به گزارش برنا، اولین همایش سندرم داون با مشارکت موسسه پیشگامان تمدن نوین اداره کل ورزش وجوانان استان اردبیل و کانون هلال احمر و انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سالن همایش بیمارستان امام خمینی ره اردبیل برگزار شد.

دکتر اخوان اکبری رئیس دانگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: در استان اردبیل حدود ۱۵۰ نفر مبتلا به سندروم داون هستند که نیاز به توجه سازمانهای دولتی و مردم نهاد و خیرین بزرگوار هستند و همانند سایر افراد جامعه می بایست از حمایت های دولتی و بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد برخوردار باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: خوشبختانه در کشور بستر های خوبی درحمایت از خانواده ها در ابعاد آموزشی و اجتماعی فراهم شده است و میتوان با همکاری سایر ارگان‌های دخیل و افراد خیر موقعیتی را فراهم کرد تا فرشتگان پاک سندروم داون با عواطف و احساسات پاک و خوش قلب بتوانند با دریافت آموزشهای لازم وارد جامعه شده و افرادی اثر گذار باشند.
دکتر اخوان اکبری اظهار امیدواری کردوافزود: دانشگاه در کنار سازمان های متولی آماده کمک های حمایتی از جهت درمانی به این افراد و خانواده های انهاست و تمام تلاش خود را درجهت برخورداری این افراد از حمایت های لازم رابعمل خواهدآورد. گفتنی است این همایش برای اولین بار در استان و در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با همکاری معاونت دانشجویی و فرهنگی، کانون دانشجویی هلال احمر، انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی، برخی از ارگانهای دولتی و سازمانهای مردم نهاد و خیرین سلامت استان برگزار شد.
رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان اردبیل در این همایش گفت: مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان با مشارکت مردم از آمادگی لازم برای ساخت اولین مدرسه برای کودکان سندرم داون برخوردار است.
جواد قرآن‌نویس افزود: چنانچه آموزش و پرورش مدارس استثنایی تعداد دقیق این کودکان را اعلام کند و بر لزوم ساخت این مدرسه تأکید داشته باشد، خیرین مدرسه‌ساز در اولین فرصت برای حمایت از این کودکان مدرسه اختصاصی خواهند ساخت.
وی یادآور شد:در طی روزهای آینده منتظر اعلام نظر نهایی و استعلام انجام پذیرفته از سوی مدیران آموزش و پرورش خواهیم بود تا در صورت موافقت نهایی کلنگ ساخت مدرسه کودکان سندرم داون به زمین زده شود.
گفتنی است؛ در این مراسم اجرای موسیقی زنده توسط گروه «ونداکوب» و قرعه‌کشی ویژه دانشجویان همراه با اهدای جوایز ارزنده از دیگر بخش‌های درنظر گرفته شده در این همایش بود.