به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ،در لرستان 1076 نفر برای 141 صندلی شورای شهر و 7035 نفر برای 4765 صندلی شورای روستا با هم رقابت می‌کنند. این روزها حال و هوای شهر، حتی محفل‌های عمومی و خصوصی هم با دیگر روزها متفاوت است. همه جا شاهد صحبت‌های انتخاباتی هستیم. تاکید همه مسئولان، نخبگان، فعالان سیاسی و اجتماعی مشارکت گسترده اقشار مختلف جامعه در انتخابات است. به بهانه برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت ماه و اهمیت مشارکت حداکثری مردم گفت‌وگویی با مدیر کل سیاسی انتخابات استانداری‌، معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان و فرماندار خرم‌آباد انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

 


 تعداد کاندیداهای شوراهای شهر و روستا
مدیر کل سیاسی انتخابات استانداری لرستان با اشاره به تعداد کاندیداهای شورای شهر که در حال رقابت هستند می‌گوید: تعداد نامزدهای 25 شهر 1076 نفر است که از این تعداد 141 نفر با کسب حداکثر آرا مجوز ورود به شورای شهر را خواهند داشت.
«ناهید پرویزپور» می‌افزاید: تعداد کاندیداهای شورای شهر 11 شهرستان استان به این شرح است؛ شهرستان دورود 111 نفر، دلفان 52 نفر، رومشکان 18نفر، الیگودرز 113 نفر، خرم آباد 259 نفر، سلسله 41 نفر، ازنا 65 نفر، پلدختر 61 نفر، چگنی 21 نفر، بروجرد 207 نفر وکوهدشت 127 نفر است.
وی درباره تعداد اعضای شورای شهری که قرار است انتخاب شوند، عنوان می‌کند: تعداد اعضای شورای شهر در حوزه انتخابیه خرم‌‌آباد و بروجرد هر کدام 9 نفر، دورود‌، الیگودرز، نورآباد و کوهدشت هرکدام 7 نفر و شهرستان‌های ازنا‌، پلدختر، چگنی‌، رومشکان و الشتر هر کدام 5 نفر است.
پرویزپور تعداد کاندیداهای روستایی برای انتخاب شورای روستاها را هم 7035 نفر عنوان می‌کند و می‌گوید: قرار است 4765 نفر به کرسی شورای روستاها تکیه بزنند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه آمار تعداد نامزدهای شورای شهر متغیر است می‌افزاید: ممکن است هیات نظارت مرکزی هر لحظه تعداد دیگری را هم تایید صلاحیت کند.  وی درباره تعداد واجدین شرایط رای در لرستان اظهار می‌کند: در خصوص درصد تعداد واجدین شرایط رای در استان تاکنون وزارت کشور آماری اعلام نکرده است، بنابراین به محض اینکه وزارت کشور آمار را در اختیار ستاد انتخابات قرار دهد با اصحاب رسانه در میان خواهیم گذاشت. مدیر کل سیاسی انتخابات استانداری لرستان با اشاره به این مطلب که با هرگونه تخلف صورت گرفته از سوی کاندیداها برخورد خواهیم کرد، تاکید می‌کند: اقشار مختلف مردم استان با حضور و مشارکت گسترده خود در شعب اخذ رای در تعیین سرنوشت خود نقش داشته باشند.
 
پیش‌بینی مشارکت بالای مردم
معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان بیان می‌کند: نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر مردم سالاری دینی و جمهوریت بوده و حضور و مشارکت مردم به معنی تایید نظام و حمایت از ارکان آن است. بنابراین به آحاد مختلف مردم توصیه می‌کنیم با حضور آگاهانه خود پای صندوق‌های رای به تقویت نظام و حاکمیت کمک کنند.
«حبیب‌الله خجسته‌پور» با بیان اینکه شرکت در انتخابات یک امر اجتماعی است، می‌افزاید: یکی از راه‌هایی که مردم می‌توانند در تعیین سرنوشت خود سهیم باشند انتخابات است، بنابراین مردم باید 29 اردیبهشت ماه حضور چشمگیری پای صندوق‌های رای داشته باشند. مردم لرستان در ادوار مختلف چه در انتخابات محلی مانند شوراها و مجلس شورای اسلامی و چه انتخابات ملی مانند ریاست جمهوری مشارکت بالایی داشته‌اند. بدون شک این بار هم شاهد مشارکت بالای آنها خواهیم بود.
خجسته‌پور با بیان اینکه بی‌شک مشارکت مردم لرستان در این دوره از انتخابات از میانگین ادوار گذشته بیشتر خواهد بود، بیان می‌کند: فضای انتخاباتی حاکم بر شهرها در این ایام موید این مطلب است. از سوی دیگر این روزها شعور سیاسی مردم بسیار بالاست.

تضمین سلامت انتخابات
خجسته پور تاکید می‌کند: فضا و زیرساخت‌ها‌ی مورد نیاز برای حضور حداکثری مردم در انتخابات، هم در شهرها و هم روستاها فراهم است‌. تلاش ما مسئولان به عنوان برگزار‌کنندگان انتخابات در راستای اجرای قانون و تضمین سلامت انتخابات است.
وی ادامه می‌دهد: به هر حال مردم باید در تعیین سرنوشت خود نقش داشته باشند و بی‌تفاوت از کنار آن عبور نکنند. این حق مردم است که کاندیدای مورد نظرشان را خودشان انتخاب کنند. اصلی‌‌ترین هدف از برگزاری انتخابات مشارکت مردم در ساختار سیاسی کشور است.
 
مشارکت ؛ پشتوانه نظام
فرماندار خرم آباد هم با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین پشتوانه نظام، مشارکت مردم است، می‌گوید: یکی از راه‌های مشارکت،  حضور در انتخابات است، بنابراین هر چه میزان مشارکت بیشتر باشد اقتدار، منزلت و پایگاه حاکمیت مستحکم‌تر می‌شود.
«اسد عبداللهی» می‌افزاید: با توجه به شناختی که از مردم خرم‌آباد داریم، شاهد حضور گسترده مردم درانتخابات 29 اردیبهشت خواهیم بود. مردم لرستان در گذشته حضور 70 درصدی داشته‌اند و این بارهم پیش بینی ‌ما این است که درصد مشارکت بالاتر از این رقم باشد. وی با بیان اینکه افزایش میزان مشارکت در انتخابات یکی از شاخصه‌های مهم برگزاری انتخابات در هر کشوری است، می گوید: یکی از شاخصه‌های مهم دموکراسی در دنیا، انتخابات است.
فرماندار با اشاره به اینکه مردم گام به گام همراه با مسئولان و فعالان سیاسی به این روز مهم و سرنوشت‌‌ساز نزدیک می‌شوند، می‌گوید: مردم باید بدانند که رای هر فرد در نتیجه انتخاباتی که برگزار خواهد شد، تاثیری غیرقابل کتمان دارد.
 
نقش رسانه‌ها در آگاهی مردم
عبداللهی با اشاره به اینکه لازمه مشارکت و حضور حداکثری مردم در انتخابات، زمینه‌سازی و آماده کردن شرایط است، اظهار می‌کند: بخشی از این کار برعهده رسانه‌هاست، زیرا یکی از نقش‌های رسانه‌ها آگاه کردن مردم در خصوص دیدگاه‌های نامزدهای انتخاباتی و تشویق به حضور در انتخابات است.
وی ادامه می‌دهد: رسانه ملی‌، روزنامه‌ها،‌ شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی‌، گروه‌های مرجع مانند روحانیت، فرهنگیان و نخبگان در همه سطوح نقش مهمی در افزایش مشارکت مردم دارند.
فرماندار با اشاره به اینکه شور و شعورسیاسی مردم بالاست، عنوان می‌‌کند: مردم می دانندکه باید در سرنوشت خود نقش داشته باشند و بنابر اطلاعات و بررسی‌هایی که انجام می‌دهند،به نامزد و کاندیدای مورد نظر خود رای خواهند داد.
عبداللهی از 407 شعبه اخذ رای در خرم آباد خبر می‌دهد و می‌گوید: 8 هزار نفردر قسمت‌های مختلف دست‌اندرکار برگزاری انتخابات سالم هستند. در واقع همه تمهیدات برای رفاه و آسایش مردم اندیشیده شده است. با توجه به اینکه بخشی از رای‌گیری‌ها الکترونیکی است، مردم کمتر اذیت و معطل می‌شوند. تعداد شعب اخذ رای را در مناطقی که جمعیت بیشتری در انتخابات گذشته شرکت داشته‌اند، افزایش داده‌ایم.
 
ایجاد فضای انتخاباتی سالم

آیت الله «سید احمد میرعمادی» نماینده ولی فقیه در لرستان هم با بیان اینکه امیدواریم شاهد حضور پرشور و حداکثری مردم لرستان در شعب اخذ رای باشیم، می‌گوید: فضای انتخابات باید فضایی مبتنی بر رقابت سالم و بر محور استدلال باشد. این امر موجب می‌شود تا هر شخصی فارغ از هرگونه تهمت، تخریب و تهدید، توانمندی و برنامه‌های خود را اعلام کند.
امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر لزوم حفظ وحدت و امنیت در برگزاری انتخابات اظهار می‌کند: انتخابات باید وحدت‌آفرین، دشمن سوز و در شان نظام جمهوری اسلامی باشد. بنابراین سلامت انتخابات و رعایت قانون باید ازجانب هیات اجرایی، هیات نظارت، نامزدها و طرفداران و حامیان آنها حفظ شود.
آیت الله میرعمادی انتخاب آگاهانه و با بصیرت را از مولفه‌های مهم عنوان می‌کند و می‌افزاید: مردم باید در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری با بصیرت و آگاهانه، حضور داشته باشند.

    هزار و 766 شعبه در لرستان
«ناهید پرویز پور» مدیر کل سیاسی انتخابات استانداری می‌گوید: هزارو 766 شعبه اخذ رای کار جمع آوری آرای مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ونیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را در لرستان بر عهده دارند. انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در خرم آباد، بروجرد، کوهدشت، دورود، نورآباد و الیگودرز به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و 599 شعبه الکترونیکی کار جمع آوری آرای مردم در این 6 شهر را برعهده دارند. تعرفه‌ها وصندوق‌های جمع آوری آرا بین فرمانداری‌های شهرستان‌های استان متناسب با نیاز هر شهرستان توزیع شده است.

نسرین صفربیرانوند