به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، جمال انصاری رییس کل دادگستری استان قزوین در نشست شورای مسوولان قضایی استان بیان کرد: در برنامه چهارم توسعه قضایی مبانی کار دستگاه قضا از سال 1396 لغایت سال 1400 تدوین شده است تا راهبرد کارها مشخص باشد که در این بین اثربخشی برنامه ها منوط به رضایتمندی مردم است.

وی ادامه داد: برنامه چهارم توسعه قضایی در واقع بخشی از برنامه ششم توسعه کشور را در بر می گیرد بنابراین منطبق با برنامه های دستگاه قضا، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و دیدگاه های رییس محترم قوه قضائیه است.

رییس کل دادگستری استان قزوین اضافه کرد: یکی از اختلافات در برنامه محوری کشور این است که برخی به نگاه متمرکز و برخی به نگاه غیرمتمرکز و همچنین برخی به کلان محوری و برخی به بخش محوری اعتقاد دارند که وجود چنین دیدگاه هایی یکی از خلاهای نظام برنامه ریزی کشور محسوب می شود.

وی افزود: داشتن هر گونه اعتقاد در این سمت و سو، نمی تواند ما را از نگاه برنامه ای دور کند از این رو همه باید با اعتقاد به برنامه محوری کار و تلاش کنیم.

انصاری تصریح کرد: هر تشکیلاتی در هر سطحی باید دارای برنامه باشد تا بتواند به اهداف خود دست یابد و بدون برنامه نمی توان اهداف را عملی کرد که البته ممکن است در میان برخی افراد هنوز این باور برنامه محوری، به خوبی نهادینه نشده باشد ولی لازم است در حوزه برنامه ریزی و برنامه محوری با تلاش و همت حاضر شویم.

وی عنوان کرد: انتظار از همه مدیران و همکاران این است که باور کنیم که باید برنامه داشته باشند البته برنامه به معیارهای سنجش نیز نیازمند است تا اجرای آن تحقق پیدا کند.

رییس کل دادگستری استان قزوین تاکید کرد: همه به خوبی می دانیم که مسوولان فرا استانی به دلیل عدم حضور اشراف لازم را برای نگارش برنامه ای متناسب با نیازهای تخصصی استان ندارند از این رو برنامه کلی در تهران نوشته می شود و ما در استان براساس همین رهنمودها مسائل و مشکلات را احصا کرده و برنامه لازم را پیشنهاد خواهیم داد.

وی اعلام کرد: در این میان حتی پیشنهاد می شود از فکر و اندیشه همکاران و کارکنان دیگر سازمان ها نیز استفاده شود تا برنامه ای جامع را تهیه کنیم.

انصاری توضیح داد: برنامه پیشنهادی باید از دقت و صحت مناسبی برخوردار باشد از این رو در تدوین برنامه های استان اگرچه آرمان گرایی یک ضرورت است ولی باید نگاه آرمان گرایی به گونه ای در برنامه مورد توجه قرار گیرد که امکان تحقق آن نیز باشد.

وی گفت: اگر تدوین برنامه بدون در نظر گرفتن امکان اجرا شدن آن باشد نتیجه اش برنامه ای کاغذی خواهد بود که امکان عملیاتی شدن ندارد از این رو باید برنامه ای داد که برای حل مشکل مردم ثمری داشته باشد.

رییس کل دادگستری استان قزوین خاطرنشان کرد: نباید چنین تلقی کرد که مکانیسم کافی را برای اجرای برنامه نداریم؛ بلکه باید نگاه برنامه ای داشت و این نگاه را در اجرای کارها همواره مدنظر قرار داد البته امروز دستگاه قضا بعد از پشت سر گذاشتن سه برنامه؛ در نگارش، تدوین و اجرای برنامه چهارم توسعه قضایی با تجربیات بیشتر و گام های استوارتر می تواند دستاوردهای مطلوب تری را رقم بزند.

وی تأکید کرد: موضوع مهم دیگری که در برنامه نویسی باید مدنظر قرار گیرد لزوم توجه به امکانات و ابزارهای مورد نیاز برنامه پیشنهادی است از این رو برنامه های پیشنهادی باید قابلیت اجرایی داشته باشد.

انصاری اظهار کرد: یکی از مسائل مهمی که در هر سازمان برای برنامه محوری مهم است لزوم پرهیز از فردگرایی در برنامه هاست بدین معنا که نباید اجرای برنامه ها موکول به فرد یا افرادی شود بلکه برنامه مشخص شده باید در نبود فرد یا افراد دخیل در نگارش آن نیز پیگیری شود تا تحقق یابد.

وی ادامه داد: توصیه می کنیم اگر کسی می تواند در نگارش برنامه کمک کند باید از نظرات و دیدگاه های او بهره برد تا بتوانیم برنامه ای را در طول این سال ها اجرا کنیم که اثربخشی آن در رضایتمندی مردم بواسطه دریافت حجم عظیم خدمات دستگاه قضا، ظهور و بروز داشته باشد.

رییس کل دادگستری استان قزوین افزود: میزان مراجعه به دستگاه قضا به نسبت اغلب دستگاه ها از حجم بسیار بالایی برخوردار است و باید گفت که قابل مقایسه نیست از این رو لازم است چارچوب های درون دستگاهی و راهبردهای مناسب را با کمک و مشارکت سایر دستگاه ها تدیون کنیم تا فرایند خدمتی را در بهترین شرایط به مردم عرضه کنیم.

وی یادآور شد: امروز ما نیازمند باور برنامه محور هستیم چراکه با بافت سنتی نمی شود کارها را پیش برد و اگر دستاوردی در رویکردهای غیر برنامه ای داشته باشیم، زودگذر و مقطعی خواهد بود.