به گزارش خبرگزاری برنا ؛ منصور ستوده با اشاره به کاهش 56 درصدی ورودی آب به سد اکباتان، اظهار کرد: از ابتدای مهر سال قبل تا کنون 23 میلیون مترمکعب آب وارد شده سد اکباتان شده است در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته 53 میلیون متر مکعب آب وارد شده بود.

وی با بیان اینکه بارش باران در استان همدان نسبت به سال گذشته 7 درصد کاهش دارد، تصریح کرد: از ابتدای سال آبی تا کنون 372 میلممتر بارش در استان همدان رخ داده است که در مدت مشابه سال گذشته 400 میلی‌متر بارش رخ داده بود.

ستوده با اشاره به اینکه میزان بارندگی استان در مقایسه با بلندمدت افزایش 9 درصدی دارد، خاطرنشان کرد: در صورتی‌که بارش‌ها تداوم داشته باشد احتمال دارد شاهد سرریز سد باشیم اما در حال حاضر سرریز سد امکان‌پذیر نیست.

وی با تأکید بر اینکه حق‌آبه بهار و تابستان کشاورزان از سد اکباتان 1.5 میلیون مترمکعب است، یادآور شد: قرار بود از ابتدای اردیبهشت سهم حق‌آبه کشاورزان از سد اکباتان داده شود که به علت بارش‌های خوبی که در اردیبهشت صورت گرفت نیازی به آبگیری نداشتند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: در حال حاضر خروجی سد اکباتان 270 لیتر در ثانیه و فقط برای مصارف شرب بوده و ورودی این سد 800 لیتر در ثانیه است.

وی با اشاره به اینکه مشخص نیست در نیمه دوم سال شاهد بارش باشیم، تأکید کرد: مشترکین و مردم استان باید همچنان به صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب ادامه دهند.