به گزارش خبرگزاری برنا مرکزی ؛ محمد بهاروند روز سه شنبه درخصوص طرح آبرسانی از سد کوچری به شهرستان ساوه  افزود: سال گذشته با تلاش و مکاتبات شهرستان و رایزنی های مستمر استاندار مرکزی نشستی در تهران با معاون اول محترم رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد تا این طرح عظیم ملی که مطالبه دیرینه مردم ساوه در سفر رئیس جمهوری به استان مرکزی است، محقق شود.

وی اظهار کرد: تلاش ها و پیگیری های نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز در پیگیری این طرح قابل تحسین است تا این طرح پس از مدت ها وارد فاز اجرایی شود.

معاون استاندار مرکزی گفت: طرح آبرسانی از سال 85 پیش بینی شده و هدف آن تامین آب آشامیدنی و صنعت دومین شهرستان پرجمعیت و صنعتی استان مرکزی از سد کوچری است که در قالب آن، خط انتقال 130 کیلومتری با قطر لوله 900 میلیمتر و دبی انتقال آب 440 لیتر در ثانیه از طریق خط ثقلی بدون پمپاژ از سد کوچری دیده شده است.

فرماندار ساوه گفت: آبرسانی به این شهرستان از سد کوچری از طرح های مهم عمرانی است که پیش بینی می شود،2 هزار میلیارد ریال اعتبار در بازه اجرایی 2 ساله طرح به آن تخصیص یابد.

محمد بهاروند افزود: حجم آب خروجی این خط انتقال، به طول 131 کیلومتر، 444 لیتر در ثانیه است.

وی ادامه داد: از این میزان 325 لیتر بر ثانیه سهم آب آشامیدنی شهری، 44 لیتر بر ثانیه سهم صنعت و 66 لیتر بر ثانیه نیز سهم آب روستایی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به مبلغ 700 میلیارد ریال اعتبار اولیه قرارداد خط انتقال آب به ساوه، اضافه کرد: پیش بینی می شود با تخصیص 2 هزار میلیارد ریال اعتبار در 2 سال آینده، مردم از مزایای آن بهره مند شوند.

فرماندار ساوه با تاکید بر مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب شهرستان گفت: اولویت اصلی شورای آب باید برخورد قانونی با چاه های غیرمجاز و یا اضافه برداشت از چاه ها است.

بهاروند با تاکید بر آگاهی بخشی به مردم به منظور صرفه جویی در مصرف آب افزود: سال گذشته با هماهنگی شهرهای مجاور در حوزه استان مرکزی با لایروبی رودخانه های منتهی به سد الغدیر میزان قابل توجه ای بر آب ورودی به این سد افزوده شد که امید است با تمهیدات انجام شده و همچنین بارندگی های اخیر وضیعت بهتری در سال آینده رقم خورد.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی طرح انتقال آب به ساوه از سد کوچری آغاز و تاکنون سه کیلومتر از این خط انتقال احداث شده است.

معاون استاندار مرکزی اضافه کرد: طراحی خط انتقال با هدفگذاری پیک دبی آب 630 لیتر بر ثانیه و با احتساب شهرهای جعفریه و دستجرد با پیک انتقال 710 لیتر بر ثانیه انجام شده است. 

بهاروند گفت: میزان آب مورد نیاز فعلی برای جمعیت شهر ساوه بر اساس آمار سال 1390 ، 805 لیتر برثانیه است.

به گفته وی جمعیت شهر ساوه در چشم انداز سال 1410 ، بیش از 377 هزار و 900 نفر پیش بینی شده که بر این اساس تامین آب و پیش بینی نحوه آن، برای این چشم انداز اهمیت ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: نحوه انتقال آب از تصفیه خانه دودهک دلیجان به صورت ثقلی، به طول 131 کیلومتر، جنس لوله فولادی با پوشش خارجی و پوشش داخلی با سیستم حفاظت کاتدیک به قطر 900 میلی متر است.

وی بیان کرد: این طرح در 2 قطعه 60 و 71 کیلومتر و با احداث یک باب مخزن متعادل کننده 2هزار متر مکعبی صورت خواهد گرفت و در حال حاضر، مطالعات، نقشه برداری و همچنین اجرای بیش از سه کیلومتر از خط انتقال در منطقه یحیی آباد و تجهیز کارگاه صورت گرفته است