به گزارش خبرگزاری برنا ؛ «احمد طالبی» گفت :یک سری مشکلات جوانان به عنوان مشکلات عمومی و کلی در تمام کشور وجود دارد که از عمده‌ترین آنها می‌توان به اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان اشاره کرد ولی براساس یک کار تحقیقاتی انجام شده در استان بیشترین مشکل جوانان یزدی مربوط به مباحث اقتصادی و اشتغال آنهاست.

وی اضافه می‌کند: این مشکل به نحوی است که موضوع اشتغال عمده‌ی نگرانی و دغدغه اقتصادی زندگی آینده  جوانان یزدی است و گاهاً احساس این مشکل بیشتر از خود آن در استان وجود دارد به طوری که بعضاً جوانانی که هنوز به سن اشتغال نرسیده‌اند نیز در مورد آینده شغلی خود نگران هستند.

وی می‌گوید: این در حالی است که اگر آمارهای بیکاری استان در 10 سال گذشته را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که تفاوت‌ها خیلی چشم‌گیر و نگران‌کننده نیست.

طالبی با اشاره به موضوع ازدواج جوانان و مشکلات سد راه این سنت حسنه، اظهار می‌کند: البته در مورد ازدواج، موضوع کمی متفاوت از مقوله اشتغال است به طوری که نگرانی دولت و نظام در مورد ازدواج جوانان با توجه به نقش موثری که ساختار و بنیان خانواده بیشتر از خود جوانان است و خانواده‌ها و جوانان غالباً تنها در مواجهه با گزارش‌هایی در مورد رشد طلاق که برخی کارشناسان آن را گذرا می‌دانند، در این مورد احساس نگرانی می‌کنند.

معاون امور جوانان استان در این مورد تاکید می‌کند: هر چند در مقوله ازدواج، بسیاری از افراد اوضاع را نگران‌کننده و بنیان خانواده را در خطر می‌دانند و شاید سال به سال نیز شاهد رشد آمار طلاق باشیم ولی وضعیت آنقدر سیاه نیست و این نوسانات را می‌توان ناشی از وضعیت دیگر بخش‌های جامعه دانست .

وی از جمله موضوعات موثر در مقوله ازدواج را تغییرات در سبک زندگی، فعالیت‌های اقتصادی و روابط اجتماعی افراد جامعه عنوان و تصریح می‌کند: قاعدتاً با برهم خوردن توازن جامعه دز اثر این عوامل و برای بازگشت به توزان مجدد، یکسری تغییرات در دیگر بخش‌های جامعه اتفاق می‌افتد تا دوباره همه بخش‌ها به توازن برسند .

طالبی با بیان این که بخشی از این تغییرات را در حوزه خانواده می‌توان شاهد بود، تاکید می‌کند: البته جامعه ما خانواده محور است و به نظر نمی‌رسد که این تغییرات بتواند بنیان خانواده را متزلزل کند .

وی معتقد است که این تغییرات گذرا باعث نخواهد شد که افراد جامعه سبک دیگری به غیر از خانواده را جایگزین روش زندگی خود کنند، همانطور که حتی در خانواده‌های طلاق نیز شاهد جایگزینی سبک دیگری برای زندگی و از بین رفتن اساس خانواده نیستیم.

طالبی در مورد اقدامات صورت گرفته از سوی این معاونت برای رفع مشکلات جوانان استان اظهار می‌کند: معاونت جوانان استان از یک سو، متولی رفع مشکلات جوانان است و از سوی دیگر نیست چرا که در واقع ابزار مورد نیاز برای رفع این مشکلات را در اختیار ندارد و البته در این مورد نیز ادعایی ندارد ولی سعی دارد تا توان و ابزارهای موجود در دستگاه‌های مرتبط با موضوع جوانان را برای رفع مشکلات موجود منسجم و هماهنگ کند.

وی تصریح می‌کند: در همنی راستا نیز به جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان استان هر ماه به ریاست استاندار یا بعضاً یکی از معاونان استاندار تشکیل می‌شود و در هر جلسه، دستگاه‌های عضو حول یک موضوع مرتبط با جوانان تبادل نظر و تصمیمات لازم را اخذ می‌کنند.

وی یکی از تصیمات اخذ شده در موضوع ازدواج جوانان در استان را با توجه به هم‌راستا نبودن بسیاری از فعالیت‌های در دستور کار دستگاه‌های مرتبط، تشکیل‌ سامانه ازدواج استان در قالب هفت کارگروه تخصصی ذکر می‌کند.

این مسئول در این مورد بیان می‌کند: در هر کدام از کارگروه‌های این سامانه ضمن نیازسنجی مسائل مبتلا به جوانان در مورد ازدواج، موضوع را با حضور دستگاه‌های مربوطه مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار می‌دهند و نهایتاً برای رفع آن تدابیر لازم را تدوین و اقدامات خود را برای رسیدگی به آن، هم‌گرا و همسو می‌کنند.

وی می‌گوید: به عنوان نمونه شاید بسیاری از دستگاه‌ها تاکنون در زمینه ترویج ازدواج آسان فعالیتی انجام نداده بودند ولی در قالب این سامانه وظایف تعریف و این دستگاه‌ها در این مورد دخالت داده می‌شوند.

طالبی همچنین به نقش NGO ها در زمینه ازدواج نیز اشاره و اظهار می‌کند: هر چند معمولاً این تشکل‌ها و فعالان امر ازدواج از هماهنگی لازم در فعالیت‌های خود برخوردار هستند ولی کارگروهی برای انسجام بخشی آنها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که تاکنون تعدادی از این کارگروه‌ها در استان شکل گرفته و برخی نیز هنوز در حال شکل‌گیری هستند، می‌گوید: این ایده از استان یزد شروع شده و اکنون در برخی استان‌های دیگر در حال ایجاد و در در برخی دیگر در دستور کار قرار گرفته است.

وی ‌معتقد است که این ایده‌ حتی می‌تواند الگوی مناسبی برای رفع بسیاری از نیازهای دیگر جوانان مانند اشتغال و مسکن موثر واقع شود.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان در ادامه در رابطه با عمده برنامه‌های در دستور کار امسال این معاونت، اعلام می‌کند: در موضوع خانواده با توجه به آغاز هفته ازدواج از اول شهریورماه امسال، سعی داریم که با استفاده از ابزار هنر، خانواده مطلوب و اصیل یزدی را به عموم جامعه معرفی کنیم.

وی اضافه می‌کند: در همین رابطه نیز برگزاری یک جشنواره استانی تئاتر خیابانی و یک جشنواره ملی گرافیک با محوریت خانواده و موضوعات برگرفته از سیاست‌های کلی نظام و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری را در دستور کار داریم .

طالبی از برنامه‌های امسال معاونت جوانان در موضوع اشتغال را نیز تلاش برای ایجاد کمیته‌های تخصصی اشتغال در زیرمجموعه ستاد ساماندهی امور جوانان استان ذکر و در این باره عنوان می‌کند: متاسفانه با وجود نیروی تخصصی زیادی که در استان داریم ولی این تخصص‌ها عمدتاً به بازار کار وصل نمی‌شود و نیروی غیرمتخصص شاغل خیلی بیشتر از نیروی‌های متخصص است .

وی می‌گوید: در همین راستا نیز آموزش مهارت‌های لازم برای کارآفرینی بیشتر جوانان به ویژه فارغ التحصیلان را در نظر داریم و امیدواریم از این طریق عینیت بیشتری به تخصص‌ها بدهیم.

طالبی در مورد وضعیت تشکل‌های حوزه جوانان استان نیز اظهار می‌کند: متاسفانه در مقوله‌ی تشکل‌های جوانان براساس استانداردهای موجود، پایین‌تر از حد انتظار هستیم به نحوی که در یک جامعه مطلوب به ازای هر پنج هزار نفر یک تشکل باید وجود داشته باشد ولی در استان بیش از یک میلیون نفری یزد تنها قریب 40 تشکل فعال وجود دارد لذا در این رابطه ایجاد سالانه 10 تا 15 تشکل جدید در استان را در دستور کار داریم تا آمار موجود دو برابر شود.

وی نگاه حاکم در تشکل‌های جوانان را جلب مشارکت جوانان در امور می‌خواند و تصریح می‌کند: به همین دلیل نیز عموماً فعالیت‌های تشکل‌های جوانان خیلی تخصصی نیست و تلاش می‌شود که جوانان از طریق این تشکل‌ها برای حضور در فعالیت‌های جمعی آمادگی لازم را کسب کنند و البته در این رابطه نیز سیاست‌های حمایتی و تشویقی اعمال می‌شود.

این مسئول عنوان می‌کند: در راستای سیاست‌های تشویقی از این تشکل‌ها گاهاً نیز در موضوعاتی تخصصی از آنها دعوت به همکاری می‌شود تا فعالیت‌های تخصصی آنها نیز تقویت شود تا در صورت تمایل بتوانند گام به گام به سوی تخصصی شدن گام بردارند.

البته وی در این رابطه به فعالیت تخصصی اندک تشکل‌های حوزه جوانان استان در حوزه‌هایی مانند محیط زیست، نجوم و جنبش نرم افزاری نیز اشاره می‌کند.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان در پایان نیز در رابطه با موضوع جدایی حوزه جوانان از وزارت ورزش نیز می‌گوید: ادغام سازمان ملی جوانان با سازمان تربیت بدنی به دنبال رفع نیاز ساختاری سازمان ملی جوانان اتفاق افتاد چرا که نمایندگی‌های سازمان جوانان در استان‌ها از افتدار لازم برای عمل به وظایف محوله‌ی خود برخوردار نبودند و حتی عمده کارمندان این سازمان نیز به صورت قراردادی فعالیت داشتند .

وی ادامه می‌دهد: البته این ادغام بدون ساختارسنجی و انجام کار کارشناسی لازم و تنها براساس عمده مشترکات این دو سازمان که مخاطبان جوان هر دو بود، اعمال شد که به نظر اشتباه بوده است .

طالبی در رابطه به بحث مطرح شده‌ی جدایی حوزه جوانان از تشکیلات وزارت ورزش اظهار می‌کند: قطعاً بازگشت به گذشته با تفکیک این دو بخش حداقل برای حوزه‌ی جوانان استان‌ها جالب توجه نخواهد بود ولی در صورتی که ضعف‌های گذشته را بتوان پوشش داد و رفع کرد، می‌تواند در رسیدگی بیشتر به مسائل مربوط به حوزه جوانان موثر باشد.