به گزارش برنا از سنندج، صادق زیبا کلام فعال سیاسی کشور در نشست انتخابات و کردستان که در مجتمع امام خمینی(ره) سنندج برگزار شد حضور پیدا کرد و به ایراد سخنرانی و بیان دیدگاههای خود رد ارتباط با این موضوع مهم و ملی پیش روی کشور پرداخت که گزیده ای از سخنان وی براساس ذکر منبع از چهند خبرگزاری دیگر جهت اطلاع هموطنان به شرح زیر درج می شود.

در خبر منتشر شده ایرنا آمده است این فعال سیاسی اظهار کرد: اقوام ایران به جای اینکه به دنبال حق قومیت باشند باید به دنبال حق انتخاب باشند.

وی ادامه داد: معتقدم اگر کسی می خواهد فرزندش به زبان کُردی آموزش ببیند، باید در کنار آن امکان انتخاب برای یک کُرد دیگر که به عنوان مثال برای ملاحظات آینده تحصیلی فرزند خود نمی خواهد او به زبان کُردی درس بخواند، نیز باشد.

زیباکلام گفت: بسیاری می گویند چرا به روحانی رای دهیم وقتی پیشرفت کمی صورت گرفته است یا حتی تغییری رخ نداده است.

وی افزود: اینکه در چهار سال آینده با وجود انتخاب روحانی ممکن است پیشرفتی رخ ندهد، یک احتمال است اما آنچه به یقیین می توان گفت این است که با انتخاب رئیسی هیچ پیشرفتی نخواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به توصیف شرایط سال های 58 در کردستان پرداخت و گفت: در تهران وکیل تسخیری کُردها و در مهاباد وکیل تسخیری حکومت بودم و بر این باور بودم که باید دست دو سو را گرفت و برای نزدیک شدن این دو کمک کرد.

زیباکلام به دستاوردهایی همچون تشکیل یک شورای اسلامی مردمی در مهاباد اشاره کرد و افزود: همه دستاوردهای آن زمان به دلیل تندروی ها از سوی 2طرف از بین رفت.

وی بابیان این مطلب که در سفربه استان کردستان در سال 94 مشاهده کردم که نخبگان بر این باور بودند که دستی در حکومت نمی خواهد کردستان پیشرفت کند، تاکید کرد: یقین دارد چنین چیزی صحت ندارد و اگر چنین جریانی در حاکمیت وجود داشت ما مطمئنا به آن پی می بردیم.

زیباکلام با اشاره به اینکه مسئله کردستان ریشه دار است، اظهار کرد: همکاران من در دانشگاه کردستان یا دانشگاه های دیگر معتقدند راجع به کُردها کار و تحقیق نشود و می گویند اگر مسائل کُردها باز شود، خواسته های آنها بیشتر می شود.

اگر به روحانی رأی بدهید احتمال دارد 4 سال آینده هم هیچ پیشرفتی نداشته باشیم

براساس خبر منتشر شده خبرگزاری فارس که برروی خروجی آن قرار گرفته است آمده است استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: اگر دوباره به روحانی رای بدهید احتمال دارد 4 سال آینده هم هیچ پیشرفتی نداشته باشیم.

صادق زیباکلام که سخن خود را با این کلام آغاز کرد که مانده‌ام چه خاکی بر سرم کنم؟ و دلیل آن هم پرداختن به مساله کردستان و مساله انتخابات در کنار هم بود.

این فعال اصلاح‌طلب با اشاره به خاطرات خود در دوران اوایل انقلاب و جنگ بین ترک‌ها و کردها در نقده، اظهار داشت: در آن زمان عضو هیاتی بودم که برای بررسی این غائله به کردستان اعزام شدم و این مسأله باب آشنایی من با کردها شد.

وی دستاورد مهم آن دوران خود را جلب موافقت تهران برای مذاکره با حزب دموکرات کردستان و نیز تبدیل پادگان مهاباد که بزرگترین پادگان جهان بود، به نخستین دانشگاه کردزبان ایران برشمرد و افزود: دستاورد مهم دیگری که اصلاح‌طلبان سال‌ها بعد آن را انجام دادند، همان سال 58 توسط من انجام شد که تشکیل شورای اسلامی در مهاباد بود و مردم برای خود 6 تا 7 نماینده برگزیدند.

وی در بخش دیگری از خاطرات خود به سال 94 و جلسه‌ای در منزل یکی از بزرگان شهر سنندج رسید و گفت: در این نشست برخی نخبگان کرد گفتند که اراده‌ای در حکومت وجود دارد که نمی‌خواهد کردستان توسعه پیدا کند و نخبگان کرد مهاجرت کنند و کسانی در سنندج بمانند که سرچهارراه آت و آشغال می‌فروشند.

زیباکلام با ابراز تعجب از این سخن آن هم از زبان نخبگان کردستان، ادامه داد: با خودم گفتم یعنی اینقدر به عقب رفته‌ایم که کردها اینگونه فکر می‌کنند.

وی افزود: من یقین دارم که چنین نیست که کسی در تهران بخواهد کردستان پیشرفت نکند تا مطالبات سیاسی آنها توسعه پیدا نکند، چون اگر چنین بود زمانی که اصلاح‌طلبان بخش‌هایی از قوه مجریه و مقننه را در اختیار داشتند، از این طرح خبردار می‌شدیم.

این لیبرال اصلاح‌طلب گفت: ریشه‌دار بودن مساله کردستان ربطی به حکومت ندارد و ای کاش مشکل ما «تنها حکومت جمهوری اسلامی» بود.

وی در ادامه این سخن خود افزود: اگر کسی در دانشگاه تهران بخواهد تز دکترای خود را درباره جزیی‌ترین مساله کردستان مانند «سنگ کردستان» بنویسد، با آن مخالفت می‌شود و این کار حکومت و یا سپاه و اطلاعات نیست و استادی است که در دانشگاه کالیفرنیا درس خوانده و عقیده دارد نباید به کردها رو داد.

زیباکلام در ادامه دامنه اهانت‌های خود را گسترده‌تر کرد و افزود: نه تنها دانشگاه تهران، که دانشگاه امام حسین، امام صادق، امام باقر و امام موسی کاظم هم با آن مخالف است و همه از شما می‌ترسند و می‌خواهند همه چیز سربسته بماند.

وی مشکل کرد و فارس‌ها را این دانست که خود را از هم جدا می‌دانند و افزود: مطالبات شما حتی اگر تا خدا هم برود، تا زمانی که آزادی و دموکراسی نباشد، راه به جایی نمی‌برید.

زیباکلام خود را آدمی لیبرال، معرفی کرد که تک‌تک سلول‌های بدنش هم لیبرال است و گفت: کسی که بخواهد فرزندش از ابتدایی زبان کردی یاد بگیرد، باید مدرسه‌ای را به نام «قاضی محمد» و یا «ملا آواره» داشته باشید.

وی با بیان اینکه با گفتن «بژی کوردستان»، ( زنده باد کردستان) شما موافق نیستم، چون 200 سال است این شعار را می‌دهید و به جایی نرسیده‌اید و به جای آن باید بگویید: «بژی آزادی» و «بژی دموکراسی» تا به آنچه می‌خواهید برسید و گرنه همینی می‌شود که الان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که دموکراسی نباشد، خواسته های قومیتی، ملیتی و زبانی شما تحقق نمی یابد.

زیبا کلام بخش پایانی سخنان خود را به انتخابات اختصاص داد و گفت: خیلی‌ها می‌گویند روحانی چکار کرده و چرا به روحانی رای می‌دهید در حالیکه پیشرفتی نداشته است؟

وی افزود: جواب من به برخی از شما این است که ممکن است حق با شما باشد و اگر دوباره به روحانی رای بدهید احتمال دارد 4 سال آینده هم هیچ پیشرفتی نداشته باشیم.

زیباکلام تصریح کرد: البته این یک احتمال است و روحانی ممکن است پیشرفت میلی‌متری داشته باشد اما اگر رئیسی رای بیاورد، هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت.

وی با ارعاب حاضران نسبت به رای آوردن رئیسی، اظهار داشت: اگر رئیسی رای بیاورد، مسائل آموزش زبان کردی را مانند آنچه که درباره دانشگاه تهران گفتیم می‌کند.

تحقق مطالبات کُردها تنها با تحقق دموکراسی در کشور امکان‌پذیر است

خبرگزاری ایسنا هم در ارتباط با حضور دکتر صادق زیبا کلام در سنندج نوشته است این فعال سیاسی و استاد دانشگاه تهران گفت: بدون دموکراسی نمی‌توان به خواسته‌های قومیتی دست یافت و تحقق مطالبات کُردها تنها با تحقق دموکراسی در کشور امکان‌پذیر است.

در ادامه خبر آمده است وی افزود: حق طبیعی کُردها است که در دانشگاه با زبان مادری تبادل نظر کنند و این حقی است که لیبرالیسم دموکراسی تحقق بخشیده و لذا در سایه دموکراسی است که مطالبات و حقوق احقاق می‌یابد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، انتخاب فرد اصلح را در آینده کشور مهم دانست و گفت: اگر به روحانی رای دهیم ممکن است پیشرفت و تحولی صورت گیرد اما با دادن رای به دیگران یقینا پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

زیباکلام خاطرنشان کرد: معتقدم تحقق خواسته‌های قومیتی، ملیتی و زبانی مردم کُرد مستلزم پیشرفت دموکراسی و آزادی و پایبندی به قانون است.

رئیس ستاد روحانی در کردستان هم در این برنامه اظهار کرد: آقای زیباکلام همیشه طرفدار کُردها بوده و برای حقوق آنها کردها مذاکره کرده است.

جلال جلالى زاده گفت: ما باید با مسئولیت پذیرى از جریان دموکراسى خواهى دفاع کنیم و با موجى که در سایر شهرهاى کشور در دفاع از جریان دموکراسى خواهى به راه افتاده با تعهد و مسئولیت پذیرى خود دفاع کنیم.