به گزارش خبرگزاری برنا؛ شهرستان دورود به خاطر طبیعت سحرآمیز خود و دریاچه جادویی گهر وارتفاعات باشکوه اشترانکوه و فراوانی چشمه ها و دره های سرسبز، رودخانه ها و سرابهای زیبا و جنگلهای  انبوه به پایتخت طبیعت ایران زمین معروف شده است.

این شهرستان که با مساحت ۱۳۲۶ کیلومتر مربع ۷/۴درصد خاک لرستان را تشکیل می دهد در شرق لرستان قرار داردو از جاذبه های طبیعی بسیار محسورکننده ایی برخوردار است که به همین دلیل و به خاطر اثرطبیعی مهمی چون دریاچه گهر بخش زیادی از گردگشگران لرستان را هرساله به طرف خود می کشاند؛ تا حدی که  عموم مردم دروود را به نام گهر می شناسند.

Image result for ‫شهرستان دورود‬‎

دورود را از قدیم میان رودان نیز می گفته اند زیرا دو سر شاخه رود دز یکی از شمال و یکی از شرق در دورود به هم می‌پیوندند و با نام رود سزار یکی از سرچشمه هایرودخانه  دز را تشکیل میدهند.

از نظر مردم شناسی  و لرپژوهی دورود را مرز بین قلمرو" لر بزرگ" و"لر کوچک " قلمداد می کنند واز همین روی طوایف بختیاری ولرستانی با گویش ها ورسوم خود در این شهرستان مسکون هستند .

دورود از نظر باستان شناختی در قلمرو دشت باستانی ومعروف سیلاخور قرار دارد.دشتی که در ازمنه باستان جایگاه مهمی در مدنیت غربی ایران داشته است وبه روایت برخی از پژوهشگران به معنی" دشت شیران" بوده وبه خاطر تپه های باستانی وکشفیات متعدداز قدمت بیش از 7000در امر سکونت بشری برخورداراست. لذا قدمت تاریخی واصالت باستانی درود را باید در حیطه شناخت این دشت کهن  فهم کرد.

Image result for ‫اشترانکوه‬‎

از جاذبه های گردشگری شهرستان دورود می توان به این جاذبه ها اشاره داشت:

دریاچه معروف  گهر که از آن به عنوان نگین اشترانکوه یاد می کنند و مظهر گردگشگری کوهستانی لرستان قلمداد می شود.

Image result for ‫دره اسپر‬‎

دره اسپر: منطقه زیبای دره اسپر که آبشار زیبایی نیز در آن وجود دارد.

باباهور: یکی از ارتفاعات این شهرستان محسوب می شود که شهر دورود در دامنه آن قرار گرفته‌است ودارای پوشش گیاهی وجنگلی متنوعی می باشد.

آبشار بیشه ( پوران) : در جنوب شهرستان دورود در فاصله ۳۵ کیلومتری آن قرار دارد. که مانند دریاچه  گهر از مهمترین جاذبه های  لرستان است.

Image result for ‫دره اسپر‬‎

سراب داریاب : در 10 کیلومتری شرق دروود روستای چمناروجود دارد.

کوه پریز:این کوه داری قله ای به نام پریز به ارتفاع 3070 است.

شاهزاده شاه پیروالی : این امامزاده که برادر ناتنی امام هشتم(ع) می باشد در روستای درب آستانه و در مسیر دریاچه گهر قرار دارد.

کوه قارون: قله این کوه به ارتفاع2750 متر می رسد که از طریق راه آهن و راه آسفالت  میتوان به آن رفت.

Image result for ‫کوه پریز‬‎

دره نی گاه: این دره دارای طبیعت کوهستانی بکری می باشد که  درمنطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد واز مسیرامامزاده پیر عبدالله  می توان به آن رسید.

پل تاریخی چالانچولان : این پل تاریخی که بنا به روایات قدمت آن به عهد سامانیان می رسدبا طول ۱۲۰ متر و عرض ۶ متر بر روی رودخانه سزاراحداث شده و از 6 دهانه طاق چشمه آجری تشکیل شده است. این پل در فاصله ۲۰ کیلومتری شهرستان دورود و در کنار روستای گاراژ قرار گرفته است.

آثار تاریخی روستای افراونده:روستای افراونده یکی از روستاهای بخش سیلاخورازتوابع شهرستان دورود است که به واسطه حمام، قلعه و گورستان تاریخی یکی از روستاهای تاریخی این منطقه است.

حمام تاریخی افراونده در نزدیکی مقعه متبرک امامزاده مالک این روستا قرار دارد و قدمت این بنا به  دوره زندیه و اوایل دوران قاجار می رسد البته بنا به تحقیق برخی از محققین بافت ظاهری این حمام شباهت زیادی به حمام های عصر صفوی دارد.

قلعه روستای افراونده: یکی دیگر از بناهای تاریخی این روستا است که سازندگان آن را منتسب به  خوانین این روستا و دوران قاجارمی دانند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: