به گزارش برنا،قاسم رحیمی بعد از ظهر امروز در جلسه بررسی اشتغال جوانان در اردبیل اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و مقام معظم رهبری اشتغال است و نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" بیانگر این مسئله بوده و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه‌های جامعی را در زمینه بحث اشتغال در سال 96 در دست اجرا دارد.

وی افزود: از جمله برنامه‌های مرتبط با بحث اشتغال، طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی، تاسیس تعاونیهای جدید، برنامه به‌کارگماری کارجویان از طریق مراکز مشاوره کاریابی، طرح تکاپو یا توسعه اشتغال کسب و کار پایدار، طرح کاج یه کارانه اشتغال جوانان، طرح مشاغل خانگی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل بیان کرد: طرح توسعه اشتغال روستایی و طرح مدل اشتغال بومی نیز با همکاری مراکز مشاوره کارآفرینی از دیگر طرح‌ها در این حوزه بوده که مقدمات اجرای این برنامه‌ها انجام گرفته و با تامین اعتبار لازم اجرا خواهد شد.

رحیمی با اشاره به نقش تسهیلات بانکی در ایجاد اشتغال برای جوانان گفت: دستگاه‌ها و بانک‌ها باید با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و وضعیت اشتغال استان، با احساس مسئولیت و وجدان کاری، فراتر از وظایف سازمانی خود عمل کرده و با تسهیل روند اعطای تسهیلات زمینه اشتغال هر چه بیشتر را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه دفاتر آی.سی.تی روستایی استان اردبیل از ظرفیت‌های بسیار بالای اشتغال در زمینه کسب و کار اینترنتی و گردشگری در مناطق روستایی و حوزه آی.تی برخوردار هستند، اظهار کرد: از مهمترین زمینه‌های اشتغالزایی استان در قالب طرح تکاپو حوزه آی.تی بوده که دفاتر آی.سی.تی روستایی در این زمینه می‌توانند نقش موثر و مهمی را ایفا کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با اشاره به برخی اختلافات در محیط‌های کار و کارگری تصریح کرد: برای رفع این مشکلات شعبات حل اختلاف در ادارات تعاون، کا رو رفاه اجتماعی استان راه‌اندازی شده تا در راستای توجه به حقوق شهروندی، تکریم ارباب رجوع و کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های حل اختلاف اقدام کنند.

رحیمی بیان کرد: با توجه به دستورالعمل نحوه و شرایط انتخاب اعضای مراجع حل اختلاف، تلاش شده با مشارکت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی از افراد متخصص، متعهد و دارای سابقه فعالیت در محیط‌های کارگری و کارفرمایی در ترکیب اعضاء حل اختلاف شعبات استفاده شود.