به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، دکتر عباس آخوندی به تشریح فعالیت های صورت گرفته و نتایج سفر خود به اصفهان پرداخت و اظهارداشت: سفر به اصفهان همیشه خوب و خاطره‌انگیز است و فضای تمدنی بسیار خوب و ارزشمندی برای کار و تلاش در استان اصفهان مهیا است.

عباس آخوندی با بیان اینکه پروژه‌ها و طرح‌های خوبی در استان اصفهان در حال انجام است گفت: ترمینال بین المللی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان به مساحت ۹ هزار مترمربع در حال ساخت است که این ترمینال می‌تواند به پروازهای خارجی کمک نماید.

آخوندی افزود: این ترمینال قرار است توسط سرمایه‌گذار خارجی  ساخته شود که در حال مذاکره هستیم و از زمین این ترمینال که مساحتی در حدود ۴۰۰ هکتار دارد بازدید کردیم و به دنبال تملک این زمین هستیم که گر چه کار راحت و ساده‌ای نبوده است ولی مراحل آن در حال انجام است و پیشرفت خوبی نیز دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازدید از کنارگذر شرقی استان اصفهان گفت: در این مسیر کار بزرگی در حال انجام است  به طوری که آزادراهی به طول ۹۳ کیلومتر در حال ساخت می‌باشد که سرعت انجام پروژه نیز بسیارخوب است و امیدوارم تا پاییز سال آینده آن را به اتمام برسانیم و مورد بهره برداری قرار گیرد.

آخوندی افزود: قطعه سوم این پروژه نیز این آزاد راه را به جاده اصفهان-شهرضا متصل خواهد کرد که مصوبه آن گرفته شده و کار آن را بزودی آغاز خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگر به بازدید از شهر "اردستان" اشاره داشت و افزود:  ضمن بازدید از این شهر بزرگراه‌های آن را نیز  مورد بازدید قرار دادیم که سال گذشته ۲۸ کیلومتر از این آزادراه افتتاح و هم اکنون ۱۷ کیلومتر از آن در دست اقدام می‌باشد که برای تسریع در ساخت این آزادراه تصمیماتی اتخاذ شد.

وی ادامه داد: همچنن قطعه "اردستان" به "زواره" را مورد بازدید قرار دادیم، اردستان یک منطقه تمدنی بسیار مهم می‌باشد و در حدود ۴۰۰ هکتار بافت تاریخی دارد که برای تسریع بحث بهسازی و بازآفرینی این بافت با ارزش تصمیماتی گرفته شده است.

این مقام مسئول در دولت دوازدهم به جلسه بازآفرینی و بازدیدهای متعدد از شهرهای استان اصفهان گفت: اتفاقات خوبی در اصفهان در حال رخداد است که نکته بسیار مهمی که ما داریم این است که چه سیاستی را در بخش مسکن پیگیری کنیم.

آخوندی افزود: سیاستی که ما مد نظر داریم این است که در قبال هر واحد مسکونی جدیدی که ساخته می‌شود بتوانیم از واحدهای با کیفیت بد نیز حذف کنیم.

ورود به بافت های فرسوده ی شهری برای من بسیار خاطره انگیز بود

وی همچنین به بازدید از پروژه "همت آباد" اصفهان اشاره و اظهار داشت: کار خیلی خوبی با همکاری کامل تعاونی، مردم و شهرداری و وزارت راه وشهرسازی شروع شده و ورود به این بافت‌های فرسوده شهری برای من بسیار خاطره‌انگیز بود.

وی افزود: بهسازی و نوسازی این بافت‌ها کار خیلی سختی است که معمولا در همه شهرها با مقاومت اجتماعی فراوانی روبرو می‌شویم ولی این مقاومت در "همت آباد" دیده نشد به دلیل این که در پیش‌برد این طرح خود مردم حضور داشتند و خودشان متقاضی حضور ما در بافت بودند و علاقمند به تخریب این بافت‌های فرسوده و احداث واحدهای جدید بودند.

وی ادامه داد: دلیلش این است که سازوکاری که ما طراحی کردیم تمام سود این ارتقاء کیفیت در اختیار خود مردم و ساکنین این محله‌ها قرار می‌گیرد و این اتفاق خوبی است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به بازدید از کمربندی غربی اصفهان اشاره کرد و بیان داشت: در این کمر‌بندی ۱۵ کیلومتر آزادراه جدید افتتاح کردیم و الان ۹۳ کیلومتر از طول مسیر به بهره‌برداری رسیده است و عملیات اجرایی ۲۵ کیلومتر دیگر از این مسیر آغاز شده است.

وی به تاثیر احداث این آزادراه اشاره کرد و گفت: با کارهای انجام شده در کمربندی غربی و شرقی اصفهان می‌توانیم چیزی در حدود بیش از ۸۰ هزار وسیله نقلیه عمدتاً سنگین که روزانه وارد اصفهان می‌شوند تا عبور کنند

به سمت این کمربندی‌ها هدایت کنیم که کمک بسیار موثری در آرام کردن ترافیک اصفهان و کاهش آلودگی هوای این شهر خواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به افتتاح ایستگاه راه آهن "ریز" اشاره کرد و گفت: این پروژه از دو جهت برای ما مهم است . ما در این پروژه به دنبال این بودیم که ترافیک و بار جاده‌ای را به ریل منتقل کنیم و با اتصال فولاد سبا به شبکه ریلی کشور در حدود ۳ میلیون تن بار از جاده به ریل منتقل خواهد شد و درجهت افزایش ایمنی جاده‌های اصفهان و کاهش آلودگی سهم بسزایی خواهد داشت.

آخوندی همچنین گفت: از خط دوم راه آهن زرین شهر - بافق بازدید کردم که ۵۶۶ کیلومتر خط راه‌آهن است که قطعه اول به بهره‌برداری رسیده است و می‌توانیم بخش مسافری را هم از "ریز" به سمت اصفهان داشته باشیم.

وی همچنین به بازدیدش از شهر  بهارستان اشاره کرد و اظهار داشت: پروژه‌ عملیات ریل‌گذاری خط متروی بهارستان به سمت اصفهان را آغاز کردیم و تمام زیرسازی‌ها و تونل‌سازی‌های این مسیر کامل انجام شده است و از ریل‌گذاری در تونل این مسیر بازدید کردم.

آخوندی همچنین به اتصال متروی اصفهان به خط شاهین شهر اشاره کرد و گفت: کار بسیار خوبی که توسط متروی اصفهان در حال انجام است ، اتصال اصفهان به "شاهین شهر" است. از این طریق یک خط کامل از شمال اصفهان تا جنوبی‌ترین نقطه اصفهان کشیده شده که این خط  ۵۲ کیلومتر ریل‌گذاری خواهد شد.

وی به تاثیر احداث مسیر متروی اصفهان به شاهین‌شهر اشاره کرد و اظهار داشت: با احداث این مسیر کاهش رفت و آمد جاده‌ای و افزایش رفت و آمد ریلی را شاهد خواهیم بود که می‌تواند بر افزایش کیفیت هوا، رفاه مردم و ایمنی موثر باشد.

وی اضافه کرد: برای ۱۵ کیلومتر خط متروی اصفهان-بهارستان در حدود ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی به بازدید خود از مسیر فلاورجان اشاره کرد و گفت: تصمیمات محلی را نیز برای فلاورجان اتخاذ کردیم که بزودی عملیاتی خواهد شد.

ساخت مدارس اجتماع محور تجربه ی جدید و مفیدی می باشد

وزیر راه و شهرسازی از ساخت مدرسه ای با ایده جدید در شهر بهارستان خبر داد و گفت: بحث ساخت مدرسه اجتماع محور را در شهر بهارستان اصفهان در دستور کار قرار داده‌ایم که  این مدرسه بتواند امکانات خوبی با سطح گسترده در  اختیار دانش آموزان قرار دهد به طوری که در اوقات تعطیلی، مدارس بتوانند این امکانات را در اختیار عموم مردم قرار دهند و انشالله تجربه جدید در ارتقاء استاندارد سازی مدارس کشور باشد.

آخوندی در ادامه به بازدید خود از موزه دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در این موزه از تکنولوژی کاملا مدرن استفاده شده و با بهره‌بردن از سیستم‌های لیزری و آی تی توانسته اند تمام صحنه‌های نبرد و کیفیت جنگ را بازآفرینی کنند و انشالله در آینده کمکی به این موزه خواهیم داشت.

وزر راه و شهرسازی به بازدیدش از اداره کل هواشناسی اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: در سازمان هواشناسی  ایده‌ای مهم را دنبال می کنیم که بتوانیم اطلاعات هواشناسی را به اطلاعات کاربردی برای عموم مردم در همه حرف و مشاغل تبدیل کنیم تا برای مصارف روزانه در اخیار آنها قرار دهیم.

آخوندی به بازدیدش از آزاردراه اصفهان-  شیراز اشاره کرد و گفت:  این آزادراه بسیار مهم و بزرگی است و برای نخستین بار در کشور است که از فنآوری جدید و مدرنی با تکنولوژی پیشرفته برای روکش بتنی جاده‌ها استفاده می شود که این فناوری بسیار مدرن ضمن ارتقاء عمر مفید آزادراه‌ها هزینه‌های نگهداری را کاهش می‌دهد و پیشرفت بیش از ۵۰ درصدی دارد.

ایده ی درب تا درب را در مورد قطار سریع السیر دنبال می کنیم

وزیر راه و شهرسازی در انتهای سخنان خود به پیشرفت قطار سریع‌السیر اصفهان -تهران اشاره کرد و گفت: بازدیدی از پیشرفت این پروژه داشتیم  و جلساتی را در این خصوص با استاندار اصفهان برگزار کردیم.

وی افزود: مسیر قطار سریع‌السیر از تهران تا قم احداث شده و تمام مسائل مهندسی آن حل شده است نکته مهم در ادامه این پروژه این است که دسترسی درون شهری آن نیز فراهم شود چون ایده درب تا درب را با این مسیر می‌خواهیم اجرا کنیم و اتصال این قطار به داخل شهر  و ورود آن به شهر برای کاهش زمان مسافرت مهم است و کارهای مهندسی آن انجام شده است .

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: