاه استانی را به همت ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان ها برگزار کرده ایم و در اسفند ماه جاری نیز علاوه بر قزوین، شاهد برپایی نمایشگاه های کتاب در قم و یزد هستیم.

وی با بیان اینکه برپایی نمایشگاه کتاب در شهرهای مختلف به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین مردم منجر شده و ارتقای شاخص های فرهنگی در مناطق را به همراه دارد، اظهار کرد: در بهمن ماه امسال ٢٣٠هزار عنوان کتاب در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته و ٢میلیارد و ٦٥٠میلیون ریال یارانه به این نمایشگاه ها اختصاص یافته است.

صالحی اضافه کرد: با هدف توجه به کتاب و کتابخوانی، برای در اختیار گذاشتن کتاب به استان ها ظرف سه سال گذشته ٢٦٠میلیارد ریال اعتبار صرف شده است.