به گزارش برنا از اراک ، کاوه فلک افلاکی  به مناسبت روز جهانی مقابله با کار کودکان در گفتگو با برنا گفت: مسئله کار کودکان پدیده‌ای است جهانی که متاسفانه اکثر جوامع امروزی را در برگرفته است،این پدیده می تواند ابعاد و پیامدهای متعدد و غیر قابل پیش‌بینی را برای جوامع بشری داشته باشد که به عنوان معضلی مهم همه کشورهای جهان به ویژه کشورهای جهان سوم را درگیر خود ساخته است .

بر این اساس سازمان بین‌المللی کار در سال ٢۰۰٢ میلادی به‌منظور آگاهی بخشی و ایجاد جنبش جلوگیری از کار کودکان "روز ۱٢ ژوئن (٢٢ خرداد) " را به نام روز جهانی علیه کار کودکان نام‌گذاری کرد.

وی تصریح کرد : متاسفانه امروزه ما در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم کودکان به دلایل مختلفی از جمله عدم تامین معیشت خانواده،   مهاجرت‌ و... مورد بهره‌کشی مظلومانه شده‌اند. با نگاهی تخصصی به کودکان کار متوجه خواهیم شد که در پی کار کردن و ورود کودکان به کارهای سخت و طاقت‌فرسا متاسفانه ناخودآگاه آسیب‌ها و تهدیدهای مختلف و غیر قابل پیش بینی جوامع را تهدید می‌کند.

فلک‌افلاکی با بیان اینکه نقش بهزیستی در این زمینه بسیار مهم است، گفت: بهزیستی  باید با تلاش و پیگیری های لازم به خانواده‌های بی‌بضاعت کمک کنند تا به‌خاطر مشکلات معیشتی کودکان خود را مورد بهره‌کشی قرار ندهند و خانواده‌هایی که صلاحیت نگهداری از کودک را ندارند از آنها گرفته و در چتر حمایتی خود جهت بهره مندی از همه حقوق اجتماعی به مانند سایر کودکان عمل کند، چراکه عدم توجه به این مشکل ممکن است باعث تحمیل انواع بیماری‌های جسمی و روحی به آنها شده و یا در حالتی دیگر ناخودآگاه دچار چالش، آسیب و خطرهای پیش‌بینی نشده و بعضا در دام افراد بزهکار جامعه قرار گیرند و از سویی در دام باندهای مواد مخدر برای فروش مواد مخدر پیش روند.

در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان بهزیستی کشور نزدیک به ۶۰ درصد کودکان کار تابعیت غیر ایرانی دارند. 

فلک افلاکی در پایان خاطرنشان ساخت: پدیده کودکان کار در هیچ یک از  جوامع تمامیت ندارد و این پدیده همیشگی خواهد بود و باید تمهیدات لازم جهت برخورداری این افراد از حقوق و جایگاه اجتماعی چه از لحاظ برخورداری از آموزش و پرورش و چه از لحاظ برخورداری آنان از حقوق یکسان اجتماعی چاره‌ای اندیشیده شود و اعضای شورا شهر آمادگی لازم را برای کمک و  ساماندهی این کودکان داشته و امیدواریم با برنامه ریزی‌های لازم , تشکیل کارگروه های تخصصی، استفاده از سمن ها و با بهره گیری از سازمان های مردم نهاد برنامه ای مدون را در این زمینه انجام داده تا بتوانیم به این عزیزان کمک کنیم .