به گزارش خبرگزاری برنا؛ دکتر اسداله رازانی در کارگروه توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی استان که با حضور اعضا در محل سالن جلسات استانداری برگزار،شد افزود: هم اکنون این مرز دومین مرز فعال استان پس از پرویزخان است و در حال پیگیری و مذاکره با مسئولین ذیربط در وزارت کشور برای رسمی شدن این مرز هستیم.

وی اظهار داشت: هم اکنون روزانه به طور میانگین حدود 300 الی 350 کامیون در مرز سومار تردد دارد و این رقم دو برابر مرز خسروی و نصف مرز پرویز خان است، پس می‌توان گفت مرز سومار دومین مرز فعال استان پس از پرویزخان است.

وی تاکید کرد:ایراداتی که از سوی اداره کل مرزهای وزارت کشور در خصوص رسمی شدن مرز سومار مطرح شده باید مسئولین ذیربط نهایت تلاش خود را برای رفع آن بکار گیرند.

استاندار کرمانشاه گفت: همچنین مرز شوشمی مرز مهم دیگر استان است و پیگیر تردد مسافر از این مرز هم هستیم که خواسته جدی مردم منطقه است و بازارچه‌های مرزی شیخ صله و تیله‌کوه نیز باید رونق بیشتری بگیرند.

رئیس کارگروه توسعه صادرات استان ادامه داد: 371 کیلومتر مرز مشترک کرمانشاه با عراق است و مرز طولانی با این کشور داریم که در دو بخش اقلیم کردستان و دولت مرکزی است که این یک موقعیت منحصر به فرد برای کرمانشاه است لذا این شرایط باعث شده کرمانشاه در سالیان گذشته 50 درصد صادرات ایران به عراق را به خود اختصاص دهد.

 دکتر رازانی در ادامه با بیان اینکه صادرات پایه توسعه در تمام کشورهای دنیا خصوصا کشورهای توسعه یافته است، خاطرنشان ساخت: ممکن است نوع کالا یا خدماتی که صادر می‌شود متفاوت باشد، اما ارتباط مستقیم بین توسعه و صادرات وجود دارد بنابراین اگر ما هم بخواهیم کاری برای استان کرمانشاه و حتی کشور بکنیم باید توسعه صادرات را در دستور کار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید عمده تمرکز بر روی صادرات کالا و خدمات تولیدی خود استان باشد، اظهار داشت: تجارت بیش از تولید و سرمایه به مهارت نیاز دار لذا توجه ویژه به مهارت در حوزه صادرات و تجارت امری الزامی است.

رئیس کارگروه صادرات استان گفت: فرمانداران شهرستان های مرزی باید به توسعه امکانات مرزی و بازارچه ها توجه ویژه کنند و هر آنچه که برای این موضوع اعتبار تخصیص دهند به همان میزان از محل اعتبارات استانی هم به توسعه زیرساخت مرزی آنها اختصاص خواهد یافت.

سهمیه صادرات سوخت مرزنشینان استان از اوایل اردیبهشت برقرار می‌شود

استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان با اشاره به سهمیه صادرات سوخت مرزنشینان استان گفت: خوشبختانه بعد از پیگیری های مستمر سهمیه صادرات سوخت مرزنشینان به استان و از اوایل اردیبهشت این موضوع برای مرزنشینان استان برقرار می‌شود.

دکتر رازانی با بیان اینکه بیش از 90 هزار خانوار مرزنشین در استان وجود دارد گفت: اگر برای هر خانوار 1500 لیتر در ماه سهمیه در نظر گرفته شود، در سال حدود 500 تا 600 میلیون دلار از همین بخش به میزان صادرات استان اضافه خواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: در نظر گرفتن سهیمه سوخت برای مرزنشینان علاوه بر تقویت معشیت مردم،تقویت توسعه صادرات و ایجاد اشتغال را هم برای استان به دنبال دارد و از سوی به پایداری مردم در مرزها نیز کمک خواهد کرد.