به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، محسن نعیمی‌مقدم بیان کرد: حضور برخی از مشاغل در سطح شهر می‌تواند مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کند و از طرفی زیبایی شهر را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی افزود: در این راستا این مشاغل باید ساماندهی شوند لذا برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای این مهم انجام شده است.

رییس اداره نظارت و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: طبق قانون شهرداری‌ها مکلف هستند از فعالیت مشاغل مزاحمی که حضور آن‌ها در شهر ضرورت ندارند، جلوگیری و یا سازوکارهای استانداردسازی آن‌ها را برای ادامه فعالیت در شهر فراهم کنند،

نعیمی‌مقدم اضافه کرد: برای این مهم مدیریت شهری مشهد اقدام به شناسایی مشاغل مزاحم و احداث مجتمع‌های ساماندهی در خارج از شهر کرده است.

وی بیان کرد: در این راستا تا اردیبهشت ماه سال جاری 3 مجتمع ساماندهی در مشهد به بهره‌برداری خواهد رسید.

رییس اداره نظارت و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد 621 واحد صنفی مزاحم گفت: مجتمع خدمات خودرویی سامان اوج با 140 واحد، مجتمع خدمات خودرویی فجر طبرسی با 450 واحد و مجتمع ساماندهی سنگتراشان قبور شهدای مدافع حرم در آرامستان بهشت رضا(ع) با 31 واحد تا اردیبهشت ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

نعیمی‌مقدم همچنین در خصوص احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل مزاحم با همکاری کارگزاران عنوان کرد: در سال گذشته کارگزاران ساماندهی مشاغل مزاحم 34.5 هکتار زمین برای انتقال مشاغل مزاحم تملک کردند.

وی تصریح کرد: در این مجتمع‌ها 2903 واحد صنفی مزاحم ساماندهی خواهند شد.

رییس اداره نظارت و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد گفت: این مجتمع‌ها در منطقه 2 مشهد واقع در توس 41 در زمینی به مساحت 5.5 هکتار، منطقه 3 مشهد واقع در جاده کلات در زمینی به مساحت 3.8 هکتار، منطقه 4 مشهد واقع در جاده ابلق به مساحت 21 هکتار و منطقه 10 مشهد واقع در بزرگراه آزادی جنب اداره اوقاف در زمینی به مساحت 3 هکتار ظرف 2 سال آینده احداث خواهد شد.

نعیمی‌مقدم در خصوص احداث مجتمع تخصصی صنایع چوب نیز تصریح کرد: با هماهنگی انجام شده مجتمع تخصصی صنایع چوب در مساحت 100 هکتار در کیلومتر 13 جاده کلات برای 600 واحد صنایع چوب احداث شده است.

به گفته وی تاکنون 218 واحد صنایع چوب برای انتقال به این مجتمع قرارداد منعقد کرده‌اند.

رییس اداره نظارت و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد در خصوص استانداردسازی صنوف بیان کرد: برخی از مشاغل هستند که می‌توانند با استانداردسازی فعالیت خود را در سطح شهر ادامه دهند که این صنوف شامل باطری و استارت دینام، آپارات و لاستیک فروشی، شیشه و آینه اتومبیل، موتور و دوچرخه و خدمات برق خودرویی است.

نعیمی‌مقدم گفت: در حال حاضر مهلت استانداردسازی این صنوف به اتمام رسیده است و از ابتدای امسال هر واحد صنفی در این دسته از صنوف که استانداردسازی انجام نداده‌اند 15 برابر عوارض صنفی خود جریمه می‌شوند.

وی تصریح کرد: از سال گذشته نیز با مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد هر مالکی که واحد تجاری خود را به مشاغل مزاحم و آلاینده واگذار و اجاره دهد 10 برابر عوارض صنفی آن واحد جریمه می‌شود.

به گفته رییس اداره نظارت و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد تاکنون 1500 واحد تجاری بررسی شده است.