آیت اله محمدی ری شهری در دیدار با ورزشکاران:

ورزشکاران در کنار ورزش جسم باید به ورزش روح هم عنایت ویژه داشته باشند

ورزشکاران در کنار ورزش جسم باید به ورزش روح هم عنایت ویژه داشته باشند

آیت اله محمدی ری شهری تولیت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام گفت:ان شاءالله ورزشکاران جمهوری اسلامی همانقدر که به ورزش جسم اهمیت می دهند و بدنبال کسب عناوین قهرمانی جسمی هستند، به ورزش روح هم عنایت ویژه داشته و قهرمان روح خود نیز باشند.

به گزارش خبرگزاری برنا تهران، آیت اله محمدی ری شهری در دیدار با جمعی از ورزشکاران بمناسبت هفته تربیت بدنی گفت: در فرهنگ روایات اهل بیت، ورزش ، "ریاضت" نام گرفته و ترجمه شده است و از منظر روایات به دو شاخه "ورزش جسم" و "ورزش روح" تقسیم می شود.

وی با اشاره به عبارت معروف "عقل سالم در بدن سالم" گفت: ورزش جسم یکی از مهمترین عوامل سلامتی بدن انسان بشمار می رود و تا جایی که برای سلامتی بدن مفید باشد، مورد توصیه اسلام قرار گرفته است ، لکن تنها ورزشِ جسم، مورد توصیه اسلام نبوده و اسلام بیش از آنکه به ورزش جسم اهمیت دهد، به ورزش روح اهمیت داده و تأکید فراوان دارد و موضوع ریاضت را در ورزش روح بسیار حائز اهمیت دانسته است.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث ادامه داد: همانطور که اگر انسان با ورزش، بدنش را قوی گرداند، می تواند در میدانهای مختلف مسابقات ورزشی هنرنمایی و بر حریفان غلبه کند و پیروز شود؛ در ورزش روح نیز اگر انسان روح خود را ورزش دهد، روحش قوی شده و در میدان نبرد با حریف (هواهای نفسانی) ، پیروز خواهد شد.

وی با اشاره به روایت "مَنِ استَدامَ رِیاضَةَ نفسِهِ انتَفَعَ" از حضرت علی علیه السّلام، ادامه داد: همانطور که ریاضت و ورزش بدنی باید همیشه تداوم داشته باشد تا بدن انسان آمادگی لازم را پیدا کند، در بحث روح نیز انسان باید در زمینه های مختلف معنوی، برای روح و جان خود تمرین مداوم داشته باشد تا بر حریفان پیروز شود و آن پیروزی و جوانمردی، عطا و مدالش با خداست، مانند مدالی "لا فَتى اِلّا عَلِى، لا سَیفَ اِلّا ذُو الفَقار" که به مولا علی علیه السّلام عنایت شده است و به تناسب قوتی که روح هر فرد پیدا می کند، مدالی متناسب از سوی خداوند به او تعلق می گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حقیقت انسان، روح اوست و روح انسان بسیار برتر و والاتر از جسم اوست، لذا به همان میزان که میان ارزش روح و ارزش جسم انسان فاصله وجود دارد، میان مدال ورزشی روح و مدال ورزشی جسم نیز تفاوت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه قدرت جسمی و بدنی حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام قابل توصیف نبوده ، اما روح ایشان از جسمشان قوی تر بود، و طبق روایت علوی که میفرماید "لَأرُوضَنَّ نَفسِی رِیاضَةً تَهُشُّ مَعَها إلى القُرْصِ إذا قَدَرَتْ علَیهِ مَطعوما " آنقدر خود را ریاضت داده ام که اگر حتی گٍرده نانی مهیا شود، شاد شود " افزود: لازم است انسان با اقتدا به مولا علی علیه السّلام روح خود را با تقوا که شامل مهارتهای ورزشی مختلف روح انسان در کنترل اعضا و جوارح مانند چشم، گوش، شکم، دست و پا است ریاضت دهد.

آیت الله محمدی ری شهری با بیان روایتی از پیامبر (ص) در مورد شخصی که معروف به "حجر الاشدّاء" بمعنای قهرمان قهرمانان بود، فرمودند: "اَفَلا اُخبِرُکُم بِما هُوَ اَشَدُّ مِنهُ، رَجُلٌ سَبَّهُ رَجُلٌ فَحَلِمَ" "آیا میخواهید بگویم چه کسی از آن شخص (حجر الاشدّاء) قوی تر است؟ مردی که مورد دشنام دیگری قرار میگیرد، اما تحمل میکند و طاقت می آورد و جوابی نمی دهد" تشریح کرد: این مرد، قهرمانی است که سه حریف را یکجا بر زمین زده است، اولین حریف "نفس امّاره"، دومین حریف "شیطان" و سومین حریف شیطانی که بر شخص دشنام دهنده مسلط شده است" و ورزشکاری که در مسائل فرهنگی و اخلاقی شکست بخورد ، در واقع از نفس عماره و شیطان شکست خورده است.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار استان ها

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار استان ها

    اخبار برگزیده