به گزارش برنا،محمد خداپرست ظهر چهارشنبه تصریح کرد: از سال ۸۴ و با مشاهده ماهی کاراس در تالاب نئور روند رشد ماهی بومی قزل‌آلا با اختلال روبرو شد و در نهایت در سال ۸۹۹ عملاً امکان رشد آن متوقف گردید.

وی افزود: احیاء تالاب نئور در قالب قرارداد پژوهشی تحت عنوان «مطالعات مدیریت جامع دریاچه نئور به منظور احیاء و حفاظت پایدار تالاب» مابین اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل با پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی کشور در سال ۹۳ آغاز و در سال ۹۴ مورد تائید و تصویب قرار گرفت.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان تأکید کرد: بر اساس نتایج این مطالعه که به منظور حذف گونه مهاجم کاراس و احیاء گونه میگوی گاماروس در تالاب انجام شد، ارائه راهکار ترکیبی از صید و حذف فیزیکی با تور دامی و مبارزه بیولوژیکی با استفاده از رهاسازی گونه اردک ماهی از اهم موارد پیشنهادی بود که مورد تائید قرار گرفت.

خداپرست افزود:  در حال حاضر حذف فیزیکی گونه ماهی مهاجم کاراس با مشارکت و همکاری جوامع بومی و محلی با استفاده از تور دام آغاز شده و با توجه به تأکید پژوهشکده آبزی‌پروری و تائید سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور مبارزه بیولوژیکی با استفاده از گونه شکارچی اردک ماهی نیز بلافاصله آغاز خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد با آغاز عملیات اجرائی طرح احیاء تالاب حفاظت شده نئور، جمعیت گونه مهاجم کاهش یافته و به تناسب آن جمعیت گونه بومی تالاب یعنی میگوی گاماروس در حد مطلوب افزایش یابد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل گفت: علاوه بر حذف فیزیکی و مبارزه بیولوژیکی، تدوین برنامه ساماندهی دام های موجود در حوزه آبریز تالاب، ممنوعیت ورود دام ها به حریم کیفی تالاب، اعمال مدیریت زمانی و مکانی چرای دام ها در حوضه آبریز و جلوگیری و کنترل ورود مواد مغذی (فسفر و ازت) به تالاب نیز از اولویت‌های برنامه احیاء تالاب است.