به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از اداره‌ کل حفاظت محیط زیست هرمزگان، میثم قاسمی گفت : بیشتر پرندگان مهاجر بهاره از شبه‌جزیره عربستان، آفریقا و شبه‌قاره هند وارد کشور می‌شوند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان اظهار کرد: چکچک‌ها، سِسک‌ها، بادخورک‌ها، پرستو‌های دریایی، سنگ چشم پشت بلوطی و گنجشک گلو زرد از جمله این پرندگان هستند.

قاسمی تصریح کرد: پرندگان مهاجر بهاره برای به دست آوردن نرم‌تنان و حشرات در بهار و تابستان به هرمزگان سرازیر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: خروج این پرندگان از هرمزگان با توجه به جثه آن‌ها، ذخایر چربی و حساسیت آن‌ها بــه درجه حرارت بالا متفاوت است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست هرمزگان اضافه کرد: پرنده‌های نر قوی‌تر، زودتر به منطقه رسیده و قلمرو‌های اولیه را تعیین می‌کنند.

قاسمی با بیان اینکه وقتی ماده‌ها می‌رسند، نر‌هایی را انتخاب می‌کنند که زیستگاه بهتری را برای بزرگ کردن جوجه‌ها اشغال کرده‌اند، اظهار کرد: جفت‌ها باید پس از بنا کردن لانه و خوابیدن روی تخم‌ها، جوجه‌ها را تا قبل از کوچ بعدی آماده پرواز کنند.

 هرمزگان با داشتن جنگل‌های حرا، بیش از دو هزار کیلومتر نوار ساحلی و زیستگاه تالابی، مکان مناسبی برای پرندگان مهاجر است. در سرشماری زمستانه پارسال بیش از 30 هزار قطعه پرنده از 89 گونه در سواحل هرمزگان شمارش شد.