به گزارش برنا آذربایجان غربی،  ایرج محبی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در  آئین افتتاح مرکز مطالعه کوهورت دریاچه ارومیه که با حضور وزیر بهداشت صورت گرفت گفت: در سال ۹۱ هیچ مرکز تحقیقاتی در منطقه و در مورد دریاچه نداشتیم و شروع کار از سال ۹۲ با ۱۶۰ پروژه تحقیقاتی صورت گرفت.

وی افزود: امروز ۵۲۰ طرح تحقیقاتی با رشد  ۳۵۰ درصدی نسبت به سال 92 در حال انجام است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تصریح کرد: تاکید ریاست دانشگاه بر روی کار در مورد بررسی بیماری ها و اثرات احتمالی خشکی دریاچه طی 3 سال گذشته است  و بنا داریم بررسی های لازم را بر روی 15000 نفر  طی 15 سال  به سرانجام برسانیم.

وی اضافه کرد: همچنین تحقیقات برروی  آلاینده هایی که در محیط و بعنوان یکی از عوامل افزایش بیماری های سرطان هستند در حال انجام است.

دکتر محبی گفت:هم اکنون آزمایش های بر روی نزدیک به 730 صورت گرفته است و مجموع زمان آزمایش بر روی هر نفر حدود 2.5 ساعت است و تلاش داریم با افزایش سرعت انجام آزمایش ها تعداد بیشتری را در این آزمایش صورت دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تصریح کرد: یکی از اهداف این مرکز تحقیق بر روی مسائلی است که گفته میشود با خشکی دریاچه بر روی سلامت مردم منطقه دارد.

وی در پایان اضافه کرد:امیدواریم برای بهبود وضعیت و کارها، بنیاد دریاچه ارومیه نیز شکل گیرد.