با توجه به جایگاه ویژه جوانان در توسعه همه جانبه کشور وبرای ایجاد نگاه ویژه به جوان 16 بغایت 22 اردیبهشت ماه سالجاری به عنوان هفته جوان تعیین شده است. توجه ویژه به آینده سازان شریف و توانمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دستگاه های های مرتبط را بر آن داشته با مد نظر قرار دادن نیازهای متنوع جوانان علی الخصوص در زمینه کسب  مهارت های زندگی،  سبک زندگی و سایر مباحث فرهنگی مورد نیاز جوانان در جهت هر چه باشکوه تر برگزار شدن این هفته مساعی و اهتمام لازم را به کار گیرند.

مرتضی امیدی معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره ورزش و جوانان استان مرکزی از برنامه ریزی برای برگزاری 110 برنامه فرهنگی و ورزشی در سطح استان خبر داد و در تشریح برنامه های هفته جوان گفت: شنبه 16 اردیبهشت ماه اولین روز هفته جوان به نام جوان مشارکت ، ورزش ،سلامت  نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: دومین روز با عنوان جوان، مشارکت، خانواده و روز سوم با نام جوان، مشارکت ، شکوفایی  نام گرفته است.

معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره ورزش و جوانان استان مرکزی با اشاره به نقش سازنده جوانان در مشارکت برای رشد و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران و نشست های هم اندیشی جوانان با مسئولین گفت: جوان، مشارکت ،محیط زیست عنوان روز چهارم هفته جوان می باشد.

وی افزود: جوان،مشارکت ، مسئولیت اجتماعی عنوان روز پنجم هفته جوان است و روز ششم نیز با عنوان جوان، مشارکت ، فراغت  نامگذاری شده است.

مرتضی امیدی هفته جوان را فرصتی مناسب برای بهره مندی از ظرفیت و توامندی های جوانان است و آخرین روز هفته جوان با نام جوان، مشارکت ،  انتظار لقب گرفته خاطر نشان ساخت: تجلیل از جوانان نخبه، دیدار با مراجع عظام تقلید،همایش های پیاده روی ، برگزاری کارگاه های آموزشی زوجین و برگزاری اردوهای گردشگری از دیگر برنامه های هفته جوان استان مرکزی است.