به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، این نشست به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار شد اما در عین حال، حکم دید و بازدید نوروزی را هم داشت. از همین رو، استاندار بی مناسبت ندید که با اشاره به بزرگداشت هم زمان آداب و رسوم ملی ایرانیان نظیر نوروز با سنت های اسلامی مانند مراسم ویژه محرم و رمضان، گوشزد کند که ایرانی مسلمان انقلابی، به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر، باید نسبت به این پیشینه سه گانه دقت نظر داشته باشد.

محمدرضا صالحی گفت: ما ملتی هستیم با تمدن بیش از 2500 ساله که سابقه بیش از 1400 سال دین مبین اسلام را داریم و بیش از 38 سال نیز از انقلاب اسلامی ایران می گذرد؛ بنابراین عموم اقشار به ویژه هنرمندان باید این سوابق درخشان را همواره مدنظر داشته باشند.

وی همگان را به پرهیز از افراط و تفریط در تمام عرصه ها فراخواند و با اشاره به رویکرد خود در شناساندن این استان در سطوح مختلف با استفاده از ظرفیت فرهنگ و هنر خاطرنشان کرد: در سفر سال گذشته هیئت اقتصادی خراسان شمالی به آلمان و فرانسه تلاش کردیم با ارائه آثاری از صنایع دستی و ادوات موسیقی مقامی این خطه، این استان را در اروپا معرفی کنیم.

برگزاری رویدادی ملی نظیر جشنواره تئاتر رضوی در بجنورد، مثال دیگری بود که استاندار بدان اشاره و تصریح کرد: با توجه به توانمندی هنرمندان بومی استان تأکید داشته ایم که مدیریت داخلی این رویداد با نیروهای همین استان باشد. وی بلافاصله اضافه کرد: این امر قابل پذیرش نیست که برخی مدیران، به نیروهای این استان اعتماد و اعتقاد نداشته باشند؛ لذا چنان چه با مصادیقی از آن مواجه شوم، برای اصلاح رویه این مدیران تذکر می دهم و اقدام می کنم.

استاندار، سپردن کار طراحی و ساخت نماد منشور حقوق شهروندی به هنرمندان بومی استان را گواهی دیگر بر اعتقاد خود و مجموعه استانداری به ظرفیت و توانمندی هنرمندان این خطه دانست و تصریح کرد: اگرچه باید همواره تلاش کرد که از تجارب مناطق دیگر بهره برد، اما این امر بدان معنا نیست که به نیروهای داخل استان بی اعتماد باشیم.

صالحی که ابتدای سخنان خود، با اشاره ای گذرا به آیات و روایات، اول هنرمند عالم را ذات اقدس الهی خواند، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع نمایندگان جامعه بزرگ فرهنگ و هنر خراسان شمالی، با استقبال از اظهارات حاضران در نشست ثابت کرد که برای پذیرش نقدهای منصفانه و شنیدن دیدگاه های پیشکسوتان و دلسوزان این عرصه هیچ محدودیتی قائل نیست.

عالی ترین مقام دولت یازدهم در خراسان شمالی هم چنین ضرورت همفکری و هم افزایی به کمک اصحاب فرهنگ و هنر و یاری جستن از نقدهای کارگشا برای موفقیت در تمام عرصه ها ازجمله رویدادهای سیاسی و به ویژه، انتخابات حساس بیست و نهم اردیبهشت ماه را یادآور شد و با اشاره به مهم ترین دغدغه های هنرمندان استان، دستور داد کارگروهی متشکل از دستگاه های ذی ربط، برای پیگیری مطالبات این قشر تشکیل شود. حمایت از بخش خصوصی برای توسعه اماکن فرهنگی، حمایت از مجموعه علمی و دانشگاهی استان برای گسترش ظرفیت های آموزشی و پژوهشی در حوزه هنر و فرهنگ و پیگیری برگزاری و استمرار جشنواره ها و رویدادهای مرتبط با این حوزه، ازجمله محورهایی است که به گفته استاندار، در این کارگروه ویژه باید رسیدگی شود.

پیش از سخنان استاندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارش مختصری، گشایش در فضای فرهنگی و بسترسازی دولت یازدهم را زمینه ساز رونق و شکوفایی فرهنگ و هنر در 4 سال اخیر توصیف کرد که در خراسان شمالی به رشد و تحول فرهنگی با مشارکت مردم منجر شده است.

حسین فرخنده با اشاره به واگذاری مجتمع های فرهنگی و هنری استان به بخش غیردولتی، آن را موجب توسعه فعالیت های این بخش و سوددهی سرمایه گذاری های انجام شده خواند و از رشد صددرصدی فضای فرهنگی و کتابخانه ای استان و پیگیری راه اندازی پژوهشکده فرهنگ و دانشکده موسیقی در استان با همکاری وزارت علوم خبر داد.

شماری از هنرمندان رشته های مختلف هنری استان نیز در سخنانی، توجه به ضرورت تقویت اقتصاد هنر و کمک به حل سریعتر دغدغه های معیشتی اصحاب فرهنگ، بهره گیری بیشتر از توانمندی هنرمندان بومی استان در گفتمان سازی مباحث سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ازجمله اقتصاد مقاومتی یا معرفی خراسان شمالی در سطوح مختلف ملی و فرامرزی و تقویت زیرساخت های فرهنگی و هنری استان به کمک بخش خصوصی را خواستار شدند. عزم بیش از پیش مدیران دستگاه های اجرایی و اعتماد آنان به هنرمندان بومی استان در سفارش آثار و کمک به استمرار جشنواره های مختلف، تقویت جایگاه هنر در رسانه ها و توسعه ظرفیت های آموزشی و پژوهشی حوزه فرهنگ و هنر نیز از دیگر نکات مورد اشاره هنرمندان حاضر در این نشست به نمایندگی از جامعه بزرگ فرهنگی و هنری خطه موسوم به گنجینه فرهنگ ها و معرفت ها بود.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: