به گزارش برنا از اراک، نبی الله شاه محمدی در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان خمین اظهار داشت: طی سال گذشته با اقدامات مطلوب مقابله ای از سوی دستگاه های مربوطه، هفت هزار و ۴۳۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان مرکزی کشف و ضبط شده است.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی افزود: بیشترین مواد مخدر مصرف شده در سطح استان تریاک، ماده مخدر گل و شیشه است که با توجه به تبلیغات غلط در خصوص ماده مخدر گل به عنوان یک گیاه، افزایش آمار مصرف این ماده مخدر را شاهد هستیم.

شاه محمدی با بیان اینکه سن اعتیاد در استان مرکزی طی سال های اخیر کاهش داشته است، خاطرنشان ساخت: خانواده ها و دستگاه های آموزشی و فرهنگی باید با تقویت مهارت های زندگی در بین نوجوانان و اجرای برنامه های نشاط محور، پیشگیری از اعتیاد در این قشر را مدنظر قرار دهند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی بیان کرد: اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید مورد توجه قرار گیرد و دستگاه های اجرایی نیز با ارائه برنامه های پیشنهادی از موازی کاری جلوگیری و برنامه های پروژه محور را در دستور کار قرار دهند.

شاه محمدی با اشاره به صیانت از معتادان بهبود یافته در سال های اخیر خاطرنشان کرد: با همکاری دستگاه های حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) بیش از ۳۰ معتاد بهبود یافته توسط کارفرمایان در استان مرکزی مشغول به کار شده اند.

وی افزود: ۶۴ درصد جمعیت معتادان را متاهلین تشکیل می دهند و ۲۳ درصد نیز در مراکز کارگری درگیر آسیب جدی اعتیاد هستند که باید کاهش و پیشگیری از اعتیاد، دغدغه اصلی خانواده ها و دستگاه های مربوطه باشد.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی نقش خیرین را در پیشگیری از اعتیاد در جامعه بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: مشارکت و همکاری دستگاه های مطئول با خیران در حوزه پیشگیری از اعتیاد باید مدنظر قرار گیرد.

شاه محمدی شیب تند افزایش اعتیاد در بین بانوان را نگران کننده دانست و بیان کرد: در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در بین زنان به  عنوان بخشی از جمعیت درگیر اعتیاد در سطح استان، باید برنامه ریزی ها و تمهیدات لازم در راستای کاهش این آسیب اجتماعی انجام شود و این مهم در دستور کار قرار دارد.