به گزارش خبرگزاری برناازلرستان ؛ استاندار لرستان با همراهی  معاونین اقتصادی ، عمرانی و سیاسی و همین طور مدیر کل حوزه استاندار و روابط عمومی استانداری ؛ صبح امروز با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار وگفت وگو کردند.

در این دیدار استاندار لرستان با اشاره به روند مطلوب توسعه استان لرستان به آقای لاریجانی گفت:   با وجود شهدای سرافراز و تاریخ رشادت رزمندگان لرستان  ؛ شخصیتهای بزرگ  دینی و اتقلابی ، مشاهیر نام آشنا در عرصه های مختلف ؛ لرستان ؛ لایق و شایسته ی بزرگترین و بهترین خدمات است .

وی با بیان اینکه  لرستان در حال حاضر در زمره ی پنج استان امن کشور است تصریح کرد:  وقوع سرقت در استان لرستان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ تقریبا ۵۳ درصد کاهش داشته و در زمینه کشف جرایم در رتبه ی ششم کشور قرار داریم.

بازوند اظهارداشت:  در سال ۹۲ به ازای هر هزار نفر یک تخت بیمارستانی داشته ایم که این عدد در سال ۹۵ با پرداخت ۲۱۴ میلیارد تومان به طرح تحول نظام سلامت به یک و نیم تخت رسیده و برای ۱۰۰۰ تخت دیگر هم قرارداد امضا کرده ایم.

وی گفت:  برای توسعه گردشگری با توجه به شاخص هایی چون تعداد آثار تاریخی و طبیعی ؛ ژئو پارکهای منحصر بفرد و ..‌.  برنامه ها و توان خود را معطوف به خارج شدن از معبر و رسیدن به مقصد گردشگری کرده ایم .

بازوند یادآورشد:  در مسیر تحقق سند اقتصاد مقاومتی در طول سالهای ۹۵ و ۹۶ تقریبا ۶۶۳ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۸۹۰۰ میلیارد تومان با هدف گذاری ۷۱ درصد بخش خصوصی و ۲۹ درصد توسط دولت تعریف شده که نیمی از آن اجرا شده و نیم دیگر در حال اجراست.

وی عنوان کرد:  در سند اشتغال استان ؛ پیش بینی ۳۷۱۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای ۲۵۶۸۱ نفر صورت گرفته که در پایان سال ۹۵ عملا و به دور از هر گونه شعار ۴۱۳۶ میلیارد تومان محقق شد ؛ به عبارتی ۱۱۲ درصد با اشتغال ۲۵۸۰۳ نفر. که البته با عنایت به حجم و انباشت تاریخی و  گسترده بیکاری در لرستان چندان ممکن است جلوی چشم نباشد و همچنان بیکاری ؛ چالش اول ماست.

بازوند تصریح کرد:  در سالی که لرستان بعنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شد ؛ بیش از ۶۹۲ واحد کوچک و بزرگ تولیدی راکد و تعطیل با تزریق ۵۶۸ میلیارد تومان تسهیلات جان تازه گرفتند که از این حیث ؛ لرستان بعنوان یکی از استانهای فعال معرفی شد‌.

وی خاطر نشان کرد:  حجم صادرات لرستان در سال ۹۲ تقریبا ۸۰ میلیون دلار بود که این رقم در سال ۹۵ به ۲۳۵ میلیون دلار رسید. یعنی ۲۹۴ درصد رشد‌ این در حالیست که تعهد ما در سند اقتصاد مقاومتی ۲۱۸ میلیون دلار بوده است.

بازوند افزود:  تولید گندم در سال ۹۲ معادل ۲۶۵ هزار تن بود که این رقم در سال ۹۵ به فضل و رحمت حق تعالی و اجرای بالغ بر ۱۲۰۰ هکتار آبیاری مدرن به ۵۶۳ هزار تن رسید.

وی گفت: لرستان بعنوان یکی از استانهای پیشرو در تولید ماهیان سرد آبی ؛ با اجرای طرح بزرگ پرورش ماهی در قفس ، بیش از ۱۰۰۰ تن تولید داشته است .

بازوند با بیان اینکه  در سال گذشته تسهیلات ازدواج به چهل هزار نفر به میزان ۳۱۰ میلیارد تومان پرداخت شد‌ ابراز داشت:  یک میلیارد و چهارصد و نه میلیون دلار تسهیلات ارزی به طرحهای بزرگ صنعتی لرستان از محل صندوق ذخیره ارزی تصویب و تخصیص داده شد.

وی ادامه داد:  در طول سه سال اخیر ۷۳ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی تنها در حوزه تولیدات گلخانه ای داشته ایم.

بازوند اضافه کرد:  گازرسانی به ۷۰۰ روستا ؛ در مقایسه ی ۳۲۷ روستا در تمام دوره های قبل از آن ، برق رسانی به ۱۶۹ روستای ؛ در مقایسه با ۱۴۴ روستا در دوره ی قبل ؛ آبرسانی به ۶۴۲ روستا با رشد اعتباری ۲۴۰ درصد و رساندن شاخص بهره مندی به 4 درصد بالاتراز میانگین کشوری در مقایسه با دوره قبل که۳ درصد پایین تر از میانگین کشوری بوده ایم از اهم دستاوردهاست.

استاندار لرستان همچنین تاکید کرد:  افتتاح رسمی پتروشیمی ؛ احیای مجتمع کشت و صنعت ؛ بهره برداری از سه سد بزرگ ؛ احیای صنایع غذایی گهر ؛ توسعه فرودگاه ؛ توسعه راه آهن و آزاد راه ؛ احیای فولاد ازنا و دهها نمونه ی دیگر ؛ حاصل توجه مجلس محترم و دولت با وحدت نظر  همه ارکان مدیریت در استان و همراهی مردم در طول چند سال اخیر است.