به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا از فارس، عبدالحمید احمدی در آیین افتتاحیه نشست علمی متفکران مسلمان آینده در پرتو ملاصدرا ضمن قدردانی از فرصت‌ به‌دست آمده برای گفت‌و‌گو پیرامون چالش‌ها و فرصت های مسلمانان جهان در چشم انداز جهانی و بررسی شخصیت دانشمندی تأثیرگذار و بزرگ،‌ گفت: در موضوع اول با نگاهی دقیق و جدی به وضعیت مسلمانان و توجه به اینکه آینده جهان اسلام چگونه خواهد بود و نقش مسلمانان و نحوه مشارکت آنان در شکل دهی به آینده خود چگونه است، چالش‌های بنیادین و فرصت‌هایی وجود دارد.
احمدی افزود: مسلمانان باید در جوامع خود به مسئولیت‌هایشان واقف باشند تا بتوانند آن‌ها را به نحو معقولی ایفا کنند.
وی با بیان اینکه در دهه اخیر چالش‌های قابل توجهی دامن گیر کشورهای اسلامی شده است،‌ گفت: فرقه‌گرایی، تروریسم، جنگ‌های داخلی و موارد نابسامانی که عملاً شرایط را در کشور‌های اسلامی دچار بحران کرده است، جهان امروز را ترسیم می‌کند.
احمدی با انتقاد از روابط موجود در بین کشور‌های اسلامی بیان داشت:اینگونه روابط شایسته و در حد انتظار نیست. امروز با چالش‌های قابل توجهی در روابط بین کشورهای اسلامی مواجه هستیم و شرایط حتی برای تبادل تفکر و اندیشه و علم و فرهنگ بین جوامع اسلامی مناسب نیست.
وی با تأکید بر هماهنگی و همفکری جهان اسلام عنوان کرد: اگر پیش از این کشور‌های اسلامی خود را در برابر دشمن مشترک متحد و منسجم می‌دیدند، امروز شرایط متفاوت شده  و این موضوع نیاز به تأمل ودقت دارد. معاون فرهنگی آموزش و پرورش وزارت ورزش و جوانان ابراز امیدواری کرد در چنین نشست‌هایی راهکارهای مناسبی برای حل این چالش‌ها ارائه شود و افزود: بسیار خوشحال هستیم که این همایش به نام ملاصدرا به عنوان شخصیت برجسته و متفکر در جهان اسلام مزین شده که از او به عنوان گنجی که در زمان خود ناشناخته بود، یاد می‌کنند.
وی با تکیه بر سخن مقام معظم رهبری در خصوص ملاصدرا که فرمودند مکتب فلسفی ملاصدرا همچون شخصیت و زندگی او مجموعه‌ای در هم تنیده و به وحدت رسیده است، خاطرنشان کرد: مکتب ملاصدرا را نمی‌توان در محدوده ملیت و جغرافیا گنجاند، بلکه او متعلق به همه جوامع و همه انسان‌هاست و از این نظر ما ایرانیان باید به خود بیشتر ببالیم.