به گزارش خبرگزاری برنا مرکزی ؛  عزیز فیلی در نشست مشورتی دهیاران منتخب استان مرکزی در اراک اظهار داشت: طی سال گذشته دو هزار و ۷۰۰ اشتغال پایدار در روستاهای استان مرکزی ایجاد شده و طبق بررسی ها و باتوجه به توانمندی و ظرفیت های موجود در روستاها، می توان بیش از رقم ذکر شده شغل پایدار و درآمدزا ایجاد کرد.

وی افزود: در استان مرکزی بالغ بر ۲۰۰ روستای توانمند که با ظرفیت و پتانسیل خوب در زمینه ایجاد اشتغال پایدار در حوزه های مختلف شناسایی شده که با ارایه تسهیلات و پیگیری و تلاش می توان در آنها اشتغال ایجاد کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: با فراهم کردن بستر برای سرمایه گذاری در روستاها با توجه به سبقه تاریخی و طبیعی و راه اندازی کسب و کار و رونق دادن به بازارهای هدف در حقیقت بخشی از اقتصاد مقاومتی که مدنظر مقام معظم رهبری است، تحقق پیدا کرده است.

وی بیان داشت: تمام دستگاه های مرتبط با روستاها در سال جاری باید آماده باشند برای مهیا کردن زیر ساخت ها برای ایجاد اشتغال در روستاها تا بتوانیم به اهداف تعیین شده برسیم زیرا رمز ماندگاری در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و افزایش جمعیت در مناطق روستایی همین ایجاد شغل های پایدار و رونق کسب و کار است.

فیلی با اشاره به برخی از مشکلات و چالش های موجود در مسیر استفاده از تسهیلات بانکی تصریح کرد: در این مسیر برخی از چالش ها را پیش رو داریم که موجب شده نتوانیم از ظرفیت های موجود در روستاها استفاده کنیم که از آن جمله می توان به مشکل ارایه تسهیلات از سوی بانک ها به روستاییان اشاره کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی خاطرنشان ساخت: بانک ها چون ساختار شهری دارند وقتی می خواهند به روستاها تسهیلات دهند به دلیل همان ساختار شهری با مشکل و برخی از مقررات دست و پاگیر روبرو می شوند.

وی ادامه داد: در نشستی که هفته گذشته با رئیس مجلس داشتیم این مورد مطرح شد و وی پذیرفت که باید برای این مشکل راه حلی دیده شود و قرار شد یک بانک متمرکز در راستای ارایه خدمات به روستاها در لایحه ای پیش بینی شود و این  لایحه چنانچه در مجلس تصویب گردد بخش عمده ای از مشکلات  اشتغالزایی روستایی حل خواهد شد.