به گزارش برنا آذربایجان غربی، سالهاست که کودکان ارومیه ای رویای کودکی  خود را در چند محل بازی در پارک های شهر  خلاصه کرده اند اما قانع کردن کودکان به چند جایگاه  بازی نمی تواند رویای کودکی های آنها را پر کند و باید فکری به حال این  رویای خاموش کرد تا شاهد همهمه و هیاهوی  کودکان در آن باشیم.

یکی از آرزوهای دیرینه شهروندان  ارومیه ای ساختن شهربازی در این شهر بود تا صدای قهقه ی شادی و نشاط کودکانشان در آن طنین انداز شود و گوش ها با جان سپردن به آن غرق در سرزندگی شود، آرزوی  دیرینه ای که شهردار شهر ارومیه ، محمد حضرت پور در نشست خبری خود با خبرنگاران در جشنواره انگور به آن پاسخ داد و خبر از ایجاد شهربازی مدرن  در دهکده ساحلی چی چست و خرید دستگاه‌های این شهربازی از کشور ایتالیا داد و گفت: هدف‌گذاری شهرداری ارومیه برای ساخت شهربازی  ایجاد شور و نشاط اجتماعی  و همچنین  جذب گردشگر تا شعاع 250 کیلومتری این دهکده است. اما برگ های تقویم یکی  پس از دیگری ورق خورد  تا اینکه  ویدئوی ورود کامیون های حامل تجهیزات شهربازی  به چی چی چست  در یک روز بارانی در خروجی کانال خبری  شهرداری ارومیه قرار گرفت و خبر از گشایش آن تا اتمام فصل بهار داد.

دهکده ساحلی چی چست  از مناطق زیبا و دیدنی در ساحل نیگلون و نمکین  دریاچه ارومیه است دهکده ای  که جاده منتهی به آن آلبوم بی نظیری از باغات سیب و انگور و زندگی روستایی را  به وجود آورده است که چشم و دل  هر بیننده را می نوازد  و اما چی چست  همچنان علی رغم  خشکی دریاچه ارومیه، محل ثبت خاطرات، مقصد اغلب میهمانان ورودی به شهرستان ارومیه برای  گذران اوقات فراغت تا پاسی از شب است  و چند سالی است که  عطر شیرین شهد  انگور با برگزاری سالانه جشنواره انگور  در سرتاسر چی چست عطر آگین شده است .

ماه هاست که عملیات ساخت و ساز شهربازی در  دهکده ساحلی چی چست در حال اجرا  است  اما چیزی که در چی چست ساخته می شود تنها یک شهربازی نیست، برای با خبر شدن از آنچه که در چی چست در حال تحقق است و تهیه گزارشی از آن باید مسافت 35 کیلومتر از شهر ارومیه را با گذر با از باغ های سیب و انگور و تماشای طبیعت بی نظیر،  شکوه درختان سر به فلک کشیده  و استشمام بوی شکوفه  های بادام  و زرد آلو و بیدمشک را طی کرد تا  به آن رسید .

در چند قدم مانده به چی چست  نمایی از دریاچه  بی جان ارومیه، اشک  در چشمان حلقه  می زند اما امید به نفس کشیدن  آن  لبخندی دوباره ای بر لب می شود و با گذر از این حال و هوا، صدای تردد کامیون های حامل مصالح ساخت و ساز، گریدرها و بولدزرها و خروج کامیون های حامل تجهیزات شهربازی و جنب و جوش کارگران و مهندسان گوش را نوازش می دهد، نزدیک تر می شویم  و نگارگر  فعالیت از جان و دل صدها مهندس و کارگر زحمتکش مدیریت شهری ارومیه  برای  تحقق رویای کودکان این خطه می شویم ، محل فعالیتی که با بوی صدها گل لاله، سنبل و نرگس عطر آگین شده است.

وارد محوطه عملیات ساخت یک مجموعه تفریحی بزرگ می شویم وسوالاتی چون این پروژه بزرگ در قالب چه مجموعه تعریف شده است؟ مراحل ساخت و راه اندازی چنین پروژه ای چقدر زمان می برد؟  تفاوت این مجموعه تفریحی با سایر پروژه ها در چی چست؟ از ذهن خطور می کند که برای یافتن پاسخ سوالات به سراغ  رضا جوان کیا، معاون فنی و عمرانی  شهردار ارومیه که هر روز در محل چی چست حضور دارند  می رویم و مصاحبه در این خصوص انجام می دهیم.

معاون فنی وعمرانی شهردار ارومیه  در ابتدا در تعریف پروژه چی چست، گفت: پروژه شروع شده در چی چست تنها یک شهربازی  نیست  و این شهربازی در اصطلاحات تخصصی ساخت پروژه های تفریحی جهان) theme park  پارک طبیعت )  است،  مجموعه تفریحی که برای اولین بار در ایران  شاهد راه اندازی آن هستیم.

 

رضا جوان کیا با بیان اینکه پروژه تفریحی چی چست با هدف ایجاد نشاط اجتماعی  و توسعه صنعت گردشگری به بهره برداری می رسد، ادامه داد:  این مجموعه تفریحی شامل هتل چهار ستاره، باغ گلها، آبشار سه بعدی و موزیکال ، کافی شاب، رستوران،  آمفی تئاتر مدرن، کارتینگ، زمین تیراندازی، فوتبال،  والیبال و والیبال ساحلی و باند هواپیماهای  موتوری،  قلعه چوبی و در نهایت  شهربازی مدرن است .

وی  گفت:  شهروندان و گردشگران در ابتدای ورود به محل شهربازی با درب ورودی بی نظیر آن به طول 26 متر و به ارتفاع 16 متر ساخته ایتالیا مواجه می شوند که با عبور از این درب ورودی وارد مجموعه بزرگ تفریحی چی چست می شوند.

جوان کیا با اشاره به باغ گلها در ورودی مجموعه گردشگری و تفریحی چی چست ، بیان کرد:  بیش از 500 هزار گل لاله در پارک گلها کاشته شده است که این گلها با عالیترین کود "پیت ماس هلندی"   تغذیه می شوند .

 

وی افزود:  در کنار باغ گلها  زیپ لاین  به ارتفاع 18 متر و به طول100 متر نصب می شود که مردم می توانند با سوار شدن  بر آن از نمای زیبای باغ گلها  لذت ببرند.

معاون فنی و عمرانی شهردار ارومیه با اشاره به ایجاد آبشار مجموعه تفریحی و گردشگری چی چست،  گفت:  این نوع ابشار سه بعدی به ارتفاع 14 متر و ظرفیت  250 هزار لیتر آب با نورپردازی ویژه نمای بسیار زیبا برای  بازدید کنندگان ایجاد می کند.

 

نصب تجهیزات مدرن در بزرگترین شهربازی شمالغرب کشور

 

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه تجهیزاتی در شهربازی مدرن برای استفاده عموم تعبیه می شود، گفت: انواع بازی و وسایل تفریحی در  مجموعه تفریحی چی چست  چون چرخ و فلک به ارتفاع 40 متر، ترن هوایی ، دستگاه اپلو  به ارتفاع نه متر و با ظرفیت  32 نفر و سایر بازی های هیجانی، آبی، فکری و انواع نمایش های موزیکال و سرگرم کننده همگی یک جا جمع می شوند تا یک روز کاملا شاد و  پر از هیجان را تجربه کننند.

جوان کیا با بیان اینکه تجهیزات دنیای بازی به تدریج در حال وارد شدن به چی چست هستند، بیان کرد:  این تجهیزات توسط  متخصصان  ایتالیایی در  محوطه دنیا بازی نصب می شوند .

 

وی با اشاره به میزان اعتبار ساخت مجموعه تفریحی و گردشگری چی چست، گفت:  بودجه اولیه آن  40 میلیارد تومان بود که پیش بینی  می شود که این میزان اعتبار در  هر مرحله از ساخت و توسعه تا 60 میلیارد تومان ارتقا یابد .

جوان کیا اظهار کرد: نگاه مدیریت شهری ارومیه به شهربازی چی چست یگ نگاه خدماتی است اگرچه این شهربازی سرمایه اولیه و هزینه نگهداری خود و توسعه چی چست  را از محل درآمدهای شهربازی تامین خواهد کرد

افتتاح فاز اول مجموعه تفریحی و گردشگری چی چست در 9 اریبهشت ماه

وی توسعه زیر ساخت های لازم در چی چست چون عملیات آسفالت، پیاده رو سازی، افزایش توان برق، گاز، آب آشامیدنی واب خام جهت توسعه فضای سبز و مجهز شدن آن به فیبر نور ی از سایر اقدامات عمرانی در محل مجموعه بزرگ تفریحی چی چست بر شمرد.

 

جوان کیا در پاسخ به این پرسش که ارتقای وضعیت جاده منتهی به چی چست به کجا رسیده است، عنوان کرد:  روشنایی مسیر دسترسی به چی چست و همچنین   تعریض جاده منتهی به شهربازی در حال اجرا است که عملیات تعریض آن تا شرکت پاکدیس به پایان رسیده است .

وی  با بیان اینکه ساخت محوطه این شهربازی از شهریور ماه سال گذشته کلنگ خورده و  با وجود سرما و  مشکلات مالی به شدت در حال اجرا است، بیان کرد:  در حدود 300  کارگر و مهندس  از ساعت 7 صبح تا 22 شب مشغول ساخت و ساز و فعالیت عمرانی در چی چست هستند  و  روزانه جلسات هماهنگی برگزار می شود.

 

معاون فنی و عمرانی شهردار ارومیه افتتاح فاز اول مجموعه تفریحی و گردشگری چی چست را در نهم اریبهشت ماه همزمان با روز شورا و آغاز جشنواره گل ها بیان کرد و گفت:  فاز نهایی آن نیز در اواخر بهار گشایش می یابد.

اما تفریح از دریچه چشم کودکان همچون پلی است از جهان واقعیت تا مرز خیال،  آنگاه که خود را رها در میان زمین و آسمان می بینند و برای بزرگترهای خسته از کار و دغدغه های اجتماعی و اقتصادی مکانی برای شادی و رهایی از جهان مادی است و اینک مجموعه تفریحی چی چست با افتتاح آن به دست محمد حضرت پور، شهردار ارومیه،  مکانی  می شود که آن آرزوها را برآورده می کند و چه آرزویی بالاتر از شادی و خوشحالی در کنار خانواده و دوستان؟

و شهربازی مجموعه تفریحی و گردشگری چی چست همچون رسمی دیرین و نانوشته شهربازیها مملو از جمعیت مشتاقی می شود که با لبخندی بر لب، دست عزیزان خود را در دست گرفته و پا به این مکان تفریحی می گذارند.