به گزارش برنا از اراک ، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در دیدار با کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، افزود: گسترش تولیدات کشاورزی و کاهش نزولات آسمانی در سال های اخیر موجب افت سطح آب های زیرزمینی این استان شده است که می طلبد با توسعه آبیارهای نوین در این برهه از زمان نسبت به حفظ منابع آبی اقدام کرد.

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع با کاهش مصرف آب با بهره گیری از روش های نوین، کشاورزان سطح زیر کشت را افزایش می دهند و این کار مانع از کاهش مصرف آب می شود که سازمان جهاد کشاورزی باید با گسترش دامنه نظارتی خود با این دست اقدامات مقابله کند.

امام جمعه اراک اظهار داشت: متاسفانه آبیاری نوین در استان مرکزی به آبیاری بارانی خلاصه می شود در صورتی که این سبک آبیاری بیش از 40 درصد هدر رفت آب را به دنبال دارد و می توان گفت آبیاری بارانی در تمام نقاط جهان منسوخ شده است.

وی اضافه کرد: بهترین راه حفظ و صرفه جویی در منابع آبی استان گسترش آبیاری قطره ای است که باید حمایت از این سبک آبیاری با ارائه تسهیلات لازم در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: تغییر الگوی کشت و فراهم کردن مشوق هایی برای کشت محصولاتی که آب کمتری مصرف می کنند نیز یکی از راهکارهای افزایش بهره وری آب است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی آمایش سرزمینی استان مرکزی را نیازمند بازنگری های کارشناسانه عنوان کرد و گفت: سازمان جهاد کشاورزی باید برای ارائه الگوی کشت به کشاورزان و باغداران سازگاری نوع کشت با آب و هوای هر منطقه را به صورت کارشناسی در نظر داشته باشد.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: الگوی کشت متناسب با نیاز منابع آبی، اکوسیستم ، خاک و بازار و فروش محصولات کشاورزی باید در فرآیند یک برنامه میان مدت و بلند مدت محقق شود.

وی گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی و اثرگذاری در نزولات جوی و پارامترهای اقلیمی، شایسته است سازمان تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان فعالیت خود را گسترده تر کرده و نسبت به ارائه الگوی کشت مناسب به کشاورزان اقدام کند.

استان مرکزی یک و هشت دهم درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده و با توجه به اقلیم نیمه خشک دارای منابع آبی محدودی است.