علیرضا دباغ در خرداد 1349 در شیراز متولد شد. علاقه‌مندی به هنر وادبیات او را از نوجوانی به محیط‌های هنری به خصوص صداوسیما کشاند. هنوز دانش‌آموز دبیرستان بود که وارد رادیو شیراز شد و نویسندگی برنامه گلبانگ هنر را بر عهده گرفت.

همین علاقه‌مندی سبب شد که رشته تحصیلی دانشگاهی خود در مهندسی کشاورزی را ترک و به زبان و ادبیات عرب روی آورد و تمام دوران دانشجوییش نیز به تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی گذشت.

دباغ پس از کسب مدرک لیسانس در ارتش جمهوری اسلامی ایران مشغول به انجام خدمت سربازی شد و  از سوی این یگان به همکاری با مجموعه روایت فتح پرداخت و در ساخت مستند تلویزیونی سوسنگرد که در 13قسمت از شبکه اول سیما پخش شد به عنوان دستیار کارگردان حضور داشت.

او پس ازسربازی در آزمون استخدامی سازمان صداوسیما پذیرفته و با شغل تهیه کنندگی رادیو در صداوسیمای مرکز فارس مشغول خدمت شد.

علیرضا دباغ پس از گذراندن دوره‌ی آموزشی یک ساله تهیه کنندگی و ماه‌ها خدمت در مرکز شیراز به سمت مدیر تولید صدای مرکز یزد منصوب شد و تلاش گسترده‌ای برای استعدادیابی و ساماندهی جوانان هنرمند این خطه انجام داد که به پرورش مجریان و تهیه کنندگان جوانی منجر شد که اکنون تولیدات هنری شاخصی در یزد دارند که از آن جمله می‌توان به «عباس گلرسان» و «حسین درستکار» اشاره کرد.

علیرضا دباغ سپس در دوره کارشناسی‌ارشد تحقیق درارتباطات در دانشکده صداوسیما ادامه تحصیل داد و با انتقال به تهران به عنوان مدیرگروه اجتماعی رادیو تهران مشغول فعالیت شد.

طراحی و ساخت برنامه هزار و یک‌شب با نویسندگی و اجرای حمید عاملی و تهیه کنندگی حسین جوادی همچنین برنامه تهران درشب با تهیه کنندگی بزرگانی همچون جمشیدجم، احمد برمر، سید امیر کطاییان و.... از جمله اقداماتش در این دوران است.

علیرضا دباغ سپس به عنوان مدیرگروه علمی آموزشی صدا در مرکز آموزش سازمان صداوسیما دوره‌های نوین آموزش‌های رادیویی را پایه‌گذاری کرد. برگزاری چند دوره آموزشی مشترک با دویچه وله، دانشگاه کوینزلند استرالیا و دانشگاه وایمر آلمان و مراکز آموزشی معتبر بین‌المللی همچون AIBD از جمله اقداماتش در این دوره است.

 وی از سال‌های 1388 تا 1390مدیریت طرح و برنامه‌ی رادیو ایران را به عهده داشت و سپس به عنوان نخستین مدیرکل نظارت  وارزیابی رسانه‌های نوین طراحی شاخص‌های ارزیابی وبسایت‌های سازمان صداوسیما را در مرکز نظارت وارزیابی این سازمان به انجام رساند که در سال 1391 به عنوان تجربه مدیریتی برگزیده در کنفرانس بین‌المللی مدیریت در تهران معرفی شد.

علیرضا دباغ در آخرین ماه‌های خدمت در سازمان صدا و سیما به عنوان مدیرکل برنامه‌ریزی راهبردی در مرکز طرح و برنامه‌ریزی رسانه ملی فعالیت داشت و در سن 44 سالگی از این سازمان بازنشسته شد.

در سال 1394 وی طراحی شاخص‌های ارزیابی وبسایت‌های ایرانی را در طرحی با عنوان طرح ملی رده‌بندی وبسایت‌های ایرانی در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انجام رساند.

وی علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد تحقیق در ارتباطات از دانشگاه صداوسیما ، کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری را نیز در دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز اخذ و هم اکنون در مرحله تهیه تز دکتری در رشته‌ی فرهنگ و ارتباطات در همین دانشگاه می‌باشد.

کتاب‌های هنرتهیه کنندگی در رادیو، نامه‌ای به تاریخ و گفتمان ظریف  و چندین مقاله تخصصی در حوزه رسانه از جمله تألیفات علیرضا دباغ به شمار می‌روند.

علیرضا دباغ هم اینک ضمن تدریس در دانشکده خبر، مدیرمسؤلی و سردبیری فصلنامه‌ی چندرسانه‌ای سرزمین هنر و وبسایت honarland.ir  را به عهده دارد.