به گزارش برنا از اراک ، سید علی آقازاده در نشست کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی، افزود: این استان در زمینه تمایل به فرزند آوری در مردان رتبه31 و در زمینه تمایل به فرزند آوری در زنان رتبه 26 کشور را دارد و این مهم لزوم مداخله های علمی برای افزایش نرخ باروری و بهبود جایگاه استان در این شاخص های مهم را گوشزد می کند.

وی نرخ باروری در کشور را یک و هفت دهم درصد عنوان کرد و ادامه داد: در چند سال اخیر این شاخص در نقاط مختلف کشور به عنوان تهدید بروز کرده که می طلبد ابعادمختلف آن با همراهی دانشگاه ها تحلیل شود و بهترین راهکار در گره گشایی از این مشکل در استان مرکزی به اجرا درآید.

استانداری مرکزی گفت: برای بهبود جایگاه نرخ جمعیتی استان مرکزی نیاز است که سیاست های ابلاغی جمعیت که مورد تاکید مقام معظم رهبری، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دولت است با شیوه های مفید مد نظر باشد.

آقازاده افزود: اجرای سیاست های جمعیتی در استان به صورت دستوری پاسخ نمی دهد و باید ضمن رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی در نهاد خانواده بهترین راهبردهای سازگار با استان را به کار گرفت.

وی تاکید کرد: افزایش نشاط اجتماعی و توجه زیرساختی به حل معضلات معیشتی با سیاست های جمعیتی به طور مستقیم در ارتباط است و با توجه به نزدیکی فصل تابستان نیاز است با انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی زمینه افزایش نشاط اجتماعی در بین اقشار مختلف جامعه به خصوص نسل جوان فراهم شود.