به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، سید کمال الدین حسینی در جلسه هماهنگی برگزاری همایش و دوره آموزشی معاونان دفاتر اموراجتماعی و فرهنگی استانداری های سراسر کشور؛ اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در راستای کاهش آسیب های اجتماعی و همچنین شناخت وضعیت فرهنگی واجتماعی حال حاضر کشور، در مرحله اول و در سال 93 مطالعاتی در سطح ملی به تفکیک استان ها انجام داد که پس از جمع آوری، احصا و پالایش داده های آن، در سال 94 نتایج  در اختیار مدیران و تصمیم گیران فرهنگی و اجتماعی اطلاع قرار گرفت تا با تکیه بر اطلاعات علمی و مبتنی برواقعیت برای سیاست های کلان کشور بتوان از آن استفاده نمود.

وی افزود: سنجش سرمایه اجتماعی برای نخستین بار در کشور با هدف شناخت و دستیابی علمی و تخصصی به شرایط کشور انجام و با توجه به یافته های موجود؛ موثر بودن این پژوهش بزرگ اثبات، شد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: در مرحله بعدی این سنجش در سال 95 در گستره وسیع تر و در لایه پایین تری از جامعه یعنی در سطح شهرستانی انجام شد که اطلاعات بدست آمده برای نخستین بار در مشهد و در خلال همایش معاونین دفاتر امور اجتماعی وفرهنگی کشور ارائه می شود.

حسینی گفت: با توجه به بررسی میدانی و با رویکرد کاملا تخصصی و علمی که در جمع آوری داده ها لحاظ شده؛ این پژوهش برای سیاست گذاری ها و تصمیمات فرمانداران در سطح شهرستان های متبوع کاربرد خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: آنچه که اهمیت این پژوهش را دو چندان می کند این است که این اقدام تاکنون در هیچیک از دوره های گذشته انجام نشده و دیگر آنکه اطلاعات حاصله کاملا علمی و بر اساس اصول تحقیقی انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: داده های بدست آمده قدرت شناخت از وضعیت موجود جامعه و توانایی اقدام صحیح در برابر مسائل و معضلات اجتماعی و فرهنگی را می دهد.

حسینی افزود: تلاش دفتر امور اجتماعی و فرهنگی خراسان رضوی در مرحله اول پایش سرمایه اجتماعی تبیین صحیح داده ها ی موضوعی و بخشی برای مدیران استانی بوده و در مرحله بعد تبیین موضوع برای مدیران شهرستانی است که در این راستا از معاونان فرماندارن سراسر استان برای شرکت در این همایش دعوت به عمل آمده.