به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، محمودرضا طاهری مدیر کل استاندارد قزوین اظهار کرد: با بررسی های انجام شده طی اردیبهشت ماه 74فقره گواهینامه صادراتی برای متقاضیان در قزوین صادر شد که می تواند به روند صادرات کمک کند.

طاهری حجم ناخالص صادرات طی این مدت را حدود 10 هزار تن و  به ارزش تقریبی یک صدو هشت میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این مقدار صادرات شامل اقلام پودرهای شوینده (دستی و ماشینی)، خرما(هسته دار، بدون هسته، چیپسی، قالبی) و کشمش (تیزابی و آفتابی)، سس مایونز و کچاپ و مایع ظرفشویی بوده است.

وی ادامه داد: مقصد این صادرات کشورهای تایوان، عراق، کانادا، هلند، لهستان، روسیه، امارات، ترکمنستان، افغانستان، استرالیا، قزاقستان، آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، هلند، آلمان، شیلی، دبی، ترکیه، تایوان، عمان و ژاپن بودند.

طاهری افزود: به منظور جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب به بازار های بین المللی، این تعداد گواهینامه پس از بازرسی و نمونه برداری و آزمون بر روی نمونه های مربوطه صادر شده است.

وی ابراز کرد: میزان صادرات در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به همین مدت در سال گذشته را با افزایش 72درصدی رو به رو بوده است.

طاهری از حضور بازرسان این اداره کل در نمایشگاه مواد غذایی هم خبر داد و گفت:  بازرسان این اداره کل به طور سرزده از غرفه های عرضه مستقیم کالا در نمایشگاه مواد غذایی که درتاریخ 1لغایت 7خرداد ماه جاری به مناسبت ماه مبارک رمضان، در محل دایمی نمایشگاه های استان قزوین برپا بود از 41غرفه بازدید به عمل آوردند.

وی افزود: در 5غرفه کالای فاقد استاندارد شامل چای بسته ای، عرق کاسنی، گلاب، نمک تصفیه و ظرف تفلون مشاهده گردید که ضمن اخطار به مسوول غرفه مربوطه، از ادامه عرضه و فروش آن نیز جلوگیری شد.

مدیر کل استاندارد قزوین به همشهریان توصیه کرد هنگام خرید به علامت استاندارد روی کالا توجه کنند و در صورت مشاهده فروش هرگونه کالای غیر استاندارد، شماره ردیابی واحد صنفی را به شماره پیامک  1000001517 ارسال نمایند و یا با تلفن1517 به این اداره کل اطلاع دهند.