بهره گیری از مسائل علمی مخاطرات کشاورزی را کاهش می دهد

به گزارش خبرگزاری برنا؛  نشست کمیته خشکسالی و مخاطرات بخش کشاورزی در سالن کنفرانس تشکیل شد.

 خسرو شهبازی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: بخش کشاورزی همواره در طول سال با تهدیدها و مخاطراتی روبرو است و با بهره‌گیری از مسائل علمی می‌توان آثار مخاطرات این بخش را کاهش داد.

  وی افزود: بخش کشاورزی یکی از بخش‌هایی است که تامین کننده امنیت غذایی جامعه بوده و از جهتی در معرض مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی قرار داشته که می‌توان با اقدام‌های پیشگیرانه از شدت خسارت آنها کاست.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: میزان بارندگی در کشورمان یک سوم دنیا و میزان تبخیر آب‌ها نیز سه برابر بیشتر است.

شهبازی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر با تنش‌های خشکسالی مواجه بوده‌ایم و در سال زراعی جاری خشک‌ترین پاییز را در 50 سال اخیر تجربه کردیم.

وی افزود: سفره‌های آب زیرزمینی کاهش یافته است و برای احیا شدن این منابع باید با برنامه‌ریزی مناسب از این منابع بهره‌‌برداری درست‌تری داشته باشیم که در این راستا اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت به طور جد پیگیری می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: بارندگی‌های متعدد اخیر منجر به افزایش احتمال شیوع بیماری‌های گیاهی می‌باشد که در اولین فرصت باید اقدام‌های لازم در مورد سمپاشی و کنترل بیماری‌های قارچی همچون لکه نواری انجام شود.

شهبازی ادامه داد: مخاطرات کشاورزی همچون سرمازدگی و خشکسالی بخش کشاورزی را تهدید می‌کنند.

وی افزود:کشاورزان حتماً نسبت به بیمه کردن مزارع خود اقدام نمایند زیرا تنها راه جبران خسارت صندوق بیمه کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه 946 هزار و 871 هکتار زمین کشاورزی آبی و دیم دارد که سالانه بیش از چهار میلیون و 600 هزار تن محصولات کشاورزی در استان تولید می‌شود.

شهبازی ادامه داد: میزان تولید گندم آبی و دیم استان کرمانشاه در سال زراعی 96-95 بیش از 841 هزار تن بود که از این میزان بیش از 646 هزار تن به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شد.

وی افزود: همچنین 261 هزار و 880 تن جو آبی و دیم در سال زراعی 96-95 در استان کرمانشاه تولید شد.

شهباز گفت: سال زراعی گذشته با برداشت 9 هزار و 271 کیلوگرم در هکتار رکورد عملکرد کلزا در کشور توسط استان کرمانشاه شکسته شد.